Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۸۳۹۱۰ ۱۵ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۸:۱۹

برای درک جایگاه کشورها در هندسه قدرت جهانی، شاخص‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که در ادبیات اکادمیک بین المللی از آن به عنوان منابع قدرت ملی یاد می‌شود که به دو دسته منابع مادی و غیر مادی یا قدرت سخت و نرم تقسیم می شود با مروری بر وزن و جایگاه 193 کشور عضو سازمان ملل متحد از منظری تطبیقی ملاحظه می‌شود فقط تعداد اندکی از این کشورها دارای مزیت نسبی منابع قدرت مادی و معنوی بوده و دیگر کشورها یا صرفا دارای قدرت سخت‌افزاری‌اند یا صرفا نرم‌افزاری یا در ردیف کشور ذره‌ای دسته‌بندی می‌شوند که جایگاهی در هندسه قدرت جهانی ندارند.

ایران؛ قدرتی فرا منطقه‌ای

جمهوری اسلامی ایران همان گونه که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال به آن اشاره داشتند، ظرفیت بسیاری زیادی دارد که منظور از آن همانا برخورداری ایران از شاخص‌های قدرت نرم و سخت است.

در واقع ایران اسلامی به لحاظ جایگاه ممتاز در عرصه ژئوپلتیک، ژئوکالچر و ژئواکونومیک نه فقط در خاورمیانه جایگاه منحصر به فردی دارد که به علت برخورداری از بسترهای لازم‌ جهت نقش‌آفرینی در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی در طراز قدرت‌های فرامنطقه‌ای می‌گنجد، هرچند جمهوری اسلامی ایران در سایه همت آحاد ملت با غلبه بر مشکلات و سنگ‌اندازی‌های دشمنان که فهرست بلندی از جنگ تحمیلی تا وضع تحریم‌های ناعادلانه و نامشروع را شامل می‌شود، توانسته دشمنان را به تعامل و تسلیم وادارد، اما واقعیت این است که ایران اسلامی هنوز تا بهره‌برداری از همه ظرفیت‌های خود و استمرار موفقیت‌های خود در مسیر تمدن نوین اسلامی ایرانی راه‌ درازی در پیش دارد.

در واقع برای نیل به این موفقیت‌هاست که رهبر معظم انقلاب در فرازی از پیام نوروزی امسال از آرزوهای بزرگی که برای ملت ایران در سال 94 دارند، از پیشرفت اقتصادی، اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی، جهش‌های علمی به معنای واقعی، عدالت قضایی و اقتصادی و ایمان و معنویت به عنوان مهم‌ترین پشتوانه‌های این سرفصل سخن به میان آوردند.

این‌که ایران اسلامی در سال‌های اخیر توانسته با حرکت در مرزهای دانش به جمع کشورهای طراز اول دنیا در عرصه فناوری نانو، سلول‌های بنیادی، دانش و فناوری هسته‌ای دست یابد و در عرصه هوا فضا و توانمندی‌های دفاعی گام‌های بلندی بردارد و در محاسبات قدرت‌های بزرگ جایگاه ممتازی پیدا کند، همگی شاخص‌هایی از این مهم هستند که ترسیم افق‌های بلند پیشرفت برای ملت ایران مبتنی بر داده‌های عینی بوده صرفا مبتنی بر آرمانگرایی نیست، بلکه مبین نگاهی واقع‌بینانه به ظرفیت‌های ملت ایران است که در سرار تاریخ پرفراز و فرود این سرزمین شایستگی‌های خود را اثبات کرده است.

بی شک استمرار و نهادینه ساختن این موفقیت و سرعت بخشیدن جهت عملیاتی ساختن آرزوهای مورد نظر مستلزم پیش‌نیازهایی است که از مهم‌ترین آنها همان‌گونه که رهبر انقلاب تاکید کردند همدلی و همزبانی دولت و ملت است.

همدلی و همزبانی دولت و ملت یعنی اعتماد دوسویه بین مردم و کارگزاران که سکاندار امور کشور در عرصه‌های گوناگون هستند.

شکی نیست که هرچه این اعتماد و همدلی بیشتر باشد، انرژی حاصل از آن چشمگیرتر و اثربخش‌تر است.

هرچند نیل به پیشرفت و حرکت رو به جلوی کشور در گرو پیش‌نیازهای متعددی است، اما تردیدی نیست که وحدت دولت و ملت موتور محرکه این کشتی محسوب می‌شود تا بتواند با عبور از تلاطم‌ها و امواج خروشان، مسیر توسعه و پیشرفت را با موفقیت طی کند.

شاید به علت اهمیت این مقوله است که دشمنان برای ایجاد شکاف بین دولت و ملت سعی فراوان و سناریوهایی را در دستور کار خود قرار داده‌اند و همواره سعی دارند با متهم ساختن دولت‌ها به ناکارآمدی و ایجاد یأس و ناامیدی بین دولت و ملت شکاف ایجاد کنند.

با چنین ملاحظه‌ای به نظر می‌رسد تاکید مقام معظم رهبری بر همدلی و همزبانی دولت و ملت توجه دادن همزمان آحاد ملت و دولت به اهمیت این موضوع است تا در سایه توجه عمیق و عمل به این نقشه راه، ملت ایران بتواند جایگاه رو به رشد خود در هندسه قدرت جهانی را که دور یک میز نشستن نمایندگان شش قدرت جهانی با نمایندگان ایران اسلامی تنها یک نمونه از آن به شمار می‌رود را شاهد بوده، اعتراف کنند که ایران اکنون نه قدرت منطقه‌ای که قدرتی فرامنطقه‌ای است؛ قدرتی که با اتکا به پشتوانه مردمی و رهنمودهای رهبر انقلاب قدرت‌های جهانی به جای جنگ و تاکید بر این‌که همه گزینه‌ها روی میز است، راهکار مذاکره و تعامل با آن را به عنوان قدرتی نوظهور در دستور کار خود قرار داده‌اند، بدون شک روی آوردن شش قدرت جهانی به این مساله نه از سر انتخاب که از سر درک و آنالیز توانایی‌های بالقوه و بالفعل ایران بوده است.

دکتر مراد عنادی - مدیرمسئول

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر