jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۸۲۷۵۲   ۰۵ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۴:۱۹

محققان با استفاده از نانو ذرات پلیمری زیست تخریب پذیر، موفق به ارائه روشی برای از بین بردن سلول های سرطان مغز شدند و طول عمر موش های مبتلا به سرطان مغز با این روش درمانی به شکل چشمگیری افزایش می باید.

سرطان مغز قابل درمان شد

به گزارش جام جم آنلاین از ستاد ویژه توسعه فناوری نانوی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، ژن درمانی ابزاری مناسب برای مبارزه با سرطان مغز است اما یافتن ژن مربوط به این نوع سرطان کاری دشوار است.

محققان دانشگاه جان هاپکینز برای اولین بار نانوذرات زیست تخریب پذیری ساختند که می تواند سلول های سرطان مغز را در حیوانات از بین برده و طول عمر آنها را افزایش دهد. این نانوذرات با استفاده از ژن های مولد نوعی آنزیمِ از بین برنده سلول های سرطانی پر شده است.

عیلرغم پیشرفت های به دست آمده طی سال های اخیر، هنوز روش درمانی مناسبی برای از بین بردن سرطان مغز وجود ندارد. شناسایی ژن مولد سرطان مغز موجب شده تا ژن درمانی به عنوان راهکاری برای مبارزه با این سرطان باشد.

اما یافتن ژن مولد سرطان مغز در بدن کاری چالش برانگیز بوده به طوری که می تواند موجب آسیب هایی به بدن شود.

در مقاله ای که اخیراً محققان در نشریه «ACS Nano» منتشر کردند نشان دادند که از نانوذرات می توان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده کرد.

در تحقیقات پیشین، محققان نانوذرات حامل ژن هایی را به بدن موش تزریق کردند که این ژن ها پس از فعال شدن روی سلول های سرطانی تاثیر گذارند. با این حال این اولین باری است که از نانوذرات زیست تخریب پذیر برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده شده است.

در این پژوهش محققان از نانوذراتی استفاده کردند که از پلیمرهای مختلف ساخته شده است. درون این نانوذرات، دی ان ای ویژه ای قرار داده شد که قادر به ساخت نوعی پروتئین موسوم به HSVtk است.

این پروتئین نوعی آنزیم است که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد. محققان دریافتند که اگر این آنزیم با ترکیبی به نام گانسیکلوویر (ganciclovir) ادغام شود می تواند تأثیر زیادی در از بین بردن سلول های سرطانی در آزمایشگاه داشته باشد.

جوردن گرین از محققان این پروژه می گوید: وقتی ما این سیستم را در موش ها ارزیابی کردیم دریافتیم که با یک بار تزریق، این نانوذرات می توانند کاملاً وارد سلول های سرطانی شوند. در قدم بعدی ما گانسیکلوویر را نیز به این سیستم دارویی اضافه کردیم و در نهایت دریافتیم که طول عمر موش های مبتلا به سرطان مغز به طور چشمگیری بهبود یافته است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها