jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۷۸۸۶۱ ۱۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۲:۰۹

حوادث خانه‌تکانی هر سال قربانیان زیادی می‌گیرد

دقت کنید که آغاز سال، پایان عمرتان نشود!

جام جم سرا: ‌هنگام خانه تکانی مراقب مسمومیت‌های تنفسی، مشکلات پوستی، سقوط و شکستگی، برق گرفتگی و حتی سوختگی امعای داخلی بدن ناشی از خوردن شوینده‌ها توسط کودکان باشند.

دقت کنید که آغاز سال، پایان عمرتان نشود!

رییس اداره آموزش اورژانس با هشدار درباره حوادث خانه‌تکانی گفت: اغلب افراد در خانه تکانی معمولا از شوینده‌هایی مانند سفیدکننده‌ها و جوهرنمک استفاده می‌کنند تا تمیزی بیشتری داشته باشند غافل از آنکه این شوینده‌ها اگر بطورصحیح استفاده نشوند می‌توانند برای سلامت خطرآفرین باشند.

فرهاد رضوانی خاطرنشان کرد: مبتلایان به آسم، برونشیت و بیماری‌های قلبی بیش از سایر افراد در معرض مسمومیت ناشی از استفاده نادرست از شوینده‌ها هستند.

وی از مردم خواست تا از استفاده شوینده‌ها در فضاهای بسته حمام و دستشویی خودداری کنند و افزود: گاهی مردم برای تمیزی بیشتر شوینده‌ها را با هم ترکیب می‌کنند که بسیار خطرناک است؛ استفاده از شوینده‌ها در فضای بسته موجب می‌شود تا گاز متصاعد شده از آن در محیط منتشر شده و احتمال مسومیت را افزایش دهد.

رییس اداره آموزش اورژانس از مردم خواست هنگام استفاده طولانی مدت از شوینده‌ها و در محیط‌های بسته از ماسک استفاده کرده و پنجره‌ها را باز بگذارند. شوینده‌ها را حتما باید با آب سرد استفاده کرد زیرا استفاده از آب داغ موجب متصاعد شدن گاز شوینده‌ها شده و احتمال بروز مسمومیت را افزایش می‌دهد.

وی در خصوص نوشیدن شوینده‌ها توسط کودکان هشدار داد و گفت: گاهی خانواده‌ها شوینده‌ها را در بطری‌های دیگر مانند بطری نوشابه می‌ریزند و کودکان به جای آب آن را می‌نوشند و دچار مسمومیت سوختگی داخلی می‌شوند؛ از این موارد سال گذشته زیاد داشتیم بنابراین والدین نباید از این مساله غافل شوند.

او ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقات هنگام خانه تکانی، سقوط از ارتفاع به دنبال بالا رفتن از چهارپایه و نردبان برای تمیز کردن دیوار و شیشه است که احتمال شکستگی استخوان و حتی پارگی عصب و عضله وجود داشته و صدمات جبران ناپذیری به افراد وارد می‌کند.

رییس اداره آموزش اورژانس به مردم توصیه کرد که برای بالا رفتن از چهارپایه یا نردبان‌های دوطرفه که ایمنی بیشتری دارند، استفاده کرده و در صورت استفاده از نردبان‌های یک طرفه، یک نفر باید مراقب آن باشد تا سرخوردگی اتفاق نیفتد.

رضوانی گفت: یکی دیگر از خطرات خانه تکانی هنگام شست و شو دیوار‌ها با دستمال نمناک و شلنگ آب، خطر برق گرفتگی است بنابراین در این مواقع باید پریز برق قطع شود. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر