jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۶۵۲۵۳   ۱۰ بهمن ۱۳۹۳  |  ۲۱:۳۰

برای اجرای برخی از پروژه های کلان ملی علاوه بر برنامه ریزی صحیح، بخش عمده ای از منابع و زمان، باید صرف آماده سازی جامعه شود. به عنوان مثال در موضوع هدفمندی یارانه ها به رغم اینکه از سالها قبل نخبگان راهکارها و تمهیدات لازم را اندیشیده بودند، مدت زیادی لازم بود تا رسانه ها با صرف هزینه زیاد بسیج شوند برای آنکه جامعه از لحاظ فکری به طور نسبی آماده پذیرش اجرای این طرح شود.

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

مضاف بر آن، با وجود اینکه دولتمردان مضرات پرداخت یارانه نقدی به تمام مردم را می دانستند، اما به منظور کسب همراهی آحاد جامعه با این طرح، ناچار به انجام هزینه هایی بوده و هنوز نتوانسته اند نه تنها یارانه های نقدی را به صورت غیرنقدی به همگان پرداخت کنند بلکه حتی - به دلایلی - قادر نیستند یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد را قطع کنند.

این وضعیت، نشان می دهد کسب رضایت مردم برای اجرای طرحهای کلان کار آسانی نیست اما اکنون شرایطی فراهم شده است که به نظر می رسد بتوان براحتی به یکی از مهمترین اهداف سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران یعنی " تلاش برای قطع اتکای هزینه های جاری به نفت و تامین آن از محل درآمدهای مالیاتی و اختصاص عواید نفت برای توسعه سرمایه گذاری بر اساس کارایی و بازدهی" دست یافت.

در شرایط عادی، برای عملی شدن این بند از سند چشم انداز توسعه، رعایت شیب بسیار ملایم در تفکیک پایه اقتصاد از نفت ضروری است. علاوه بر آن، همراه کردن همه بخشهای جامعه با این موضوع کار دشواری است . از طرفی، به علت فراهم نبودن سایر زیر ساختها و وجود درآمد کسب شده از فروش نفت خام، دولت ها تمایل چندانی به اجرای سریع این برنامه ندارند. اکنون ، اما ، یک موضوع مهم که در ماههای اخیر به رغم تحمیل فشارهایی بر کشور، فرصتی استثنایی برای اجرای سند چشم انداز توسعه فراروی کشور قرار داده، «توطئه نفتی دشمنان » است.

با این خصومت دشمنان قسم خورده انقلاب و ایران، اکنون عدو سبب خیر شده و معضل همراه کردن جامعه برای کاهش وابستگی به درآمد نفت تا حد زیادی مرتفع شده است چراکه در شرایط فعلی، همگان مفهوم کاهش قیمت نفت خام به یک سوم را که حداقل 70 درصد بودجه کشور بر اساس آن تنظیم می شود، درک می کنند.

کاملا پیدا است که مردم فهیم و انقلابی ایران با درک شرایط کنونی، آگاهی از موقعیت کشور و انعطاف پذیری مثال زدنی برای مواجهه با انواع مشکلات، نهایت همکاری را برای تحقق برنامه قطع اتکای هزینه های جاری کشور به نفت و هزینه کردن آن در جهت طرحهای توسعه ای خواهند داشت. از این رو شایسته است دولتمردان به جای بیان آستانه تحمل کشور در مقابله با کاهش قیمت نفت، به فکر کم کردن هزینه های زاید و منطقی کردن مخارج باشند و پاسخ اعتماد مردم را بخوبی بدهند.

سید مرتضی اشرفی شهری - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها