jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۷۶۱۵۰۵   ۳۰ دی ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۵

جام جم ورزشی: مهاجم تیم ملی فوتبال ایران در سایت جاست فوتبال با دنیس برگ‌کمپ افسانه‌ای مورد مقایسه قرار گرفت.

سردار آزمون، بازیکنی شبیه دنیس برگ‌کمپ

سایت جاست فوتبال که به سردار آزمون، مهاجم تیم ملی فوتبال ایران پرداخته در ابتدای گزارش خود آورد: سردار آزمون که در روبین کازان روسیه توپ می‌زند، در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. نمایش او در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران و گلی که مقابل قطر به ثمر رساند، توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

نام: سردار آزمون

تاریخ تولد: اول ژانویه 1995

سن: 20

پُست: مهاجم

باشگاه: روبین کازان

ملیت: ایرانی

نام این بازیکن جوان ایرانی ممکن است در خارج از ایران و روسیه شناخته شده نباشد اما طی 18 ماه گذشته، مهاجم روبین کازان در دنیای فوتبال گام‌های بلندی برداشته است. اگر بازیکنی چنین تکنیکی داشته باشد، دلیل شناخته شدن او معلوم خواهد شد.

پس از آنکه آزمون فوتبال خود را از آکادمی جوانان باشگاه سپاهان آغاز کرد و نمایش درخشانی در بازی‌های آسیایی زیر 19 سال انجام داد، کوربان بردیف، سرمربی وقت روبین کازان روسیه او را مورد توجه قرار داد و سردار را متقاعد کرد به تیم او بپیوندد. سرمربی ترک تبار روبین کازان برای جذب آزمون موفق شد باشگاه اینتر ایتالیا را کنار بزند، تنها به خاطر اینکه توانایی فارسی صحبت کردن را داشت. آزمون از جایی می‌آمد که با محل تولد سرمربی روبین کازان تنها 60 کیلومتر فاصله داشت.

پس از رسیدن آزمون به کازان، او بیشتر دوران حضورش را در تیم دوم باشگاه سپری کرد. او دو بار هم به عنوان بازیکن ذخیره روی نیمکت ذخیره‌های تیم نشست اما در دیدارهای تیمش مورد استفاده قرار نگرفت. با آغاز فصل 14-2013 که با حضور روبین کازان در رقابت‌های لیگ اروپا همراه بود، آزمون مقابل یاگودینا صربستان از ابتدا به میدان رفت و تا پایان نیز در زمین حضور داشت. او یک ماه بعد، دومین بازی خود را در اروپا مقابل مولده نروژ انجام داد و نخستین گلش را نیز به ثمر رساند. او به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین شد و نمایش خوبی هم ارائه کرد.

آزمون زیر نظر بردیف، شانس زیادی برای حضور در ترکیب تیمش در رقابت‌های لیگ روسیه نداشت اما ماه اکتبر بود که او در ترکیب تیمش برای دیدارهای لیگ مقابل آنژی ماخاچکالا به میدان رفت. او از فرصتی که سرمربی تیم در اختیارش قرار داده بود، دو دوستی استفاده کرد و با زدن یک گل و گرفتن یک پنالتی برای تیمش، بسیار موثر بازی کرد. پس از این نمایش تاثیر گذار، این بازیکن ایرانی باز هم حضور چندانی در ترکیب روبین کازان نداشت و بیشتر به عنوان بازیکن ذخیره به میدان می‌رفت اما نمایش خوبی از خود ارائه می‌کرد. کازان در ادامه رقابت‌ها ضعیف عمل کرد تا سران باشگاه پس از 11 سال به همکاری با بریدیف پایان دهند. خروج این مربی برای آزمون گران تمام شد.

وقتی رینات بیلی‌علدینف، هدایت روبین کازان را به دست گرفت، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد آینده آزمون در این تیم منتشر شد. خبرهای زیادی آزمون را به تیم‌های بزرگی همچون بارسلونا، آرسنال و میلان پیوند می‌داد. هواداران ایرانی دوست داشتند سردار راهی آرسنال شود زیرا بر این باور بودند آرسن ونگر می‌تواند از او بازیکن بهتری بسازد اما در نهایت انتقال او به هیچ تیمی نهایی نشد. وقتی لیگ روسیه در ماه مارس بار دیگر آغاز شد، اوضاع برای آزمون خیلی خوب شد. او در هشت دیدار موفق شد سه بار گلزنی کند و دو پاس گل هم بدهد که یکی از آن گل‌ها را نیز مقابل زنیت سن پترزبوگ، یکی از تیم‌های بزرگ روسیه به ثمر رساند. نمایش خوب او در کنار عملکرد ضعیف تیمش، در دیداری مقابل زنیت که به شکست 6 بر دو آنها انجامید، نام او را در فهرست اولیه تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در جام جهانی قرار داد. آزمون در دیدارهای تدارکاتی در ترکیب تیم ملی کشورش قرار گرفت اما در فهرست نهایی تیم ملی برای حضور در جام جهانی، جایی نداشت.

پس از آنکه لیگ روسیه در فصل جدید آغاز شد، آزمون در سه دیدار نخست فصل در ترکیب ثابت قرار گرفت. او مقابل ترک گروزنی پس از آنکه سه یا چهار فرصت گلزنی را از دست داد، یک گل زد. در دیدارهای بعد او حضور در ترکیب اولیه تیمش را از دست داد. آزمون هنوز هم نتوانسته جایگاه ثابت خود را از ایگور پورتنیاگین، دیگر مهاجم کازان که فوق العاده کار کرده پس بگیرد. در هر حال، او عضوی از تیم ملی فوتبال ایران است و نخستین گل ملی‌اش را نیز در دیداری دوستانه مقابل کره جنوبی به ثمر رساند.

مدل بازی

آزمون مهاجمی است که اصول تهاجمی را خیلی خوب بلد است. او همواره روی توپ‌های ارسالی توجه ویژه‌ای دارد و پاس‌های رو به عقب را دنبال می‌کند و با دستانی که روی شانه‌های مدافع آخر قرار می‌دهد، برای رسیدن به توپ تلاش می‌کند. او همچنین هر زمانی که بتواند، در کارهای دفاعی به تیمش کمک می‌کند. نمایش او در زمین و توانایی‌هایی که دارد، آزمون را به یکی از بازیکنان خطرناک در کارهای هوایی بدل کرده است. سرعت بالایی دارد اما باید روی خونسردی‌اش نیز کمی کار کند. با توجه به اینها، آزمون هر سه بازی و نیم توانسته یک گل وارد دروازه حریفان کند. با توجه به اینکه او تنها 20 سال دارد و فرصت‌های زیادی هم در ترکیب تیمش به او نمی‌رسد، این آمار برای سردار، آماری درخور توجه است.

آزمون بازیکنی خلاق است. این بدان معنا است که این توانایی را دارد که بتواند در پُست هافبک تهاجمی بازی کند. او در ترکیب روبین کازان به عنوان هافبک چپ، هافبک راست و پشت مهاجم به کار گرفته شده و در هر سه پُست نمایشی عالی داشته است.

مردم در مورد او چه می‌گویند؟

رینات بیلیعلدینوف، سرمربی کنونی کازان که در نشست‌های خبری‌اش بدون در نظر گرفتن چیزی، دیدگاهش را در مورد همه بازیکنان اعلام می‌کند. او هر بازیکنی که نمایش بدی ارائه کند را مورد انتقادهای شدید قرار می‌دهد. او اما در مورد آزمون همیشه صحبت‌های خوبی انجام داده است.

از او سوال شد: آیا آزمون پیشرفت می‌کند و بازیکن بزرگی می‌شود؟

وی در پاسخ گفت: به این بستگی دارد که چقدر خوب کار کند و چقدر تلاش کند. وقتی او را پیش از جام جهانی با ایران دیدم، دلیل اینکه از ترکیب تیم ملی بیرون ماند را متوجه شدم. وقتی به اینجا آمد، دلیلش را به او گفتم. مدل بازی آزمون متفاوت است. شاید در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا قرار است تیم ملی فوتبال ایران نمایش متفاوتی داشته باشد اما آنها در جام جهانی خیلی محکم و با دیسیپلین بازی کردند. این مدل بازی برای آزمون نمی‌تواند خوشایند باشد. او این توانایی را دارد که به یک مهاجم در کلاس جهانی بدل شود. او می‌تواند از کیفیت‌هایی که دارد در ترکیب تیم ما هم استفاده کند. برای این کار، سردار باید خیلی بهتر تمرین کند.

چقدر می‌تواند پیشرفت کند؟

اگر آزمون با روند کنونی به فوتبالش ادامه دهد، می‌تواند جایگاه خود برای رفتن به فوتبال غرب اروپا را تضمین کند. اگر هوشمندانه عمل کند، چند فصل دیگر هم در لیگ روسیه می‌ماند تا در روبین کازان فرصت بیشتری برای قرار گرفتن در ترکیب بیابد و بتواند روی قدرت تمام کنندگی‌اش بیشتر کار کند. او به عنوان یک بازیکن جوان، تاثیر گذار بوده است اما اگر فرصت بازی به او داده شود و در اوج هم قرار داشته باشد، می‌تواند به بازیکنی فوق العاده برای کازان بدل شود. از نظر فیزیکی، لیگ برتر انگلیس می‌تواند جای خوبی برای آینده فوتبال آزمون باشد اما از نظر تکنیکی و نوع فوتبالی که بازی می‌کند، لیگ‌های اسپانیا و ایتالیا برای او بهتر هستند.

حضور بیشتر آزمون در دیدارهای ملی می‌تواند او را به بازیکن بهتری بدل کند. اکنون که جام ملت‌های آسیا در حال برگزاری است و او نخستین حضور خود در یک تورنمنت بزرگ را تجربه می‌کند، سردار این شانس را دارد که خودش را به فوتبال دنیا معرفی کند. سپری کردن یک تورنمنت خوب می‌تواند یک انتقال خوب برای او به یکی از تیم‌های بزرگ اروپایی را در پی داشته باشد. شاید نمایش خوب او در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران، شانسی دوباره به وی برای حضور در ترکیب ثابت روبین کازان باشد. در هر حال، برای مربی‌ای که علاقه زیادی به کارهای انفرادی دارد، تغییرات غیر اجباری برای او در ترکیب تیمش به ندرت اتفاق می‌افتد. آزمون باید صبور باشد، کاری که ممکن است برای آینده فوتبالی‌اش بهتر باشد.

(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها