jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۷۵۳۴۲۸   ۰۷ دی ۱۳۹۳  |  ۱۸:۲۳

سی سال از عرضه نخستین تلفن همراه در انگلستان گذشت

تلفن همراه در انگلستان 30 ساله شد

سی سال از رونمایی از نخستین تلفن همراه در انگلستان می‌گذرد و با نگاهی به این تلفن همراه می‌تواند درک کرد که در این مدت زمان کوتاه، فناوری ساخت تلفن‌های همراه تا چه‌اندازه پیشرفت کرده است.

تلفن همراه در انگلستان 30 ساله شد

جام جم کلیک: روز یکم ژانویه سال 1985 بود که شرکت مشهور ودافون برای نخستین بار در انگلستان یک تلفن همراه را آزمایش کرد، این آزمایش توسط مایکل هریسون، پسر مدیر وقت این شرکت، سر ارنست هریسون انجام شد و به یکی از لحظات تاریخی در عرصه ارتباطات سیار تبدیل گشت.

نخستین تلفن همراه ساخته شده در انگلستان وزنی برابر با 5 کیلوگرم داشت و نام آن Transportable Vodafone VT1 بود، در نخستین آزمایش انجام شده با این تلفن همراه، مدت زمان سی دقیقه مکالمه توسط آن انجام شد.

مایکل هریسون اکنون و در آستانه 30 سالگی این رخداد به مرور خاطرات آن می‌پردازد و در این باره می‌گوید: «صحنه بسیار عجیبی بود، در میدان پارلمان انگلیس و در کنار مجسمه وینستون چرچیل ایستاده بودم و به وسیله‌ای نگاه می‌کردم که هیچ کدام از افراد حاضر تا به آن روز مشابه آن را ندیده بودند. این تلفن کاملا شبیه تلفن‌های عادی بود ولی صدا درون آن با تلفن‌های معمولی متفاوت بود و البته می‌توانستیم آن را با خود حمل کنیم.»

مایکل هریسون معتقد است که به هیچ عنوان انتظار نداشت که در طول تنها چند دهه، این فناوری و تلفن‌های همراه به این سطح از پیشرفت رسیده و به یک جزء جدا نشدنی از زندگی بشر امروزی تبدیل شود. او در این باره می‌گوید: «اگر به ابعاد آن وسیله نگاه می‌کردید، محال بود که بتوانید تصور چنین آینده‌ای را برای آن داشته باشید، البته این موضوع برای پدر من متفاوت بود زیرا او همیشه به ما گوشزد می‌کرد که چگونه در آینده، تلفن‌های همراه می‌توانند زندگی بشر را متحول کنند.»

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر