امنیت دستگاه هوشمندتان را جدی بگیرید

تنظیمات امنیتی در اندروید آی.او.اس و ویندوزفون

تنظیمات پیش‌فرض در هر دستگاه و نرم‌افزار همانقدر که می‌تواند مفید باشد، ممکن است با انجام فعالیت‌های جاسوسی، حریم خصوصی شما را در معرض خطر جدی قرار دهد. چنانچه دستگاه خود را شخصی‌سازی نکرده‌اید یا به هر دلیلی تنظیمات آن با مشکل مواجه شده است به شما توصیه می‌کنیم به ‌هیچ وجه از دستگاه در وضع تنظیمات پیش‌فرض به‌صورت مداوم استفاده نکنید، چراکه می‌تواند حریم خصوصی شما را با مشکلات جدی مواجه کند.
کد خبر: ۷۴۷۶۸۱
تنظیمات امنیتی در اندروید آی.او.اس و ویندوزفون

تنظیمات پیش‌فرض در هر دستگاه و نرم‌افزار همانقدر که می‌تواند مفید باشد، ممکن است با انجام فعالیت‌های جاسوسی، حریم خصوصی شما را در معرض خطر جدی قرار دهد. چنانچه دستگاه خود را شخصی‌سازی نکرده‌اید یا به هر دلیلی تنظیمات آن با مشکل مواجه شده است به شما توصیه می‌کنیم به ‌هیچ وجه از دستگاه در وضع تنظیمات پیش‌فرض به‌صورت مداوم استفاده نکنید، چراکه می‌تواند حریم خصوصی شما را با مشکلات جدی مواجه کند.

تنظیمات مربوط به حریم خصوصی و دیگر نکات امنیتی در دستگاه را بررسی کرده و آنها را مطابق سلیقه‌ خود شخصی‌سازی کنید. اگر نمی‌دانید چطور به این تنظیمات دسترسی داشته باشید و زمان یا دانش کافی برای بررسی این تنظیمات را ندارید، با کلیک همراه شوید تا شما را با مهم‌ترین تنظیمات امنیتی روی دستگاه‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل اندروید، آی.او.اس و ویندوزفون آشنا کنیم.

قفل صفحه

قفل صفحه یا همان Screen Lock اولین گزینه‌ای است که ‌باید نسبت به فعال‌سازی آن در دستگاه هوشمند خود اقدام کنید. به‌وسیله‌ این قابلیت می‌توانید مانع دسترسی افراد غیرمجاز به دستگاه شوید و اطلاعات خصوصی خود از جمله تصاویر و ویدئوهای شخصی را حفاظت کنید. این قابلیت در مواردی که دستگاه هوشمند شما مفقود یا سرقت می‌شود نیز مانع دسترسی افراد بیگانه به اطلاعات خصوصی شما می‌شود.

ـ در سیستم‌عامل اندروید به Settings مراجعه کنید، گزینه‌ Security را فشار دهید و در پایان Screen Lock را فشار داده و به سلیقه‌ خود یکی از روش‌های قفل‌گذاری را فعال کنید.

ـ در آی.او.اس پس از مراجعه به Settings روی Passcode Lock فشار داده و قفل صفحه را فعال کنید.

ـ دسترسی به تنظیمات اشاره شده در ویندوزفون نیز با مراجعه به Settings و فشار روی گزینه‌
Lock Screen امکان‌پذیر است؛ البته در این صفحه باید گزینه‌ Password را به وضع On تغییر دهید و رمز دلخواه خود را مشخص کنید.

تبلیغات مرتبط با فعالیت‌های شما

تبلیغات از تجارت‌های پرسود دنیای امروزی به شمار می‌رود و یکی از بهترین روش‌ها در این حوزه تبلیغات هدفمند است. فعالیت‌های شما به‌عنوان افرادی که قرار است تبلیغات را مشاهده کند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و مجوز دریافت گزارش از فعالیت‌های شما نیز با تنظیمات پیش‌فرضی که بسیاری از برنامه‌ها روی دستگاه هوشمند شما قرار می‌دهند، صادر می‌شود. پس به شما توصیه می‌کنیم این مجوزها را لغو کنید تا حریم خصوصی شما در امان باشد.

ـ در ویندوزفون به Settings مراجعه کرده و روی Advertising ID فشار دهید. با غیرفعال کردن قابلیت Advertising ID، گزارش‌گیری از فعالیت‌های شما برای انجام امور تبلیغاتی متوقف می‌شود.

ـ در آی.او.اس باید پس از مراجعه به Settings و Privacy روی Advertising فشار دهید. در این بخش با فعال کردن گزینه‌ Limit Ad Tracking می‌توانید تا حد زیادی گزارش‌گیری از فعالیت‌های صورت گرفته در دستگاه هوشمند خود را کاهش دهید.

ـ گزارش‌گیری از فعالیت‌ها برای انجام امور تبلیغاتی در اندروید به وسیله یکی از نرم‌افزارهای گوگل با عنوان Google Settings صورت می‌گیرد. برای مدیریت این نرم‌افزار ‌باید Google Settings را از فهرست برنامه‌ها اجرا کرده و روی Ads فشار دهید. با فعال کردن گزینه‌ Opt out of interest-based ads اطلاعاتی که گوگل درباره فعالیت‌های شما کسب می‌کند، کاهش چشمگیری خواهد داشت.

جستجوی تلفن

در گذشته نرم‌افزارهای مختلفی برای ردیابی تلفن‌های همراه یا تبلت‌های مفقود یا سرقت شده وجود داشت، اما با توجه به اهمیت زیاد این نرم‌افزارها در ردیابی دستگاه‌ها، امروزه این ابزار به‌طور پیش‌فرض در سیستم‌‌های عامل‌ مختلف دستگاه‌های هوشمند وجود دارد و برای استفاده از آنها باید ابتدا آن را فعال‌ کنید.

ـ در آی.او.اس روی Settings فشار داده، گزینه‌ iCloud را انتخاب کرده و گزینه "‌ Find My iPod‌/‌iPhone‌/‌iPad" را فشار دهید. با فعال‌ کردن این قابلیت تا زمانی که مشکلی برای دستگاه شما رخ ندهد، نیازی به آن نخواهید داشت، اما در صورت بروز مشکل می‌توانید نرم‌افزار Find My iPhone را روی یکی دیگر از محصولات اپل نصب کنید یا به لینک https:‌/‌‌/‌www.icloud.com‌/‌#find بروید و موقعیت دستگاه خود را ردیابی کنید.

ـ در ویندوزفون پس از مراجعه به Find My Phone به گزینه‌ Find My Phone دسترسی خواهید داشت. هریک از گزینه‌های موجود در این بخش را برای مدیریت دستگاه خود فعال کرده و در صورت لزوم با مراجعه به لینک https:‌/‌‌/‌www.windowsphone.com‌/‌en-us‌/‌my‌/‌find نسبت به ردیابی یا حذف اطلاعات ذخیره شده در دستگاه اقدام کنید.

ـ در اندروید باید ابزار Google Settings را اجرا کنید و روی Android Device Manager فشار دهید. فعال کردن دو گزینه‌ موجود در این بخش نیز قابلیت موقعیت‌یابی و مدیریت دستگاه از راه دور را فعال کرده و شما می‌توانید با مراجعه به لینک https:‌/‌‌/‌www.google.com‌/‌android‌/‌devicemanager برای استفاده از این امکانات اقدام کنید.

رمزهای ذخیره شده در مرورگر

تایپ کلمات عبور با صفحه‌ کلید تلفن همراه و تبلت کمی دشوار است و ذخیره کردن رمز عبور در مرورگر این دستگاه‌های هوشمند می‌تواند این مشکل را برطرف کند، اما توجه داشته باشید با ذخیره شدن رمز عبور در مرورگر، چنانچه فردی برای لحظاتی کوتاه نیز به دستگاه هوشمند شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند به سرویس‌های شخصی شما در وب متصل شده و حریم خصوصی شما را نقض کند. با توجه به این مشکل امنیتی پیشنهاد می‌کنیم هنگام دریافت هشدار مربوط به ذخیره شدن رمز عبور در مرورگرهای نصب شده روی دستگاه هوشمند خود، گزینه‌ عدم ذخیره‌سازی را انتخاب کنید و برای حذف رمز عبورهای ذخیره شده نیز از روش زیر کمک بگیرید:

ـ در آی.او.اس به Settings مراجعه کرده و پس از انتخاب بخش Safari روی Passwords & AutoFill فشار دهید. در بخش Saved Passwords و Saved Credit Cards رمزهای عبور و اطلاعات کارت‌های اعتباری ذخیره شده در دستگاه را بررسی و آنها را حذف کنید.

ـ در ویندوزفون پس از مراجعه به Settings روی Applications رفته و Internet Explorer را انتخاب کنید. در ادامه از پایین صفحه روی Advanced Settings فشار داده و مطمئن شوید در بخش Website Passwords گزینه Don’t Remember انتخاب شده باشد.
(گزینه‌ Delete History برای حذف رمزهای ذخیره شده در دستگاه کاربرد دارد)

ـ در اندروید مرورگر کروم را اجرا کرده و روی آیکون منو که به شکل سه نقطه عمودی به ‌نمایش درآمده است، فشار دهید. حالا روی Settings فشار داده و Save Passwords را انتخاب کنید. در پایان گزینه‌های ذخیره شده را حذف کرده یا با تغییر وضع آن به Off به ‌طور کامل آن را غیرفعال کنید.

اختصاصی‌های آی.او.اس

گاهی برخی برنامه‌ها در سیستم ‌عامل آی.او.اس برای انجام برخی فعالیت‌ها مجوزهایی را از شما درخواست می‌کنند. این مجوزها ممکن است به دسترسی به تصاویر ذخیره شده روی دستگاه یا دستیابی به موقعیت جغرافیایی شما مربوط باشد. برای بررسی مجوزهای ارائه شده به برنامه‌های مختلف می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

به Settings مراجعه کرده روی Privacy فشار دهید. در این بخش می‌توانید با انتخاب هریک از برنامه‌ها، مجموعه مجوزهای مورد استفاده توسط آنها را مشاهده کنید.

همچنین با مراجعه به Location Services روی همه مجوزهای مربوط به دستیابی به موقعیت جغرافیایی مدیریت خواهید داشت. (با انتخاب
System Services از این بخش می‌توانید مجوزهایی همچون تبلیغات را با توجه به موقعیت جغرافیایی غیرفعال کنید)

اختصاصی‌های اندروید

سیستم‌ عامل اندروید به ‌دلیل نداشتن سیستم‌های حفاظتی از ضعف امنیتی بیشتری برخوردار است و یکی از بهترین قربانیان برای هکرها و افراد خرابکار به ‌شمار می‌رود. نصب بدافزارها براحتی در این سیستم‌ عامل امکان‌پذیر است و در صورتی که بخواهید در برابر این تهدیدات در امان بمانید، ‌باید به موارد زیر توجه کنید:

ـ به Settings مراجعه کرده روی Security فشار داده و علامت چک‌مارک مقابل عبارت Unknown Sources را غیرفعال کنید تا نرم‌افزارهای ناشناخته و بدافزارها قابلیت نصب روی دستگاه شما را نداشته باشند.

ـ توجه داشته باشید گزینه‌ Verify Apps فعال باشد تا تمام نرم‌افزارها پیش از نصب بررسی شده و در صورت مشاهده‌ هرگونه فعالیت مخرب، هشدارهای لازم برای شما نمایش داده شود.

ـ در بخش Security گزینه‌ Device Administrators را فشار داده و برنامه‌های موجود در این فهرست را مشاهده کنید. توجه داشته باشید ابزارهای موجود در این فهرست از مجوزهای مدیریتی برخوردار بوده و می‌توانند کنترل کاملی روی دستگاه شما داشته باشند. در صورت مشاهده گزینه‌های مشکوک در این فهرست بسرعت آنها را بررسی و در صورت نیاز آنها را از فهرست حذف کنید.

اختصاصی‌های ویندوزفون

ویندوزفون تنظیمات امنیتی زیادی ندارد. تنها گزینه‌ای که می‌توان به‌عنوان یک راهکار برای جلوگیری از بروز مشکلات در این سیستم‌ عامل استفاده کرد، قابلیت Kid’s Corner است. به کمک این قابلیت می‌توانید فهرستی از برنامه‌های مجاز را برای استفاده کودکتان فعال کنید تا زمانی که دستگاه هوشمند خود را در اختیار کودکتان قرار می‌دهید، نگران بروز مشکلات احتمالی بر اثر تغییرات اشتباه در تنظیمات آن نباشید. با مراجعه به Settings و انتخاب Kid’s Corner می‌توانید فهرست برنامه‌های مجاز را برای اجرا مشخص کنید کودک شما می‌تواند با جارو کردن صفحه‌ قفل به آنها دسترسی داشته باشد.

امیر عصاری / کلیک (ضمیمه یکشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
علی افراز
United States
۱۶:۱۹ - ۲۰ آذر ۱۳۹۳
۰
۰
ممنون خیلی مفید بود

نیازمندی ها