jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۴۲۲۲۱ ۰۶ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۵۹

آیا تمام اطلاعات شما از دستگاه‌های اندرویدی کاملا پاک می‌شود؟

حذف بدون بازگشت اطلاعات از اندروید

۱

بسیاری از کاربران نام Avast را شنیده‌اند. این شرکت، سازنده مجموعه نرم‌افزارهای امنیتی برای سیستم‌های‌عامل‌ مختلف است و کاربران بسیاری نیز در ایران از ویروس‌یاب رایگان آن استفاده می‌کنند.

حذف بدون بازگشت اطلاعات از اندروید
بسیاری از کاربران نام Avast را شنیده‌اند. این شرکت سازنده مجموعه نرم‌افزارهای امنیتی برای سیستم‌های‌عامل‌ مختلف است و کاربران بسیاری نیز در ایران از ویروس‌یاب رایگان آن استفاده می‌کنند.
این شرکت در یک طرح تحقیقاتی اعلام کرده پاکسازی و حذف اطلاعات شخصی از روی دستگاه‌های اندرویدی با استفاده از ابزارهای موجود در سیستم‌عامل اندروید چندان قابل اطمینان نیست و این اطلاعات براحتی بازیابی می‌شود. برای اثبات گفته‌ خود نیز 20 دستگاه دست دوم مجهز به سیستم‌عامل اندروید را از فروشگاه Ebay خریده و توانسته است در مدت کوتاهی بیش از 40 هزار تصویر، 750 ایمیل و پیام کوتاه، 250 مخاطب و حتی اطلاعات هویتی چهار نفر از صاحبان قبلی دستگاه‌ها را همراه با یک فرم درخواست وام بانکی بازیابی کند. خواندن این خبر دردناک است، اما زمانی این خبر فاجعه به حساب می‌آید که متوجه شوید شرکت آواست برای بازیابی این اطلاعات از روش‌های بسیار پیچیده‌ای بهره‌مند نشده و کارمندان بسیار متخصصی نیز این کار را انجام نداده‌اند. این عملیات نتیجه‌ استفاده از نرم‌افزارهای ساده‌ بازیابی اطلاعاتی است که هر کاربری می‌تواند از اینترنت دانلود و از آنها استفاده کند.

راهکار شرکت‌های امنیتی

از دید شرکت‌های امنیتی این ضعف‌ها می‌تواند آغاز یک کسب‌و‌کار و ایده‌ ساخت یک نرم‌افزار برای کسب درآمد باشد. بسیاری از شرکت‌های امنیتی برای رفع این مشکل نرم‌افزارهای مختلفی را طراحی و منتشر کرده‌اند که به کمک آنها می‌توانید اطلاعات خود را با اطمینان از روی دستگاه اندرویدی حذف کرده و دستگاه را فروخته یا آن را در اختیار دیگران قرار دهید.

شرکت‌های مختلفی نیز این روزها نرم‌افزارهای امنیتی مانند آنتی‌ویروس‌های موبایلی را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما ابزار لازم برای پاکسازی همیشگی اطلاعات را در مجموعه‌های تجاری خود قرار داده و شما با استفاده از نسخه‌های رایگان این برنامه‌ها از این امکانات محروم خواهید ماند. اگر دوست دارید از این روش‌ها استفاده کنید ‌باید برای خرید مجوز استفاده از نرم‌افزارهایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، اقدام کنید. به‌عنوان مثال نسخه‌ Premier نرم‌افزار Avast از این قابلیت پشتیبانی می‌کند و هزینه‌ خرید مجوز یکساله آن حدود 50 پوند است. چنانچه مثل ما و خیلی از کاربران دیگر بودجه خرید این نرم‌افزارها را ندارید و در برخی موارد هزینه خرید مجوز استفاده از این برنامه با ارزش دستگاه اندرویدی شما برابری می‌کند و ترجیح می‌دهید آن را بسوزانید تا مجبور نشوید اطلاعات ذخیره شده روی آن را با چنین نرم‌افزارهایی حذف کنید، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌هایی که در ادامه‌ مطلب آنها را شرح می‌دهیم، کمک بگیرید، زیرا استفاده از این روش‌ها کوچک‌ترین هزینه‌ای نخواهد داشت.

قدم اول: رمزنگاری اطلاعات

توصیه می‌کنیم پیش از آن‌که اطلاعات دستگاه را پاک کنید، آنها را رمزنگاری (Encrypt) کنید. رمزنگاری اطلاعات موجب قفل شدن اطلاعات ذخیره شده در آن می‌شود و در صورتی‌که تمام اطلاعات دستگاه شما حذف نشوند نیز دسترسی به آنها امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا گشایش رمز فایل‌ها نیازمند کلید اختصاصی آن است.

برای فعال کردن رمزنگاری روی اطلاعات دستگاه اندرویدی ‌باید پس از مراجعه به تنظیمات(Settings) روی امنیت (Security) فشار داده و در نهایت با انتخابEncrypt phone، عملیات رمزنگاری را آغاز کنید (‌باید یک پین‌کد یا رمز دلخواه انتخاب کنید و با هربار روشن کردن دستگاه نیز پین‌کد یا رمز مربوط را وارد کنید تا اطلاعات شما از حالت رمز خارج شده و قابل استفاده باشند.)

توجه: ممکن است دسترسی به این گزینه در دستگاه‌های مختلف با نسخه‌های مختلف اندروید کمی متفاوت باشد، اما در حالت کلی عملیات رمزدار کردن اطلاعات به روش بالا انجام می‌شود.

قدوم دوم: بازگشت به تنظیمات کارخانه

بازگشت به تنظیمات کارخانه یا همان Factory data reset موجب می‌شود تمام اطلاعات ذخیره شده روی دستگاه حذف شده و دستگاه اندرویدی شما به روز اولی که از کارخانه بیرون آمده، تبدیل شود. این عملیات یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای حذف اطلاعات شخصی پیش از فروختن دستگاه‌های اندرویدی است، اما توجه داشته باشید ما به این روش بسنده نکرده و پیش از آن اطلاعات را رمزنگاری کردیم. در ادامه‌ مرحله‌ بالا و پس از رمزنگاری اطلاعات می‌توانید با مراجعه به Settings و ورود به بخش Backup & reset روی Factory data reset فشار دهید.

با فشار این گزینه‌ پنجره‌‌ای شامل هشدارهای مربوط به از دست دادن اطلاعات برای شما به‌نمایش درآمده و می‌توانید با انتخاب گزینه‌ Reset phone عملیات بازگشت به تنظیمات کارخانه و حذف اطلاعات را تائید کنید.

قدم سوم: فراخوانی اطلاعات بیهوده

موارد زیادی مشاهده شده است که برخی افراد کنجکاو تلاش می‌کنند با استفاده از هر روشی به اطلاعات شما دست پیدا کنند. یکی از روش‌های رایج برای حفاظت و امنیت اطلاعات در برابر کنجکاوی این افراد، ارائه اطلاعات غلط به آنهاست.

همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از سیستم‌های‌عامل و در حالت کلی در عملیات ذخیره‌سازی اطلاعات روی رسانه‌های ذخیره‌ساز هنگامی که فایلی را از روی رسانه‌‌ای حذف می‌کنید، این احتمال وجود دارد که نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات بتوانند فایل‌های حذف شده را بازیابی کنند.

چنانچه دقت کرده باشید ما در مراحل قبل اطلاعات را رمزنگاری کرده سپس آنها را حذف کردیم، اما همواره این احتمال را باید بدهیم ممکن است اطلاعات بازیابی شده به زمانی پیش از رمزنگاری اطلاعات مربوط شود و در این شرایط شما باز هم نتوانسته‌اید از اطلاعات محرمانه خود حفاظت کنید. برای پیشگیری از بازیابی اطلاعات در این مرحله عملیات بازنویسی روی رسانه‌ ذخیره‌ساز را به‌کار می‌گیریم.

در بازنویسی سعی می‌کنیم فایل‌های بیهوده‌ای را روی دستگاه ذخیره کنیم تا جای فایل‌های قبلی روی رسانه‌ ذخیره‌ساز را بگیرند. مجموعه‌ای از تصاویر طبیعت یا حیوانات را روی دستگاه خود ذخیره کنید، فهرستی از مخاطبان را با اطلاعات غلط در دستگاه ذخیره کنید و از موزیک‌ها یا ویدئوها نیز برای این کار کمک بگیرید.

قدم چهارم: بازگشت مجدد به تنظیمات کارخانه

تا این بخش، شما اطلاعات را رمزنگاری کرده و یک‌بار آنها را از روی دستگاه حذف کرده‌اید، حافظه‌ دستگاه را از اطلاعات بیهوده پر کرده‌اید و اکنون زمان آن رسیده اطلاعات بیهوده را نیز حذف کنید. با استفاده‌ مجدد از گزینه‌ Factory data reset می‌توانید مجددا اطلاعات را حذف کنید تا در صورت بازیابی اطلاعات در مرحله‌ اول، اطلاعات بیهوده بازیابی شوند، اگر بازیابی کمی بیشتر انجام شود احتمال بازیابی اطلاعات رمزنگاری شده وجود دارد و در نهایت شانس بازیابی اطلاعات واقعی و فاقد رمزنگاری تا حد بسیاری کاهش می‌یابد و می‌توان گفت بازیابی اطلاعات برای کاربران عادی و با استفاده از ابزارهای رایج غیرممکن می‌شود.

قدم پنجم: صرفا جهت محکم‌کاری

در بسیاری از موارد به‌کارگیری مراحل 1 و 2 مانع بازیابی اطلاعات شما توسط افراد مختلف می‌شود، اما برای اطمینان بیشتر از مراحل 3 و 4 نیز می‌توانید استفاده کنید. در ادامه اگر باز هم شک دارید و می‌خواهید خیالتان راحت‌تر باشد می‌توانید مراحل 3 و 4 را تا زمانی که دوست دارید، تکرار کنید. هربار تکرار، عملیات بازیابی را ده‌ها و حتی صدها برابر دشوار می‌کند.

مریم محمد بیکی فراهانی / کلیک (ضمیمه یکشبنه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهروز فنایی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
سلام و خداقوت برای اینهمه تلاش در تهیه مطالب و ایثاری كه در انتقال دانش و تجربه میفرمایید،كلیك در ویترین مجلات ای تی الماس درخشان است، و اما
در این سایت پنجره های تعبیه شده برای سر فصل عناوین، زیبا و شایسته این سایت نیست با انهمه غنای دانشی كه كلیك دارد این پنجره ها باید رنگی و گیرا تر باشند.
دوستدار شما بهروز فنایی. خوی
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر