jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۳۹۲۳۷   ۲۶ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۹:۰۹

دختری ۱۴ ساله‌ام. خواهری دارم که ۲ سال از من کوچک‌تر است. احساس می‌کنم پدر و مادرم به او بیشتر توجه می‌کنند، طوری که شرایط برایم بسیار آزاردهنده شده است.

نگرانی‌های مادر و حسادت‌های خواهر

جام جم سرا به نقل از خراسان: باید بدانید که نوجوانان در شرایطی هستند که تمایل زیادی به استقلال و همچنین نشان دادن قابلیت‌ها و استعدادهای خود به خانواده و همچنین دوستان و آشنایان دارند. از طرف دیگر از مقایسه شدن با دیگران، هرچند خواهر یا برادر یا دوست صمیمیشان باشد، فراری و بیزارند و گاهی نیز این احساس رقابت با احساسات منفی همچون تنفر همراه می‌شود و شما نیز از این امر مستثنا نیستید.


یادگیری مهارت ارتباط موثر

اگرچه گاهی بین خواهر و برادر‌ها اختلافاتی ایجاد می‌شود ولی رابطه خواهر و برادری ارتباطی است که همیشه با ما همراه خواهد بود و ما نمی‌توانیم از آن بگریزیم. با این حال آنچه از ما بر می‌آید یادگیری برقراری ارتباطی موثر با آنان خواهد بود. بالاخره زمانی فرا می‌رسد که ما به منحصر به فرد بودن این ارتباط شگفت انگیز پی ببریم.


برخی مزیت‌های رابطه خواهر و برادری

البته از نقش والدین در ارتباط بین فرزندان نمی‌شود چشم پوشی کرد. این والدین هستند که می‌توانند با ایجاد ارتباطی مناسب بین خواهر و برادر‌ها باعث شکل گیری ارتباط دوستانه و محترمانه بین آن‌ها شوند. در رابطه خواهر و برادری است که ما یاد می‌گیریم چه طور با دیگران ارتباط برقرار کنیم، شخصیت خود و دیگران را بشناسیم، الگو‌های رفتاری متفاوت را ببینیم و گاهی بتوانیم مسائلی را پیش از اینکه خودمان تجربه کنیم به نتایج احتمالی آن به خاطر حضور خواهر و برادر‌هایمان پی ببریم؛ به طور مثال، مسائلی چون تصمیم گیری برای انتخاب رشته در کنکور و ازدواج. بنابراین داشتن یک رقیب همیشه بد و ناراحت کننده نخواهد بود بلکه می‌تواند تمایل ما را نیز به تلاش مضاعف و موفقیت بیشتر کند.


خواهرتان را رقیب خودتان نبینید

از شما می‌خواهم این بار به حضور خواهرتان به عنوان یک اتفاق مثبت با توجه به آنچه به آن اشاره شد، نگاه کنید. از طرفی نیز سعی کنید به جای ایجاد فاصله و تقویت این رقابت‌های بی‌جا به او نزدیک شوید و دنیای یکدیگر را بیشتر بشناسید. والدین فرزندان خود را به یک میزان و البته به طور متفاوتی دوست دارند و اگر در زمان‌های مختلف به طور متفاوتی به هر یک از فرزندانشان توجه خود را نشان می‌دهند، دلیلی بر انتخاب یکی و کنار گذاشتن دیگری نیست.

به خانواده‌تان عشق بورزید و مطمئن باشید که این عشق، زندگیتان را زیبا‌تر خواهد کرد. (سیمین قربانی - کار‌شناس ارشد مشاوره خانواده)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر