jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۹۰۸۳   ۲۶ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

گروه تروریستی تکفیری داعش روز گذشته با انتشار ویدئویی اعلام کرد «پتر کاسیگ» و تعدادی از سربازان ارتش سوریه را سر بریده است. «پتر کاسیگ» امدادگر آمریکایی چندی قبل در سوریه ناپدید شده بود.

به گزارش فارس، در این ویدئو که صحنه‌های بشدت دلخراشی دارد، گروهی که داعش می‌گوید سربازان ارتش سوریه بوده‌اند همراه با گروگان آمریکایی به صف شده‌ و بعد تعدادی از اعضای داعش که به نظر می‌رسد هریک از ملیت‌های مختلف باشند بدون آنکه چهره‌های خود را پوشانده باشند، بوضوح آنها را سر می‌برند. دولت‌های آمریکا و انگلیس اعلام کرده‌اند که در حال بررسی این ویدئو هستند.

فردی که از سوی رسانه‌های غربی به عنوان عامل سر بریدن چهار گروگان غربی پیشین معرفی شده بود، در این ویدئو نیز ظاهر شده و شخصا «کاسیگ» را سر می‌برد. این در حالی است که نشریه دیلی‌میل دیروز مدعی شده بود این فرد در حمله هوایی ائتلاف آمریکا به همراه ابوبکر البغدادی زخمی شده است. بنا بر اعلام داعش، این ویدئو در منطقه‌ای به نام «دابق» واقع در شمال شهر حلب سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه فیلمبرداری شده است. حلب شهری است که از ابتدای بحران سوریه صحنه درگیری‌های گسترده بوده و در ماه‌های اخیر در آستانه بازپس‌گیری توسط ارتش قرار گرفته است.

پیش از این گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه که در حال از دست دادن این شهر مهم هستند، خواستار مداخله نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا و هدف قرار دادن مواضع دولت سوریه شده بودند.د اعش در سه ماهه اخیر به صورت سریالی ویدئوهایی را منتشر کرده و در آنها مدعی شده است که دو آمریکایی و دو انگلیسی را سر بریده است. این گروه پیش از این هم تهدید کرده بود که در صورت ادامه حملات ائتلاف، «کاسیگ» را سر می‌برد. کاسیگ از زمانی که خدمت سربازی را در سال 2012 رها کرد، در سازمان امدادرسانی «سیرا» فعالیت می‌کرد تا این که از سوی داعشی‌ها در دسامبر سال گذشته در سوریه دستگیر شد. پیشتر والدین این آمریکایی با درخواست از داعش برای آزاد کردن فرزندشان، از اقدامات انسانی و اسلام آوردن کاسیگ به عنوان حسن‌نیت وی در قبال اسلام یاد کردند تا با این شیوه مانع اعدامش شوند.

انتشار همین ویدئوها بود که راه را برای مداخله نظامی غرب در سوریه باز کرد. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در ماه سپتامبر در نشستی خصوصی پیش از صدور بیانیه آغاز تشکیل ائتلاف، گفته بود که این ویدئوها کمک زیادی کرد تا افکار عمومی برای اقدام نظامی جدید، آماده شود. دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در واکنش به این ویدئو آن را اقدامی «نفرت‌انگیز» خواند. این اولین بار است که داعش به طور دسته‌جمعی سر قربانیان خود را از تن جدا می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر