jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۷۳۱۱۴۹ ۰۳ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۰

چه سبک مدرن بخواهید، چه سنتی یا هر چیز دیگری بین این دو، یک اتاق زیبا به یک مبنای عالی و بی‌نقص نیاز دارد، یعنی یک قالی؛ ولی در خرید قالی برخی موارد هست که فقط به انتخاب و دانش شما بستگی دارد.

راهنمای چیدمان، انتخاب و خرید قالی

جام جم سرا به نقل از برترین‌ها: وقتی برای خرید قالی به بازار می‌روید، جنس طبیعی بخرید. پشم، ابریشم، کنف یا جوت همه انتخاب‌های خوبی هستند.
از خریدن هر جنس مصنوعی خودداری کنید زیرا نه خوب تمیز می‌شود و نه در گذر زمان خودش را حفظ می‌کند. اگر می‌خواهید چیزی مقرون به صرفه بخرید، گلیم، سیسل یا قالی‌های کنفی را در نظر بگیرید که زیاد گران نیستند.

وقتی می‌خواهید قالی انتخاب کنید، انتهای قالی را بگیرید و آن را در دست خود فشار دهید. باید بتوانید آن را تا کنید. اگر قالی خیلی سفت بود و فقط می‌شد آن را لوله کرد، آن را نخرید.

درست است که رنگ‌های شاد و روشن را دوست دارید، ولی وقتی نوبت به قالی می‌رسد، بهتر است که رنگ‌های طبیعی و کمرنگ را انتخاب کنید. دلیلش هم این است که رنگ‌های سیر‌تر (مانند صورتی تند یا آبی زنگاری روشن) اغلب از رنگ‌های مصنوعی و سنتتیک درست شده‌اند. نه تنها این قالی‌ها برای سلامت شما خوب نیستند، بلکه وقتی چیزی روی آن‌ها ریخته شود و نوبت به تمیز کردن برسد، رنگشان می‌رود. از فروشنده در مورد سنتتیک یا طبیعی بودن رنگ قالی سوال کنید.

ترمز قالی نه تنها قالی را از سر خوردن و تا شدن حفظ می‌کند، بلکه ضربه گیر هم هست و از فرش در مقابل کهنگی هم محافظت می‌کند. بعضی ترمز‌ها هم از خط و خش انداختن قالی به سطح کفپوش جلوگیری می‌کنند و در آب و هوای مرطوب، بین قالی و زمین فاصله و تهویه هوا ایجاد می‌کنند.

قالی‌های پشم طبیعی را هرگز نباید با مواد شیمیایی شست. در بیشتر موارد شستشو با آب ولرم و صابون کفایت می‌کند. البته قالی خوب را هم نباید بیش از هر ۵ تا ۷ سال یک بار شست که آن هم برای تمیز کردن کپک از قالی است. اگر قالی خیس شد، فقط آن را پهن کنید تا خشک شود.

اندازه قالی به فضایی که دارید بستگی دارد. ولی در کل بزرگ‌ترین اشتباهی که افراد مرتکب می‌شوند این است که قالی بسیار کوچکی انتخاب می‌کنند. قالی‌ای انتخاب کنید که برای تعریف فضای اتاق شما به اندازه کافی بزرگ باشد، بخصوص برای اتاق‌های بزرگی که دو کاربرد نشیمن و ناهارخوری دارند.

این معما همیشه مطرح بوده که آیا پایه‌های مبل و صندلی‌ را روی قالی بگذاریم یا نه. البته باید گفت این به ترجیح شخصی بستگی دارد و اگر هر چهار پایه مبل روی قالی نبود، حداقل دو پایه جلویی روی قالی قرار می‌گیرد. فراموش نکنید که کاناپه و صندلی‌ها را دور قالی و نه اتاق قرار دهید. در غیر این صورت فضا نامتعادل به نظر می‌رسد.

برای هال و کوریدورهای دراز، قالی‌های باریک انتخاب کنید. در مورد طول آن هم، حتماً ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر از هر انتها فاصله دهید و اگر مقدور نبود، بلند‌ترین قالی باریک را انتخاب کنید و آن را در مرکز هال یا کوریدور قرار دهید، نه اینکه دو قالی باریک بخرید و آن‌ها را کنار هم پهن کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر