jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۲۲۰۷۶   ۰۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۳

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

تشویق به مرگ برای خانم‌ها!

ذره بین دولت روی کارمندان با مرخصی طولانی

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس دستور یکی از مسئولان مهم اجرایی به مدیران تعدادی از وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی مقرر شده با توجه به اهمیت و فرآیند پیش روی قوه مجریه برای ساماندهی نیروی انسانی، لیست کارمندانی که ایام قابل توجهی همچون یک سال را تحت عنوان استحقاقی یا بدون حقوق در مرخصی به سر برده اند با ذکر دلایل این مرخصی و دوره زمانی آن تهیه و ارسال کنند تا مورد بررسی و جمع بندی قرار بگیرد.

مجوز روحانی برای فروش چند ساختمان در تهران

خراسان آورده:بر اساس نامه یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از مسئولان دولتی اعلام شده است که با توجه به مواد ۱۱۵ و ۱۱۸ قانون محاسبات عمومی کشور و موافقت رییس جمهور با پیشنهادات واصله مقرر شده تعدادی از ساختمانهای دولتی موجود در تهران فروخته و وجوه حاصل از فروش به حساب درآمد عمومی کشور واریز و مطابق بند "ن" تبصره ۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور هزینه شود.

مانور توخالی تندروها با بهانه‌های واهی

روزنامه ایران نوشت:در حالی‌که تحرکات دیپلماتیک روحانی در نیویورک بازتاب گسترده جهانی داشته و بسیاری از تحلیلگران اعلام کردند روحانی در سفر به نیویورک توانست پیام قاطع ایران مبنی بر نفی هر نوع افراط گرایی در منطقه و جهان را به گوش افکار عمومی دنیا برساند اما تندروهای داخلی با نادیده گرفتن این موفقیت‌ها و گویی فقط دنبال بهانه‌ای برای حمله به دیپلماسی دولت و نظام می‌گردند، به بزرگنمایی سخنان غیر دیپلماتیک دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلستان از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل پرداختند که اتهامات واهی علیه ایران را بر زبان جاری کرد.

گفتنی است ایراد این سخنان، واکنش فوری و اعتراض‌آمیز وزارت خارجه را به‌دنبال داشت. روحانی هم در نطق خود با لحنی دیپلماتیک به پاسخگویی پرداخت و وجود جریانات افراطی در منطقه را محصول سیاست‌های غرب خواند. روحانی پیش از سفر نیویورک تأکید کرده بود با هدف نفی افراط گرایی در منطقه و جهان راهی مقر سازمان‌ملل خواهد شد. بررسی محتوای جریان رسانه‌ای تندرو نشان می‌دهد آنان کوچکترین خبری از موفقیت‌های دیپلماتیک روحانی و هیأت همراهش را بازتاب نداده‌اند و صرفاً بهانه‌هایی که می‌شود با آن موج خبری منفی علیه دولت به‌راه ‌انداختند آن هم به صورت افراطی بزرگنمایی کرده و درباره آن تحلیل‌های عجیب و غریب به هم بافته‌اند. این برای چندمین بار طی یک هفته اخیر است که جریان رسانه‌ای تندرو سعی در تخریب تحرکات دیپلماتیک دولت در عرصه جهانی دارد.

دلیل غیبت پایداری‌ها در جلسات وحدت اصولگرایان

ایران آورده:آنگونه که برخی اعضای جبهه پایداری خبر داده‌اند این تشکل علاقه چندانی به حضور در جلسات وحدت جریان اصولگرایی ندارد و حضور در چنین نشست‌هایی را بی‌فایده می‌داند.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی یکی از نمایندگان مجلس که عضو فراکسیون پایداری است به ایسنا گفت که بزرگانی از باب دلسوزی و نگرانی جلساتی را برگزار می‌کنند اما به دلیل اینکه این جلسات رسمی نیست و چارچوب کاملاً روشنی ندارد ما نمی‌دانیم باید چه کار کنیم ضمن اینکه تاکنون دعوت رسمی هم از تشکل پایداری به عمل نیامده است.

بازداشت دسته جمعی اعضای شورای شهر و شهرداری سیرجان

روزنامه ایران نوشت:نشریات و پایگاه‌های اینترنتی استان کرمان اعلام کردند۷ نفر از اعضای شورا و مسئولان شهرداری سیرجان به دلیل تخلفات گسترده مالی بازداشت شده‌اند و احتمالاً افراد دیگری هم در نوبت بازداشت هستند.

این بازداشت‌ها در پی اعلام سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر حیف و میل اموال عمومی در این شهر صورت گرفته است. بودجه سالانه شهرداری سیرجان چیزی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان درسال ۹۳ بوده است که گفته می‌شود ارقام قابل توجهی از آن توسط برخی افراد مسئول در شهرداری و اعضای شورای شهر به سرنوشت نا معلومی دچار شده است.از جمله اینکه در سال جاری تنها در یک پروژه آسفالت شهری از ۴ میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان آن صرف این پروژه شده و سرنوشت باقی آن همچنان در ابهام است.در همین حال قاضی علیزاده رئیس دادگستری سیرجان روز پنجشنبه با صدور یک اطلاعیه بازداشت ۷ نفر از مقامات شورا و شهرداری را تأیید کرد.

دخالت نماینده در عزل فرماندار

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:از شهرستان محلات خبر می‌رسد برکناری فرماندار سابق و انتصاب سیدرضا سجادی به سرپرستی فرمانداری این شهرستان مورد استقبال مردم قرار گرفته است. با این حال، نماینده شهرستان محلات که امام جمعه موقت این شهر نیز می‌باشد در خطبه نماز جمعه از استاندار مرکزی گلایه کرد که چرا قبل از برکناری فرماندار قبلی و انتصاب سرپرست فرمانداری، وی را از این اقدامات مطلع نکرده‌ است. این انتقاد نماینده محلات موجب تعجب نمازگزاران شد زیرا این توقع نوعی دخالت قوه مقننه در قوه مجریه است و عزل و نصب فرمانداران از اختیارات استاندار و وزارت کشور است و ربطی به نمایندگان مجلس ندارد.

افزایش بودجه نظامی رژیم صهیونیستی

جمهوری اسلامی نوشت: بودجه نظامی رژیم صهیونیستی 8/3 میلیارد دلار افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) پس از کشمکش‌های سیاسی طولانی توافقی درخصوص افزایش بودجه نظامی رژیم صهیونیستی در آخرین جلسه نشست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، موشه یعالون وزیر جنگ و پانیر لاپید وزیر دارایی رژیم صهیونیستی حاصل شد که براساس آن، در سال جاری 9/1 تا 2/2 میلیارد دلار و در سال آینده نیز 6/1 میلیارد دلار به بودجه نظامی رژیم صهیونیستی اضافه خواهد شد.

رئیس سازمان جاسوسی انگلیس:غرب مسئول قدرتمند شدن گروه تروریستی داعش

جمهوری اسلامی آورده:تحرکات تروریست‌های داعش که نزدیک است دامنگیر اربابان آنها نیز شود، موجب اعترافات جالب غربی‌ها شده است. در جدیدترین نمونه از این اعترافات، رئیس سازمان جاسوسی انگلیس (ام‌ای 6) غرب را مسئول قدرتمند شدن گروه تروریستی داعش و مشکلات به وجود آمده در اثر وجود این گروه دانست. "جان ساورز" در مصاحبه خود با روزنامه "فاینشنال تایمز" گفت: سیاست‌های اشتباه غرب در قبال سوریه، از جمله مداخله نامناسب در مسئله سوریه، موجب بغرنج‌تر شدن وضعیت داعش در منطقه خاورمیانه شده است. وی در مورد سیاست‌های سازمان‌های اطلاعاتی اروپا در چنین مواردی در آینده نیز اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که در آینده باید بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر وارد عمل شویم! رئیس سازمان جاسوسی انگلیس با انتقاد از سیاست‌های غربی در مورد خاورمیانه گفت: نباید اجازه داد جریان‌های انقلابی در کشورهای خاورمیانه ایجاد شود!! ساورز با نشان دادن کینه عمیق خود از انقلاب اسلامی ایران و حوادث بیداری اسلامی تأکید کرد: ما پیش از این نتیجه انقلاب در خاورمیانه را در انقلاب اسلامی ایران و اخیراً در انقلاب مصر دیدیم. بنابر این نباید اجازه تکرار این مسائل داده شود.

هیچ اقدامی انجام نشد!

روزنامه قدس به نقل از مهر نوشت: اسداللهی نماینده مجلس با اشاره به پیگیری پرونده واگذاری یکی از معادن به همسر یکی از مدیران گفت: علیرغم دستور معاون اول رئیس جمهور، جلوی این اقدام غیرقانونی گرفته نشده و اقدام قضایی از سوی وزارت صنعت و یا ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی برای توقف فعالیت این معدن صورت نگرفته است.

هدیه قطری ها به داعش

قدس آنلاین نوشت: اسناد موجود در وزارت خزانه داری آمریکا ارتباط مستقیم قطری‌ها را با داعش ثابت می کند.

بر پایه همین اسناد، یکی از فرماندهان ارشد داعش به موجب اقدامهای خود و همچنین ترتیب دادن حملات گسترده مبلغ دو میلیون دلار از اهداکنندگان کمکهای مالی از کشور قطر، دریافت کرده است. برخی منابع نام این فرد را «طارق بن الطاهر الحرزی» 32 ساله و اهل تونس معرفی کرده اند.

ورود اولین قطار گردشگران اروپایی به ایران

روزنامه قدس از قول سایت فردا نوشت: نخستین قطار حامل گردشگران اروپایی دوشنبه ۷ مهرماه از مرز ریلی رازی وارد ایران می‌شود. این گردشگران از کشورهای آلمان، روسیه، سوئیس، دانمارک، انگلستان، استرالیا، اسپانیا، سنگاپور و ترکیه در قالب دو گروه 78 نفره وبه منظور بازدید از شهرهای تاریخی کشورمان وارد ایران خواهند شد.

فعالیت زنان در کافی‌شاپ!

قدس به نقل از ایرنا نوشت: «مینو اصلانی» رئیس بسیج زنان کشور، با انتقاد از فعالیت زنان در کافی شاپها گفت: این شغل شخصیت و هویت زنان را زیر پا له کرده و به کرامت و جایگاه آنان لطمه می زند.

حکم قاطع دراندونزی

قدس به نقل از سایت عصر ایران آورده: مجلس محلی استان آچه اندونزی روز شنبه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن همجنسگرایی جرم محسوب شده و مرتکبان اعم از زن یا مرد به 100 ضربه شلاق محکوم می‌شوند. با این حال در قانون تصویب شده، به دلیل فشار دولت جاکارتا مجازات مرگ و سنگسار برای همجنسگرایان در نظر گرفته نشده است.

تشویق به مرگ برای خانم‌ها!

قدس آنلاین نوشت: اکبر خزایی مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB با واکاوی پشت پرده سالنهای زیبایی، نسبت به تشویق خانمهای ایرانی به مصرف شیشه برای کاهش وزن هشدار داد. وی افزود: متأسفانه گاهی شنیده می‌شود، در برخی از این سالنها افراد سودجو برای سوء استفاده‌های مالی از خانمها جهت کاهش وزن، آنها را به مصرف شیشه تشویق می‌کنند.

طلبکاری در قبال نرمش یکطرفه راز بن‌بست مذاکرات نیویورک

روزنامه کیهان نوشت:لجبازی و زیاده‌خواهی آمریکا و غرب، هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای طی یک سال گذشته را به بن‌بست رساند.در حالی که اعلام شده بود وزرای خارجه 5+1 و دکتر ظریف در نیویورک با هم مذاکره می‌کنند، اعلام شد به دلیل به دست نیامدن پیشرفت خاصی این مذاکرات لغو شده است. این در حالی بود که دکتر ظریف در همین سفر 2 بار - با حضور اشتون- با وزیر خارجه آمریکا گفت‌و‌گو کرد.پیش از اعلام انتشار خبر لغو مذاکرات 7 جانبه، فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود «در 10 سال گذشته هرگز چنین به توافق هسته‌ای نزدیک نبوده‌ایم». اما چه اتفاقی افتاد که مجددا مذاکرات به هم خورد و توافقی در نیویورک به دست نیامد. زیاده‌خواهی مضاعف طرف آمریکایی درباره تعلیق بخش‌های دیگری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله در زمینه کاهش تعداد سانتریفیوژها از 9400 دستگاه به نصف یا یک سوم این رقم در کنار حوالت دادن لغو تحریم‌ها به 10-15 سال دیگر از جمله دلایل بن‌بست مذاکرات با وجود نرمش طرف ایرانی ارزیابی می‌شود. سند این ادعا اظهارات دکتر روحانی در کنفرانس خبری است. رئیس‌جمهور گفت «ما تعدیل‌های لازم را انجام داده‌ایم و اکنون توپ در زمین 5+1 است».

دویچه وله در همین زمینه از قول دیپلمات‌ها غربی نوشت: نشستی که قرار بود در سطح وزرای خارجه میان ایران و قدرت‌های بزرگ برگزار شود، لغو شد. دیپلمات‌های غربی عقیده دارند که جمهوری اسلامی برای رسیدن به توافقی جامع در مناقشه هسته‌ای، باید سازش بیشتری نشان دهد(!) دیپلمات‌های غربی در شرایط کنونی ادامه گفت‌وگو را «بی‌ثمر» می‌بینند.یک دیپلمات غربی می‌گوید: «هنوز میان مواضع دو طرف شکاف بزرگی دیده می‌شود به این معنی که از ایران انتظار می‌رود که برای رسیدن به توافقی جامع باید گام‌های بلندتری بردارد.»یک نماینده بلندپایه ایرانی که نام او ذکر نشده، به خبرگزاری‌ها گفته است: «با وجود ساعت‌ها دیدار و گفت‌وگو مواضع دو طرف همچنان دور از هم باقی مانده است و ما حتی ذره‌ای به هم نزدیک نشدیم.»

به گزارش دویچه وله یک دیپلمات غربی می‌گوید: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که در نیویورک با برخی از سران غرب دیدار کرد، هیچ دیدگاه تازه‌ای عرضه نکرد که بتواند به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای کمک کند.به گفته این دیپلمات، که خبرگزاری فرانسه از او نقل کرده: «در سخنان روحانی هیچ حرف تازه‌ای نبود. روحانی گفت که ما نباید این فرصت تاریخی را به خاطر تعدادی سانتریفیوژ از دست بدهیم، باید بگویم که ما هم درست همین نظر را داریم.»دیپلمات مزبور می‌گوید: «اگر ایران واقعا مصمم است که در مناقشه هسته‌ای تا دو ماه دیگر با قدرت‌های بزرگ به توافق برسد، پس باید حتما گام‌های بزرگی بردارد.»

ایران براساس توافق ژنو فعالیت تأسیسات غنی‌سازی فوردو را تعلیق و اقدام به اکسید یا خنثی‌سازی تمام ذخایر سوخت 20 درصد خود در کنار توقف فعالیت‌های تکمیل راکتور آب‌سنگین اراک کرد. اما با این وجود غربی‌ها ادعا می‌کنند روحانی حرف تازه‌ای نزده است. استراتژی آمریکا و برخی متحدانش تعلیق تدریجی تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران در طول مذاکرات و توافق‌های دوره‌ای چند ماهه- تحت پوشش مذاکره برای توافق جامع بلندمدت- می‌باشد.

انتقاد مرعشی از دوگانگی در تدوین و اجرای برنامه اقتصادی دولت

کیهان نوشت:عضو مرکزیت کارگزاران نسبت به ناهماهنگی در تدوین و اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت هشدار داد.حسین مرعشی در مصاحبه با روزنامه ایران اظهار داشت: ایراد اصلی کار در این است که شخصی که سیاست‌ها را تدوین می‌کند، اجراکننده آنها نیست. سیاست‌ها توسط آقای نیلی تدوین می‌شود و اجرای‌ آنها را آقای نوبخت، آقای طیب‌نیا یا آقای سیف پیگیری می‌کنند. این افراد با یکدیگر هماهنگ هستند. ولی اگر قرار است آقای نیلی سیاست‌ها را تدوین کند، معاونت برنامه‌ریزی باید پاسخگوی صدها پیمانکاری که ماه‌ها است از دولت طلبکار هستند، باشد. وی افزود: اگر بر عهده من بود، بدون شک شخص تدوین‌کننده سیاست‌ها را مسئول اجرای آنها قرار می‌دادم تا در عمل پاسخگوی بازار و سایر مجریان اقتصادی باشد.

وی همچنین گفته است: بدون شک جبهه حامی آقای روحانی که شامل جناح‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو می‌شدند، با تجربه طولانی و تعهدی که دارند، این توصیه را به آقای روحانی نخواهند کرد که وزارت کشاورزی و راه و فلان مرکز پژوهشی را به نیروهای سیاسی که به شما رای دادند محول کنید؛ چرا که در این بخش‌ها باید نیروهای فنی حضور داشته باشند. ولی با وجود گذشت یک سال از عمر دولت و برخلاف وعده آقای روحانی مبنی بر این که «افرادی را که بدون بلیط سوار شده باشند پیاده خواهیم کرد»، شاهد هستیم که بسیاری از این افراد هنوز پیاده نشده‌‌اند و این نقصی بزرگ است.مرعشی این را هم گفته که «به عنوان کسی که به این رئیس‌جمهوری رای داده‌ام، می‌گویم اگر شما قادر نبودید قوا را با یکدیگر هماهنگ کنید، اشتباه کردید که این مسئولیت را پذیرفتید اگر هم نمی‌توانید این مسئله را با ملت مطرح کنید، من حتی در زمان آقای خاتمی نیز که عده‌ای بهانه می‌آوردند «نمی‌گذارند دولت کار کند» می‌گفتم که نتوانستن و نگذاشتن دو روی سکه ناکارآمدی است.انتقاد مرعشی از نحوه تصمیم‌سازی اقتصادی دولت در حالی است که برخی از اعضا یا افراد نزدیک به کارگزاران سکاندار اصلی تصمیم‌سازی اقتصاد دولت هستند که جهانگیری، نعمت‌زاده، نیلی، ترکان، و نوبخت از آن جمله‌‌اند. سیاست‌های تعدیل اقتصادی کارگزاران در دولت سازندگی -سال 74- باعث تورم 49 درصدی به عنوان رکود تورم در کشور شد.

دفاع از منافع ملی یا دوپینگ انتخاباتی با دشمن؟!

روزنامه کیهان آورده:وزیر خارجه با چه حسابی اعلام می‌کند منافع غرب در پیروزی یک جریان سیاسی در انتخابات مجلس ایران است؟روزنامه وطن امروز با طرح این پرسش نوشت: آقای محمدجواد ظریف چهارشنبه هفته گذشته در شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سؤال هاله اسفندیاری، همکار جورج سوروس و مسئول بخش خاورمیانه وودرو ویلسون گفت: مذاکرات هسته‌ای تاثیر مستقیم بر مسائل داخلی ایران خواهد داشت و در صورت شکست مذاکرات، دوستان او انتخابات مجلس آینده را به جریان غرب‌ستیزی واگذار خواهند کرد. ظریف برای اثبات این اظهارنظر خود به نتایج شکست مذاکرات در سال 2005 استناد کرد تا به طرف مقابل بگوید؛ به سود آنهاست که او و دوستانش در ایران را تقویت کنند چرا که به قول جک استراو، ایران در سال 2005 حدود 200 سانتریفیوژ داشت اما اکنون 20 هزار سانتریفیوژ دارد.

وطن امروز می‌نویسد: به رغم انتقادات گذشته، این برای سومین بار است که جواد ظریف در اقدامی غیرمتعارف، دغدغه‌های حزبی و گروهی خود را در قالب موضوع مذاکرات هسته‌ای به صورت «علنی» مطرح می‌کند... اینکه آمریکا به کدام جریان سیاسی در ایران متمایل است موضوع عجیبی نیست و اینکه آن جریان سیاسی نیز تاکنون از مواهب اقدامات آمریکا بویژه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بهره برده، موضوع پنهانی نیست. اما علنی کردن این بده‌بستان‌های سیاسی، یک اقدام نابخشودنی و فاجعه‌بار است. ظریف یک بار در جریان مذاکرات سعدآباد در گوشه‌ای از سالن مذاکرات از البرادعی خواست تعریف خود از موضوع تعلیق را به گونه‌ای ارائه دهد که جریان اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم بازنده نشود. اما این بار در آمریکا و در مقابل دیدگان همه و در پاسخ به سؤال کسی که در راستای پروژه براندازی حکومت‌ها فعالیت می‌کند؛ اعلام می‌کند منافع غرب در پیروزی آنها در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی است و این پیروزی جز با توافق هسته‌ای حاصل نمی‌شود! اکنون با توجه به این موضوع این سؤال مطرح می‌شود که وی در مذاکرات هسته‌ای به دنبال لغو تحریم‌ها و حفظ دستاوردهای هسته‌ای است یا پیروزی ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی؟ از سوی دیگر گره زدن مسائلی مانند انتخابات به تحولات خارجی آیا در راستای منافع ملی است؟ آیا این رفتار تناسبی با آداب گفت‌وگو با دشمن اول ایران دارد؟ آمریکا دشمن اول ایران است. با آمریکا باید اینگونه سخن گفت؟

نویسنده خاطرنشان کرد: دسامبر 2013 باراک اوباما در سابان و طی سخنانی، اظهاراتی توهین‌آمیز و البته گزافه مطرح کرد. او در سخنانی، پیروزی حسن روحانی را محصول تحریم‌ها دانست و گفت «مردم ایران به تحریم‌ها اینگونه پاسخ گفتند که می‌خواهیم روشی جدید برای برخورد با جامعه بین‌المللی و همچنین تحریم‌ها را شاهد باشیم و همین مسئله بود که موجب رأی آوردن روحانی شد و حسن روحانی را به قدرت رساند». اوباما با این اظهارنظر تلاش کرد قدرت گرفتن حسن روحانی را محصول اقدامات خود بداند. اکنون ظریف نیز بقای دولت را وابسته به توافق و به عبارتی چراغ سبز آمریکایی‌ها می‌داند. حاصل جمع اظهارات اوباما و ظریف، یک ادعای خطرناک است و آن چیزی نیست جز وابستگی دولت یازدهم به تصمیمات باراک اوباما! در واقع رفتار نسنجیده باعث ایجاد چنین استدلال‌هایی می‌شود. وقتی ظریف بقای جریان خود در قدرت را وابسته به تصمیم آمریکایی‌ها می‌داند، آیا استدلالی غیر از این باید کرد که از نگاه وزیر خارجه، بقا و دوام دولت نه وابسته به اقدامات و مناسبات آن با مردم، بلکه متاثر از نوع تصمیم اوباما درباره مذاکرات هسته‌ای است.وطن امروز در پایان نوشت: اکنون با توجه به آشکار شدن برخی واقعیت تلخ می‌توان پرسید چه کسانی به بهانه مذاکرات در حال دور زدن مردم هستند و کاسبان مذاکرات چه کسانی هستند؟

دلباخته‌های کامرون اظهارات او را درز گرفتند!

کیهان نوشت:اغلب نشریات ذوق‌زده از دیدار دکتر روحانی با نخست‌وزیر انگلیس، اظهارات موهن دیوید کامرون را که بلافاصله پس از این دیدار ایراد شده بود، سانسور کردند. چند نشریه نیز به توجیه این اظهارات پرداختند.اغلب روزنامه‌های زنجیره‌ای که با تیترهایی نظیر «تحول تاریخی دیپلماسی»، «دیدار تاریخی در نیویورک»، «روحانی-کامرون؛ دیدار پس از 36 سال»، «پایان 35 سال رابطه سرد»، «روحانی و کامرون به هم رسیدند»، «پاره‌ای از تاریخ ساخته شد»، «طلسم دیدار مقامات بلندپایه ایران و بریتانیا شکست» و «بهار روابط تهران-لندن» را در تیترهای اول خود به استقبال دیدار کامرون- روحانی رفته بودند، پس از اظهارات موهن نخست‌وزیر انگلیس در حامی تروریسم معرفی کردن ایران، ترجیح دادند خبر را سانسور و ماجرا را به سکوت برگزار کنند. در عین حال روزنامه اعتماد - کپی‌کننده طولانی مدت تحلیل‌‌های شبکه دولتی انگلیس- مدعی شد « این تنها یک مذاکره بود. و نه آشتی» صلح... ملاقات کامرون و روحانی تکه‌ای از تاریخ بود، اما قرار نبود تکانه‌ای بر تاریخ باشد که هر چه اختلاف بود را بشوید یا یکی را بر دیگری بشورد. چه کسی انتظار داشت که با آن ملاقات، رویه لندن درباره اختلافات 35 ساله تغییر کند یا تهران با یک دست فشردن رئیس‌جمهورش با مستاجر خانه شماره 10 داونینگ استریت لندن، دست از سیاست‌های منطقه‌ای و داخلی‌اش بردارد؟

اعتماد توضیح نداده که اگر قرار بوده دیدار را این قدر بی‌خاصیت و خنثی تلقی کنیم پس آن همه هیاهو و ذوق‌زدگی موهوم برای چه بوده است؟ ضمن اینکه از اولین آداب مذاکره، احترام متقابل و پرهیز از اهانت است اما رژیم انگلیس برخلاف عناصر ذوق‌زده داخلی پشیزی از نرمش به دیدار تاریخی پس از 35 سال قائل نبود.گفتنی است مردم‌سالاری از «سرگیجه عجیب لندن» خبر داد، اما روزنامه آفتاب یزد نوشت «مخالفان از آب گل‌آلود اظهارات کامرون ماهیگیری کردند» بدون اینکه توضیح دهد چه کسی آب را گل‌آلود کرده و با کدام محاسبه به استقبال انگلیس خبیث رفته‌اند؟

واشنگتن پست: هیجان مکالمه تلفنی فروکش کرده است

کیهان نوشت:«برخلاف هیجان مکالمه تلفنی سال گذشته اوباما و روحانی، امسال به نظر می‌رسد قهقرایی در روابط ایران و آمریکا به وجود آمده است.»

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی خاطرنشان کرد: یک سال پیش اوباما و روحانی حتی مکالمه تلفنی با یکدیگر انجام دادند اما هم‌اکنون پس از یک سال؛ همه آن پیشرفت سیر قهقرایی پیدا کرده و دو کشور ابدا به ثبت یک توافق هسته‌ای نزدیک نشدند.«آن گیران» مقاله‌نویس روزنامه واشنگتن پست در شماره روز دوشنبه این روزنامه در یادداشتی می‌نویسد: یک سال پیش مکالمه تاریخی تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی روسای جمهور آمریکا و ایران در آخرین روز برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، دیپلماسی را به هیجان آورد. اما اینک بعد از گذشت یک سال، دو کشور ابدا به ثبت یک توافق هسته‌ای نزدیک هم نشده‌اند. امسال در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، اوباما و روحانی حول و حوش یکدیگر ظاهر خواهند شد اما هیچ‌یک برنامه دیدار با هم ندارند. گفت‌وگوهای هسته‌ای به بن‌بست رسیده است.

به نوشته واشنگتن پست، ظریف هفته گذشته در سخنانی در «شورای روابط خارجی» آمریکا در نیویورک گفت: «آمریکا در بحث تحریم‌های ایران غرق شده است. تحریم‌ها به خودی خود منسوخ است و به نفع هیچ‌کس نیست.»واشنگتن پست می‌افزاید: آمریکا مانع حضور ایران در کنفرانس ائتلاف برای مقابله با داعش شد که هفته گذشته در پاریس برگزار شد اما ایران هم در مقابل اعلام کرد که آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان در کنفرانس دارند افتضاحی که خود در عراق به پا کرده‌اند را پاکسازی می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر