آمار تخلفات و ضبط گواهینامه در سه ماهه اول سال، تخلفات حادثه‌ساز، مراحل الصاق تا ابطال گواهینامه، رفع نمره منفی و... از جمله مواردی است که در گفت‌وگو با رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا به آنها پرداخته‌ شده است.
کد خبر: ۷۰۳۱۸۹
هشدار پلیس به رانندگان نمره منفی‌دار

جام جم سرا: در مورخ 24 اسفندماه 1389 با تصویب قانون رسیدگی به تخلفات که به موضوع ماده 7 معروف است نمره منفی مطرح شد که در اصل یک ضمانت اجرایی برای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شود.

در همین رابطه با سرهنگ احمد کرمی اسد رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا از نمره منفی و فرآیند اجرایی آن گفت و گویی مفصل را انجام دادیم که در زیر می خوانید:

تخلفات حادثه‌ساز مشمول نمره منفی هستند

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در مورد نمره منفی اظهار داشت: تخلفاتی که بیشترین نقش را در تصادفات یا بی‌نظمی‌های ترافیکی دارند مشمول نمره منفی می‌شوند که 20 تخلف در این دسته جای دارند.

سرهنگ کرمی اسد ادامه داد: در تخصیص نمره منفی بین خودروی عمومی و خصوصی هم تفاوت وجود دارد چرا که اگر راننده خودوری عمومی نمره منفی بگیرد میزان نمره منفی‌اش بیش از میزان نمره منفی با خودروی شخصی است.

از الصاق تا ابطال گواهینامه

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در مورد فرآیند دریافت نمره منفی و تأثیر آن بر گواهینامه اظهار داشت: اگر راننده‌ای برای بار اول 30 نمره منفی بگیرد به مدت سه ماه از رانندگی محروم شده و گواهینامه‌اش ضبط می‌شود و دیگر حق رانندگی ندارد.

وی گفت: این دسته از رانندگان بعد از پایان سه ماه می‌توانند با پرداخت 40 هزار تومان به خزانه دولت مجدداً فرصت ورود به عرصه رانندگی را داشته باشند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: اگر همین راننده بعد از بازگشت به عرصه رانندگی دوباره نمره منفی بگیرد و آمار نمره منفی‌اش به 25 برسد مجدداً گواهینامه‌اش به مدت 6 ماه ضبط می‌شود و بعد از سپری کردن 6 ماه با پرداخت جریمه 60 هزار تومانی می‌تواند رانندگی کند.

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا اظهار داشت: اگر راننده برای مرحله سوم تخلف کند و نمره منفی‌اش به 20 برسد گواهینامه‌اش ابطال می‌شود و تا یکسال حتی حق شرکت برای گرفتن گواهینامه را نیز ندارد.

وی ادامه داد: چنین فردی بعد از گذشت یکسال ضمن واریز 100 هزار تومان جریمه نقدی به خزانه عمومی می‌تواند در فرآیند ثبت‌نام و دریافت گواهینامه شرکت کرده و در صورت قبولی در آزمون مربوطه، گواهینامه دریافت کند.

مراحل رفع نمره منفی

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در مورد مراحل بی‌اثر شدن نمره منفی و شرایط خاص آن اظهار داشت: اگر از آخرین تخلف فرد بعد از دریافت نمره منفی چه در مرحله اول و چه در مرحله دوم -که در بالا به آن اشاره شد- 6 ماه بگذرد و فرد هیچ تخلفی اعم از تخلف دارای نمره منفی و تخلف بدون نمره منفی انجام ندهد تمامی نمرات منفی بی‌اثر می‌شود.

سرهنگ کرمی اسد تصریح کرد: اگر فرد در مرحله سوم محرومیت باشد و قبل از رسیدن به آستانه ابطال گواهینامه یعنی قبل از رسیدن به نمره منفی 20، از آخرین تخلف منجر به نمره منفی‌اش یکسال بگذرد و هیچ تخلفی چه دارای نمره منفی و چه بدون نمره منفی مرتکب نشده باشد کل نمرات منفی‌اش بی‌اثر می‌شود.

آمار تخلفات و ضبط گواهینامه در 3 ماهه اول سال

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در ادامه به آمار تخلفات منجر به نمره منفی در سه ماهه اول امسال اشاره داشت و گفت: 47 هزار و 239 فقره تخلف منجر به نمره منفی در سامانه ثبت شده است.

وی ادامه داد: 453 هزار جلد گواهینامه‌ی دارای نمره منفی داریم که شامل حداقل سه نمره منفی تا حداکثر نمرات منفی که مراحل محرومیت سه‌گانه را به دنبال دارد می‌باشند.

1075 جلد گواهینامه ضبط شده‌است

سرهنگ کرمی اسد، تعداد رانندگانی را که بین 20 تا 30 نمره منفی دارند 692 نفر اعلام کردند و افزود: تعداد رانندگانی که بیش از 30 نمره منفی و بالاتر دارند 5 هزار و 384 نفر است.

وی به آمار ضبط گواهینامه پرداخت و گفت: 1075 جلد گواهینامه به خاطر تخلفات و مراحل مختلف محرومیت در این مدت ضبط شده است.

سبقت غیر مجاز رتبه اول تخلفات منجر به نمره منفی

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در پاسخ به این سوال که بیشترین تخلفات منجر به نمره منفی چه بوده است تصریح کرد: سبقت غیرمجاز رتبه اول، تجاوز به چپ رتبه دوم، تجاوز از سرعت مجاز رتبه سوم، عبور از محل ممنوع رتبه چهارم و عبور از چراغ قرمز رتبه پنجم در تخلفات منجر به نمره منفی را داشته‌اند.

رانندگان سواری بیشترین محرومیت را داشته‌اند

سرهنگ کرمی اسد رانندگان سواری را در رتبه اول رانندگان دارای بیشترین محرومیت دانست و افزود:‌ رانندگان وانت‌بار و رانندگان ناوگان باربری سنگین مثل کامیون‌ها در رده‌های بعدی آمار محرومیت قرار دارند.

استان خوزستان بالاترین آمار ضبط گواهینامه را دارد

رئیس اجرائیات پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوالی در مورد مناطقی که بیشترین آمار ضبط گواهینامه را داشته‌اند اظهار داشت:‌ استان خوزستان با 110 جلد گواهینامه ضبط شده در رتبه اول قرار دارد و تهران بزرگ، کردستان، اصفهان و البرز در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند.(فارس)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
محمدد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۴ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۳
۰
۰
ضمن ارج گزاردن به تلاش پلیس ، اگربرخی آقایان پلیس در جریمه كردن مرتكب تخلف شدند مثلا جایی كه كمر بند را بسته ای در جریمه بنویسد كمر بند بسته نشده چطور می توانیم حق خود را ثابت كنیم. این اتفاق برای من افتاد و مجبور شدم جریمه را پرداخت كنم.

نیازمندی ها