jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۹۹۵۱۱   ۰۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۱

سازمان ملل رتبه ایران از نظر رضایت از زندگی را ۱۱۲ در بین ۱۵۴کشور جهان اعلام کرد و از رضایت ۶۷درصدی شهروندان ایرانی از شغل خود، رضایت ۵۲ درصدی از کیفیت بهداشت و رضایت ۶۱ درصدی از کیفیت آموزش خبر داد.

رتبه جهانی ایران در «رضایت از زندگی»: ۱۱۲

جام جم سرا: برنامه توسعه سازمان‌ملل در بخشی از گزارش جدید خود موسوم به گزارش «توسعه انسانی ۲۰۱۴؛ ترقی پایدار بشر: کاهش آسیب‌پذیری‌ها و افزایش جهش‌ها» به بررسی میزان رضایت شهروندان ۱۵۴کشور جهان از زندگی پرداخته است. این گزارش شاخصی را به نام شاخص رضایت از زندگی منتشر کرده و به هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰ داده که هرچه نمره کشوری بیشتر باشد دلالت بر رضایت بیشتر شهروندان از زندگی خود دارد.

براساس این گزارش که بر پایه آمار سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ تهیه شده است ایران در شاخص رضایت از زندگی نمره ۴/۶ را به دست آورده و رتبه ۱۱۲ را در جهان به خود اختصاص داده است.

تنها شهروندان ۴۲کشور در جهان رضایت کمتری نسبت به زندگی در مقایسه با ایرانی‌ها داشته‌اند. در نظرسنجی انجام شده از شهروندان ایرانی برای تهیه این گزارش ۵۵ درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند از حق آزادی انتخاب برخوردارند، ۵۵ درصد نسبت به برخورداری از امنیت، ۶۷ درصد از شغل خود و ۶۷ درصد از سطح زندگی خود ابراز رضایت کرده‌اند. همچنین ۵۲درصد مردم ایران از کیفیت خدمات بهداشتی و ۶۱درصد از کیفیت آموزش در کشورشان راضی بوده‌اند. ۵۸درصد پاسخ‌دهندگان تلاش‌های دولت برای مبارزه با فقر را راضی‌کننده دانسته‌اند و ۶۱درصد نیز از برنامه‌های دولت برای حفاظت از محیط‌زیست ابراز رضایت کرده‌اند.

به گزارش جام جم سرا، این گزارش میزان اعتماد شهروندان ایرانی به دولت وقت را ۵۶درصد اعلام کرده است. بررسی‌های دفتر برنامه توسعه سازمان‌ملل نشان می‌دهد مردم کشور آفریقایی بنین کمترین رضایت از زندگی را دارند. نمره این کشور در شاخص رضایت از زندگی ۳/۲ اعلام شده است.

پس از بنین، کشور رواندا با نمره ۳/۳ و ماداگاسکار با نمره ۳/۶ در رده‌های بعدی قرار دارند. بیشترین میزان رضایت از زندگی در سوییس دیده می‌شود به‌طوری که نمره این کشور در شاخص رضایت از زندگی ۷/۸ اعلام شده است. نروژ با نمره ۷/۷ و سوییس با نمره ۷/۶ بهترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.(شرق)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
سلام روزبخیر ببخشید سوییس اول یا سوم لطفا درستش كنید
۰
۰
فراهانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
این آمار ایرانی ها را كی گرفته؟ چرا ما خبر دار نشدیم؟ ظاهرا عده ای مزد بگیر جزو آمار دهندگان بوده اند كه اوضاع را از آنچه هست بد تر نشان ندهند.61 درصد از وضعت تحصیل در ایران راضی بوده اند؟؟ تحصیلی كه باید طبق قانون اساسی رایگان میبود و حالا دست خانواده ها را در پوست گردو قرار داده است؟ 52 در صد از خدمات بهداشتی ابراز رضایت كرده اند؟؟ سونامی سرطان در ایران بیداد میكند. همین امروز همسایه من بخاطر نداشتن هزینه درمان سرطانش كه سعی میكرد بروی خانواده اش نیاورد از دنیا رفت.خجالت آور است این آمار
۰
۰
یكی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
فكر می كنم روزنامه شرق یك اشتباه تایپی داشته: سوئیس رو در دو رتبه قرار داده! یكی از این رتبه ها احتمالا سوئد نیست؟
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
تبریك میگم این امار غرور افرین رو
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر