سازمان ملل رتبه ایران از نظر رضایت از زندگی را ۱۱۲ در بین ۱۵۴کشور جهان اعلام کرد و از رضایت ۶۷درصدی شهروندان ایرانی از شغل خود، رضایت ۵۲ درصدی از کیفیت بهداشت و رضایت ۶۱ درصدی از کیفیت آموزش خبر داد.
کد خبر: ۶۹۹۵۱۱
رتبه جهانی ایران در «رضایت از زندگی»: ۱۱۲

جام جم سرا: برنامه توسعه سازمان‌ملل در بخشی از گزارش جدید خود موسوم به گزارش «توسعه انسانی ۲۰۱۴؛ ترقی پایدار بشر: کاهش آسیب‌پذیری‌ها و افزایش جهش‌ها» به بررسی میزان رضایت شهروندان ۱۵۴کشور جهان از زندگی پرداخته است. این گزارش شاخصی را به نام شاخص رضایت از زندگی منتشر کرده و به هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰ داده که هرچه نمره کشوری بیشتر باشد دلالت بر رضایت بیشتر شهروندان از زندگی خود دارد.

براساس این گزارش که بر پایه آمار سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ تهیه شده است ایران در شاخص رضایت از زندگی نمره ۴/۶ را به دست آورده و رتبه ۱۱۲ را در جهان به خود اختصاص داده است.

تنها شهروندان ۴۲کشور در جهان رضایت کمتری نسبت به زندگی در مقایسه با ایرانی‌ها داشته‌اند. در نظرسنجی انجام شده از شهروندان ایرانی برای تهیه این گزارش ۵۵ درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند از حق آزادی انتخاب برخوردارند، ۵۵ درصد نسبت به برخورداری از امنیت، ۶۷ درصد از شغل خود و ۶۷ درصد از سطح زندگی خود ابراز رضایت کرده‌اند. همچنین ۵۲درصد مردم ایران از کیفیت خدمات بهداشتی و ۶۱درصد از کیفیت آموزش در کشورشان راضی بوده‌اند. ۵۸درصد پاسخ‌دهندگان تلاش‌های دولت برای مبارزه با فقر را راضی‌کننده دانسته‌اند و ۶۱درصد نیز از برنامه‌های دولت برای حفاظت از محیط‌زیست ابراز رضایت کرده‌اند.

به گزارش جام جم سرا، این گزارش میزان اعتماد شهروندان ایرانی به دولت وقت را ۵۶درصد اعلام کرده است. بررسی‌های دفتر برنامه توسعه سازمان‌ملل نشان می‌دهد مردم کشور آفریقایی بنین کمترین رضایت از زندگی را دارند. نمره این کشور در شاخص رضایت از زندگی ۳/۲ اعلام شده است.

پس از بنین، کشور رواندا با نمره ۳/۳ و ماداگاسکار با نمره ۳/۶ در رده‌های بعدی قرار دارند. بیشترین میزان رضایت از زندگی در سوییس دیده می‌شود به‌طوری که نمره این کشور در شاخص رضایت از زندگی ۷/۸ اعلام شده است. نروژ با نمره ۷/۷ و سوییس با نمره ۷/۶ بهترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.(شرق)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۴
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۴ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۳
۰
۰
سلام روزبخیر ببخشید سوییس اول یا سوم لطفا درستش كنید
فراهانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۳
۰
۰
این آمار ایرانی ها را كی گرفته؟ چرا ما خبر دار نشدیم؟ ظاهرا عده ای مزد بگیر جزو آمار دهندگان بوده اند كه اوضاع را از آنچه هست بد تر نشان ندهند.61 درصد از وضعت تحصیل در ایران راضی بوده اند؟؟ تحصیلی كه باید طبق قانون اساسی رایگان میبود و حالا دست خانواده ها را در پوست گردو قرار داده است؟ 52 در صد از خدمات بهداشتی ابراز رضایت كرده اند؟؟ سونامی سرطان در ایران بیداد میكند. همین امروز همسایه من بخاطر نداشتن هزینه درمان سرطانش كه سعی میكرد بروی خانواده اش نیاورد از دنیا رفت.خجالت آور است این آمار
یكی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۳
۰
۰
فكر می كنم روزنامه شرق یك اشتباه تایپی داشته: سوئیس رو در دو رتبه قرار داده! یكی از این رتبه ها احتمالا سوئد نیست؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۶ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۳
۰
۰
تبریك میگم این امار غرور افرین رو

نیازمندی ها