نگاهی به ایستگاه‌های قطار 8 شهر که به جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند

ایستگاه‌های مترو؛ جاذبه‌های جدید گردشگری

آیا از این‌که وقت خود را تلف کنید و در شرایط تاریک، خفه و طاقت‌فرسای خطوط زیرزمینی مترو منتظر باشید، خسته شده‌اید؟
کد خبر: ۶۹۶۴۱۶
ایستگاه‌های مترو؛ جاذبه‌های جدید گردشگری
سازه‌های زیادی در جهان این ندای شما را شنیده‌اند و خطوط زیبای زیرزمینی ساخته‌اند که برخلاف دخمه‌های سیاهی که به آنها عادت کرده‌ایم، با کفپوش‌های مرمر، سقف‌های شگفت‌آور و طرح‌های دلپذیر به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند. با هم نگاهی به هشت شهر می‌اندازیم که دنیای زیرزمینی آن سفری دلپذیر را در خود جای داده است.

ورشو، لهستان

بدون شک، ایستگاه متروی پلاک ویلسونا در ورشوی لهستان، ظاهری آینده​نگرانه دارد. در حقیقت آدم احساس می‌کند به جای سفر درون شهری، دارد به فضا سفر می‌کند؛ اما واقعا چه انتظاری می‌شود از ایستگاه مترویی داشت که بسیار شبیه به بشقاب پرنده است.

ایستگاه متروی پلاک ویلسون به یاد توماس وودرو ویلسون، بیست و هشتمین رئیس‌جمهور آمریکا نامگذاری شده است و شکستن مرزهای طراحی و معماری داخلی آن باعث شده مسافرانی که گذرشان به این ایستگاه می‌افتد، تجربه‌ای متفاوت از سفرهای قبلی را کسب کنند. حتی اگر تمایلی به سفر با قطار ندارید، باز هم معماری فوق‌العاده این ایستگاه، سفر به این شهـــر را باصفاتر می‌کند.

ملبورن، استرالیا

در ایستگاه Southern Cross ملبورن، روزی نیست که بگذرد و این ایستگاه جمعیت زیادی را به چشم نبیند. نه فقط به این دلیل که این ایستگاه، یکی از ایستگاه‌های اصلی حلقه خطوط متروی ملبورن است،‌ بلکه طراحی فوق‌العاده نوین سقف آن باعث می‌شود بیشتر مسافران در این ایستگاه به بالا نگاه کنند. با نگاه به سقف‌ماری​شکل این ایستگاه که به اندازه یک محله وسعت دارد، اگر بخواهید پیچ و خم آن را دنبال کنید، ممکن است دچار گرفتگی عضله گردن شوید.

این سقف ماری شکل نه‌تنها یک جاذبه زیبای بصری است، بلکه نقش مهمی در خنک نگه داشتن محیط زیرزمینی این ایستگاه را هم ایفا می‌کند.

دبی، امارات

حتی دبی، که به‌دلیل آسمانخراش‌های زیبا و ساختمان‌های بسیار مدرنش مشهور شده است مهارت‌های معماری خــود را به زیر زمین برده است و وقتی وارد ایستگاه خالد بن الولید می‌شوید، متوجه بزرگی و پیچیدگی معماری این ایستگاه مترو خواهید شد.

این ایستگاه مترو که طرحی زیرآبی دارد لوسترهایی دارد که با الهام از عروس دریایی طراحی شده‌اند و پشت هر دیوار و راهرویی می‌توان به زیبایی معماری آن پی برد. خالد بن الولید ایستگاهی است که دست‌کم 30 متر زیر زمین ساخته شده است و بسیاری از گـــردشگران را به خود فرا می‌خواند.

گره دسانت اگزوپری،فرانسه

این تنها هواپیماها نیستند که ‌سازه‌ای مشابه پرنده‌ها دارند. بعضی از ایستگاه‌های قطار نیز به همین شکل هستند.

این موضوع‌ دست‌کم درباره ایستگاه گره دسانت اگزوپری درست است که نمایی از منقار و بال را در خود دارد. این ایستگاه قطار که در کنار فرودگاه لیون سنت اگزوپری وجود دارد، خدمتی فراتر از انتقال درفرودگاه در اختیار مسافران ارائه می‌کند. مسافران می‌توانند با حضور در بالکن این ایستگاه در طبقه دوم، نگاهی 360 درجه‌ای به این ایستگاه داشته باشند که از نظر معماری و سازه‌های به کار رفته در آن، خیره‌کننده است.

مونیخ، آلمان

با ورود به ایستگاه سنت کورین پلاتز در آلمان، تجربه‌ای فراموش نشدنی را خواهید داشت. بویژه اگر از انتظار کشیدن برای بیرون آمدن قطار از آن تونل تاریک خسته شده باشید.

معماران این ایستگاه، یعنی هرمان و اوتل در تلاش هستند تجربه‌ای به یادماندنی در خط متروی U1 مونیخ طراحی کنند و در معماری این ایستگاه از ترکیبی از فولاد و مواد طبیعی استفاده کرده‌اند و سازه‌ای صدفی شکل طراحی کرده‌اند. همچنین نور خورشید به لطف معماری جالب این ایستگاه، حتی تا طبقات بسیار پایین نیز راه پیدا می‌کند.

سنت پترزبورگ، روسیه

در این ایستگاه مترو، هیچ نشانی از ایستگاه متروی معمولی پیدا نخواهید کرد.

راهروهای وسیع، سالن‌های بزرگ باسقف بلند و لوسترهای روشن، کف‌های مرمرپوش و آثار هنری که از هر گوشه و کنار نگاه را به خود فرا می‌خوانند.

این ایستگاه پیچیده و دقیق، آدم را به گشت و گذار در خود فرا می‌خواند و حضور در این ایستگاه باعث می‌شود آدم اساسا عجله‌ای برای رفتن به ایستگاه بعدی نداشته باشد. ایستگاه آوتووو را به یاد بسپارید. (ضمیمه چمدان)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها