همه آنچه باید پیش از ازدواج بدانید - 32

سطح تحصیلات بر موفقیت زندگی مشترک اثر دارد؟

احتمالا بیشتر دوستان و آشنایان اطراف شما هم، داستان هایی درباره زوج هایی که از نظر سطح تحصیلات اختلاف فاحش داشته‌اند و پس از ازدواج با چالش مواجه شده‌اند، در چنته دارند اما واقعیت این است که در این باره به هیچ وجه نمی‌شود حکمی کلی و قطعی داد.
کد خبر: ۶۹۶۱۰۱
سطح تحصیلات بر موفقیت زندگی مشترک اثر دارد؟

این که اختلاف سطح تحصیلی دو نفر تا چه حد ممکن است برای آنها مشکل ایجاد کند به میزان ارزشمندی تحصیلات در نظرشان بستگی دارد برای مثال برای تیپ شخصیتی کمال طلبی که همه چیز را عالی می‌خواهد و یکی از اجزای فهرست عالی هایش، میزان تحصیلات همسر آینده است ازدواج با کسی که سطح تحصیلات بسیار پایینی دارد، استرس زاست و اگر تن به چنین ازدواجی بدهد، احتمالاً راضی نخواهد بود.

اما حتی در اقشار تحصیل کرده، افرادی وجود دارند که میزان تحصیلات طرف مقابل برای شان اهمیت ندارد و معیارهای دیگری را در این زمینه مطرح می‌کنند برای مثال ممکن است ویژگی‌هایی چون اخلاق پسندیده طرف مقابل یا درآمدش آنها را تحت تأثیر قرار بدهد و به این ترتیب سطح پایین تحصیلاتش را در نظرشان کمرنگ کند.

وقتی زن و مردی با هم ازدواج می‌کنند بسته به میزان تحصیلات می‌توانیم چهار حالت مختلف را در نظر بگیریم: نخست آن که هر دو سطح تحصیلی مشابهی داشته باشند در این صورت آنها دستکم در زمینه تحصیلات با هم چالشی نخواهند داشت. دومین حالت بالاتر بودن تحصیلات مرد نسبت به همسرش است که در جامعه ما هم زیاد اتفاق می‌افتد.

چنین وضعیتی نیز بر حسب عرف اجتماعی قابل قبول است و بالاتر بودن جایگاه تحصیلی مرد نسبت به همسرش، که به ارتقا جایگاه اجتماعی و شغلی او هم منجر می‌شود، در حد معقول، مشکل ساز نیست اما نکته قابل تأملی که باید به آن توجه داشته باشید زمانی است که سطح تحصیلات مرد بسیار پایین تر از سطح تحصیلات همسرش باشد و مدرک تحصیلی، برای زن اهمیت داشته باشد.

در این شرایط، مرد در قالب الگویی که زن در ذهنش از یک تکیه گاه مناسب در زندگی مشترک دارد، نمی گنجد و ناراضی می‌شود.

از سوی دیگر ازدواج زن تحصیلکرده و مرد کم سواد با عرف غالب اجتماع ما هم تعارض دارد. در عرف اجتماعی ما، مرد معمولا در جایگاه اجتماعی و اقتصادی بالاتری نسبت به زن، قرار دارد اما در صورتی که سطح تحصیلات او پایین تر از همسرش باشد احتمالا از نظر جایگاه شغلی نیز در سطح نازلتری نسبت به همسرش قرار می‌گیرد و در این صورت ممکن است احساس سرخوردگی و حقارت کند.

باز هم تأکید می‌کنیم که هیچ یک از این احتمال‌ها، قطعی نیست و زوج های زیادی وجود دارند که از این قوانین تبعیت نکرده‌اند برای مثال زوج هایی با وجود مشابه بودن سطح تحصیلات با بهانه‌هایی یکدیگر را تحقیر کرده‌اند و سرانجام کارشان به دادگاه خانواده کشیده است.

اما زندگی برخی زوج ها هم با وجود بالاتر بودن تحصیلات زن نسبت به مرد، سازگارانه و زیبا بوده است و آنقدر مهارت زندگی داشته‌اند و به بلوغ شخصیتی رسیده‌اند که نه زن، تحصیلاتش را عاملی برای احساس برتری نسبت به شوهرش می‌دانسته و نه مرد با سواد بودن همسرش را تهدید تلقی می‌کرده است.

مریم یوشی زاده/ خبرنگار جام جم آنلاین/

دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
علی
Germany
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
۰
۰
با سلام و با تمام احترام به بانوان ایرانی .بیشتر این مشكل از سمت خانمها است.
تینا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
۰
۰
من فوق لیسانسم حتما هم دكترا میخونم.
فقط میخوام ببینم چی تو مغز خانواده پسرها هست كه با مدرك سیكل یا دیپلم و لیسانس میخوان برن خواستگاری یه دختری كه دكتری میخونه.

نیازمندی ها