jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۹۵۷۰۱   ۲۳ تير ۱۳۹۳  |  ۰۸:۴۶

گزیده عناوین روزنامه‌های صبح دوشنبه

آمارهای عجیب و غریب مرکز آمار!

روزنامه‌های صبح امروز ایران مهمترین عنوان خبری صفحه اول خود را به مسائلی همچون سنت وقف تشنه به روز شدن،شکاف‌های عمیق، 6 روز مانده به پایان توافق ژنو،درد و رنج مردم مظلوم فلسطین‌در جنگ نابرابر غزه،مردم از گرانی خودرو به چه کسی باید شکایت کنند؟،راه مقابله با خطای محاسباتی؛ معنویت و سنت الهی،آمارهای عجیب و غریب مرکز آمار!،رشد نزولی موجودی سرمایه و... که برخی از آمها در زیر می‌خوانید.

آمارهای عجیب و غریب مرکز آمار!

وطن امروز:آمارهای عجیب و غریب مرکز آمار!

اعلام گزارش متوسط میزان هزینه و درآمد ماهانه خانوارها (شهری و روستایی سال 92) توسط مرکز آمار ایران در ابتدای هفته جاری دارای ابهاماتی بود که کارشناسان اقتصادی با تجزیه و تحلیل چنین آمار غیرشفافی از سوی مهم‌ترین مرجع قانونی آمارکشور، آن را به نقد کشیدند. در گزارش مرکز آمار ایران متوسط میزان هزینه ماهانه یک خانوار شهری حدود یک‌میلیون و 717 هزارتومان و میزان درآمد یک ماه آن حدود یک میلیون و 703 هزارتومان اعلام شد درحالی که برآوردها نشان می‌دهد میزان درآمد ماهانه برای بیش از 70 درصد سرپرست خانوارهای ایرانی چنین رقمی نیست.

از سوی دیگر چون محاسبات آماری در این گزارش برپایه نمونه‌گیری از چند نقطه شهری و روستایی جمع‌آوری شده است، بدون اینکه تعداد افراد اعضای خانوارها مشخص یا سطوح مختلف هزینه‌ها چون تامین اجاره‌بهای مسکن، شهریه دانشگاه اعضای خانواده و برآورده کردن نیازهای ضروری پرهزینه نظیر خدمات بهداشت و درمان و... درنظرگرفته شود، بنابراین اعلام چنین آمارهایی نمی‌تواند برای مخاطبان قابل درک باشد چرا که ارزیابی اینگونه آمارهای غیرمنسجمی که از یک طبقه‌بندی خاصی برخوردار نیستند، سخت به نظر می‌رسد. عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا درباره اعلام آمار متوسط میزان درآمد و هزینه خانوارها و ابهام و اشکالاتی که در آن وجود دارد به «وطن امروز» گفت: مرکز آمار ایران متوسط میزان درآمد خانوارهای شهری را یک‌میلیون و 717 هزار تومان اعلام کرده است در حالی که در گزارش ثبت اطلاعات خانوارها برای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حدود 90 درصد جمعیت کشور درآمدی کمتر از یک‌میلیون تومان و تعداد قابل توجهی نیز درآمد حدود 600 هزار تومان را در اظهارنامه‌ها ثبت کردند، بنابراین اعلام درآمد ماهانه یک‌میلیون و 717 هزار تومان جای تردید دارد.دکتر حسین راغفر با بیان اینکه اعلام آمار و ارقام غیرشفاف و طبقه‌بندی نشده از سوی مراجع معتبر سوالاتی را در اذهان متبادر می‌کند که هدف مسوولان از ارائه چنین آمارهای غیرمنسجمی چیست، افزود: البته تعیین درآمد واقعی در ایران کار مشکلی است چرا که خانواده‌ها احتمالا به دلایل مختلف از جمله علائمی که دولت‌ها به مردم داده‌اند واقعیت اصل درآمد خود را کتمان می‌کنند.

این اقتصاددان با خرده‌گیری از نحوه آمارگیری برای اثبات دقیق میزان درآمد و هزینه خانوارها در چند منطقه شهری و روستایی و تعمیم سراسری آن به کل کشور گفت: میزان درآمد و هزینه خانوارهایی که در طرح آمارگیری سال 92 از برخی نقاط شهری و روستایی کشور مشخص شده است نمی‌تواند فاکتور درستی برای نمایندگی کل کشور باشد چرا که در مناطق مختلف شهری و روستایی فراز و نشیب‌های درآمدی و هزینه‌ای وجود دارد و این موضوع محاسبات دقیق آمارگیری را با مشکل مواجه می‌کند، بنابراین چنین شیوه آمارگیری نمی‌تواند میزان میانگین هزینه و درآمد خانوارها را به درستی تعیین کند. این کارشناس ارشد مسائل اقتصادی تصریح کرد: میزان درآمد سالانه خانوارها با دلار 3 هزار تومانی طوری که مشخص است ماهانه حدود 600 دلار برآورد شده که این رقم نمی‌تواند قابل اتکا باشد زیرا هزینه‌ها و درآمدها با هم همخوانی درستی ندارند. وی به رشد نرخ تورم سالانه در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: از آنجا که نرخ تورم طی این مدت افسارگسیخته بوده است در چنین شرایطی قدرت خرید مردم بشدت کاهش یافته و هزینه‌ها از میزان درآمدها سبقت گرفته‌ است.

راغفر اضافه کرد: اعلام چنین آمار و ارقامی از میزان درآمد و هزینه خانوار با توجه به شرایط اقتصادی کشور خیلی نمی‌تواند گویا باشد چرا که این آمار برگرفته از میانگینی از آمار کل کشور بوده و بی‌شک با خطا همراه است. عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا اظهار داشت: در جای جای ایران خیلی‌ها به ناچار توسط کارفرمایان استثمار شده و با حقوقی ناچیز زندگی خود را به سختی و قناعت می‌گذرانند در حالی که عده‌ای در کلانشهر‌ها سودهای میلیاردی را با کمترین زحمت به‌دست می‌آورند، بنابراین فاصله درآمدها در شهرهای کوچک و کلانشهرها همچنین روستاهای دورافتاده با روستاهای برخوردار عمیق و فاحش به نظر می‌رسد و این رقم یک میلیون و 717 هزار تومان درآمد برای خانوارهای شهرنشین و رقمی حدود همین برای روستانشینان خیلی نزدیک به واقعیت نیست. وی اضافه کرد: میانگین درآمد خیلی از روستاییان در سال شاید به کمتر از 10 میلیون تومان برسد در حالی که گزارش مرکز آمار درآمد روستاییان را رقمی حدود یک میلیون و 600 هزار تومان اعلام کرده است.

راغفر تصریح کرد: تعیین آمار دقیق از نحوه درآمد و هزینه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد تا میزان درآمد افراد در کلانشهرها نسبت به سایر شهرهای دیگر البته با تقسیم مناطق شهری و نحوه هزینه کردن آنها جداگانه محاسبه شود، چرا که هزینه اداره یک خانواده 5 نفره اکنون ماهانه حدود 2میلیون و 300 هزار تومان است در حالی که در کلانشهرها شاید رقمی فراتر از این رقم نیز نتواند تامین‌کننده هزینه‌های سرسام‌آور زندگی باشد.این استاد دانشگاه افزود: به نظر می‌رسد اینگونه آمار و ارقام‌ غیرشفاف از میزان درآمد و هزینه خانواده‌ها نحوه تصمیم‌گیری مدیران برای برنامه‌ریزی‌ها وسیاست‌گذاری‌ها را سخت و گمراه کننده می‌کند.

جام جم

- وزیران خارجه آمریکا و 3 کشور اروپایی دیروز برای گشودن قفل مذاکرات وارد وین شدند قفل مذاکرات باز می​شود؟
- رهبر معظم انقلاب: آمریکا و انگلیس از کشتار در غزه حمایت می​کنند
- سنت وقف تشنه به روز شدن
- اصفهان و کرمان در وضعیت قرمز آبی

خراسان

- شکاف‌های عمیق، 6 روز مانده به پایان توافق ژنو
- جهان در حمایت از مردم مظلوم غزه به پاخاست
- انگشت اتهام مجلس در گرانی خودرو به سمت رئیس شورای رقابت
- شبی که جوان‌ها غوغا کردند، شبی برای شعر اولی‌ها

کیهان

- رهبر انقلاب در دیدار اهالی فرهنگ و ادب تأکید فرمودند حوادث تلخ امروز غزه محصول حمایت سلطه‌گران از اسرائیل است
- برای توقف یک مزایده بانک ملی به دستور وزیر اقتصاد عمل نکرد
- پرس‌تی‌وی خبر داد قتل عام 1000 استقلال‌طلب به دست ارتش نارنجی اوکراین
- درد و رنج مردم مظلوم فلسطین‌در جنگ نابرابر غزه

جمهوری اسلامی

- مردم از گرانی خودرو به چه کسی باید شکایت کنند؟
- رهبر انقلاب در دیدار اهالی فرهنگ و ادب و شاعران پیشکسوت و جوان: وظیفه شاعر، پاسداری از هویت فرهنگی است
- تجلیل رئیس‌جمهور از خادمان برگزیده قرآن
- آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از فرهیختگان یادگاران دفاع مقدس و فعالان سیاسی و اجتماعی استان البرز: یک اقلیت محدود برای ناکامی دولت تلاش می‌کنند

سیاست روز

- راه مقابله با خطای محاسباتی؛ معنویت و سنت الهی
- امریکا و انگلیس رسماً از کشتن کودکان مظلوم غزه حمایت می‌کنند
- برتری دستاوردهای مقاومت بر حملات گسترده اشغالگران به غزه آشکارتر شد
- روزهای پر رفت و آمد وزرای خارجه 1+5 در وین امریکا همچنان از زیاده‌خواهی‌هایش می‌گوید

وطن امروز

- رهبر انقلاب در دیدار اهالی فرهنگ و ادب و شاعران پیشکسوت و جوان: جبهه مظلوم را یاری کنید
- مجلس برای بازنگری در قیمت خودرو وارد عمل شد قیمت‌گذاری خودسرانه خودرو
- آیا هر خانوار شهری ماهانه 7/1 میلیون تومان درآمد دارد؟ آمارهای عجیب و غریب مرکز آمار!
- کالبد شکافی تحقیرآمیز‌ترین نتایج سلسائو در جام جهانی

حمایت

- برخی افراد تهاجم آشکار دشمن علیه هویت اسلامی را نمی بینند
- توافق جامع در میدان اختلافات عمیق ایران و1+5
- راهکار ثبت مال غیرمنقول به عنوان مهریه
- برخورد قاطع بامتجاوزان به کودکان

ابتکار

- مجلس شرایط تاسیس تشکل ها را تعیین کرد؛ تعریف تازه ازحزب سیاسی
- آیت الله هاشمی رفسنجانی: اقلیت محدودی برای ناکامی دولت تلاش می کنند
- حاشیه بر اظهارنظرهای مختلف درباره وزیر علوم و مخالفان پایداری‌اش؛ استیضاح با نان اضافه!
- رهبر معظم انقلاب در دیدار اهالی فرهنگ و ادب و شاعران پیشکسوت و جوان: آمریکا و انگلیس رسماً از کشتن کودکان غزه حمایت می‌کنند

مردم سالاری

- امید‌ها برای حل اختلافات بیشتر شدتداوم مذاکرات وین6 با حضور وزیران خارجه
- گفت‌وگو‌های سیاسی موجب کاهش سوءتفاهم‌ها می‌شود
- رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شاعران: وظیفه شاعر پاسداری از هویت فرهنگی است
- رئیس‌جمهور :جدایی از قرآن مسلمانان را رودرروی هم قرار داده است

فرهیختگان

- با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی نقل‌وانتقالات اتفاق افتاد کاهش نیم میلیون سفر دانشجویی
- 4 ماده از طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی تصویب شد‌ حزب زدن دشوار می‌شود
- یک‌صدایی 1+5؛ واقعیتی که دیگر نیست استقبال تهران از گفت‌وگوهای دوجانبه
- لایحه برخورد با دزدان و متقلبان علمی به دولت رفت

تفاهم

- رهبر معظم انقلاب برخی اصل تهاجم علیه هویت اسلامی و هویت فرهنگی را نمی‌بینند
- وزیر صنعت، خواستار شفاف سازی هزینه فوتبال باشگاه های صنعتی شد
- وعده ایجاد 190هزار شغل جدید جزئیات تصمیم جدید دولت درباره اشتغال
- چشم‌انداز اقتصادی دولت یازدهم در آستانه یک سالگی

دنیای اقتصاد

- خبر «دنیای اقتصاد» تایید شد؛ موسسات پولی موظف به خروج از بنگاه‌داری شدند اولتیماتوم به بانک‌ها
- رشد نزولی موجودی سرمایه
- نشست ظریف با وزیران خارجه 5+1 شکاف هسته‌ای پر می‌شود؟
- توافق انتخاباتی در افغانستان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر