jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۹۴۳۸۸   ۲۰ تير ۱۳۹۳  |  ۰۷:۴۱

گرچه افسردگی یکی از بیماری‌های معروف روحی ـ روانی به شمار می‌رود، اما هرگز به اندازه شهرتش جدی گرفته نمی‌شود. شاید دو مشکل عمده در مواجهه ما با این بیماری بسیار برجسته باشد؛ یکی آن که با وجود نتایج ناگوار و زیانبار فراوانی که به همراه دارد، افراد آگاهی درستی درباره آن ندارند و حتی آن را یک بیماری به حساب نمی‌آورند و دیگر این که از تاثیر آن بر اعضای حیاتی بدن آگاهی ندارند.

سایه مرگ بر سر قلب‌های افسرده

جام جم سرا: اما متاسفانه باید گفت افسردگی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری برای بدن انسان در پی داشته باشد.

به گزارش مجله پریونشن، طبق نتایج مطالعه‌ای که بتازگی در نشریه انجمن قلب آمریکا منتشر شده، زنان جوان افسرده، 14 برابر بیشتر از زنانی که به این عارضه مبتلا نیستند در معرض مرگ ناشی از مشکلات قلبی قرار خواهند داشت. بله هیچ اشتباهی در کار نیست: 14 برابر! در واقع مطابق این پژوهش، خانم‌های کمتر از 55 سال، در معرض چنین خطر سهمگینی قرار خواهند داشت. بر اساس این مطالعه، مردان و نیز زنان بالاتر از 55 سال ظاهرا از این خطر درامانند.

این مطالعه روی 3200 فردی صورت گرفته است که در اصل برای انجام آزمایش‌های مربوط به تشخیص بیماری‌های قلبی به مرکز سلامت دانشگاه اموری (Emory) مراجعه کرده بودند. با بررسی دقیق اطلاعات به دست آمده از تمام این افراد، در نهایت معلوم شد 58 درصد از زنان جوانی که به افسردگی متوسط یا شدید مبتلا بودند و همچنین 38 درصد از خانم‌هایی که افسردگی خفیف داشتند یا اصلا هیچ‌گونه افسردگی در آنها مشاهده نشده بود، به بیماری قلبی نیز مبتلا بودند. به‌علاوه، زنان جوانی که به افسردگی شدید یا متوسط مبتلا بودند، طی پنج سال پس از آن دو برابر بیشتر در معرض مشکلات نیازمند به جراحی قلب یا حمله قلبی قرار گرفته بودند. (فراموش نکنید منظور از بانوان جوان، افراد کمتر از 55 سال است)

محققان در توضیح این ارتباط می‌گویند سیستم هورمونی بدن زنان تا زمانی که عادات ماهانه ادامه دارد و چرخه تخمک‌گذاری صورت می‌گیرد، به گونه‌ای سازمان می‌یابد که از بدن در برابر بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی مراقبت به عمل می‌آورد، اما به باور این محققان، افسردگی درواقع سبب بروز اختلالاتی در چرخه تخمک‌گذاری می‌شود و به این ترتیب هورمون‌ها را به هم می‌ریزد و می‌تواند سبب افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی در میان زنان جوان افسرده شود.

محققان این پژوهش می‌گویند افسردگی در بروز بیماری‌های قلبی دست‌کمی از دیگر عوامل بسیار خطرناک ندارد. درواقع این مشکل روحی‌ ـ روانی به اندازه دیابت، فشار خون بالا یا استعمال دخانیات برای قلب خطرناک است. به این ترتیب اگر احساس افسردگی می‌کنید، حتما با پزشکتان در میان بگذارید. البته در کنار اقدامات درمانی موثر، خودتان هم می‌توانید دست به کار شوید. توصیه متخصصان برای کاهش اثرات یا علائم افسردگی، تحرک و فعالیت جسمانی است. هرچه می‌توانید ورزش کنید و البته تا حد ممکن عوامل بروز استرس را از زندگی روزمره خود حذف کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند کاهش استرس و انجام منظم و مداوم حرکات ورزشی، سبب رفع یا کاهش علائم افسردگی خواهد شد و طبعا از این طریق خطر بیماری‌های قلبی کاهش خواهد یافت. (مسعود ایثاری/ضمیمه سیب)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها