jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۸۸۵۰۵   ۰۵ تير ۱۳۹۳  |  ۰۴:۱۵

در این شکی نیست که میادین میوه و تره‌بار شهرداری چه در تهران و چه در سایر شهرستان‌ها مزایای متعددی برای مردم دارند.

میادین میوه و تره‌بار و چالش کیفیت

روشن است که مردم می‌توانند میوه و تره‌بار خود را به قیمت‌هایی مناسب و گاه بسیار پایین‌تر از میوه‌فروشی‌های سطح شهر تهیه کنند. این قاعده درباره سایر اقلام مصرفی مردم مانند مرغ، گوشت و ماهی نیز صدق می‌کند. با این حال بزرگ‌ترین چالش این میدان‌ها که گاه خرید از آن را غیراقتصادی می‌کند، بحث کیفیت اجناس ارائه شده در آن است. البته مثالی است که انسان هر قدر پول بدهد، آش می‌خورد و بالاخره باتوجه به سطح عمومی قیمت اجناس در این میادین کیفیت آن نیز از اجناس گلچین شده داخل مغازه‌ها پایین‌تر است، اما به هر حال انسان وقتی پول می‌دهد، آش باید قابل خوردن که باشد! نه این‌که در قبال پول و سود اندک، آشی در کاسه وی ریخته شود که قابل خوردن نباشد!... بدون اغراق وضع کیفیت برخی اجناس در میادین میوه و تره‌بار، مصداق این مثل است. برخی میوه‌جات، سبزی‌جات یا تره‌باری که در این میادین عرضه می‌شود، صرف‌نظر از ظاهر، چنان با اجناس خراب یا نیمه خراب قاطی است که خریدار بعد از خرید و جدا کردن اجناس خراب می‌بیند جنسی که به طور مفید گیرش آمده، شاید واقعا به قیمت همان مغازه‌های سطح شهر تمام شده باشد. روش فروش اجناس در میادین میوه و تره‌بار نیز جدا کردن نیست و البته این عرف با توجه به قیمت، شاید صحیح باشد، اما ماجرا وقتی ناجالب می‌شود که کارگران و متصدیان غرفه‌ها، تا خریدار به خود بجنبد، اجناس خوب و بد و گاه غیرقابل استفاده را با سرعتی توصیف‌ناپذیر در نایلون ریخته و تحویل خریدار می‌دهند و در بیشتر مواقع در ازدحام مردم در غرفه‌ها، اعتراضات پراکنده به جایی نمی‌رسد. این چنین است که باید به شهرداری تهران و احتمالا دیگر شهرداری‌های شهرهای کشور که متصدی میادین میوه و تره‌بار هستند، درباره موضوع کیفیت اجناس و قیمت واقعی آن با توجه به جنس مفید و به‌دردنخور که گیر خریدار می‌آید هشدار داد تا حقوق مردم بیش از این به بهانه ارزان‌فروشی ضایع نشود، ارزان‌فروشی که گاه به بنجل‌فروشی تبدیل می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر