jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۸۱۷۶۸   ۱۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۰۳:۴۵

همه ساله سرنوشت بسیاری از تیم‌ها در نتیجه اشتباه‌ها و خطاهای داوری مسیر متفاوتی را در پیش می‌گیرد. سیستم هوشمند تشخیص گل از جمله فناوری‌های منحصربه‌فردی است که برای برگزاری جام جهانی امسال در نظر گرفته شده است تا این خطاها را به حداقل ممکن برساند.

تشخیص گل به شیوه‌ای هوشمندانه

در جام جهانی قبلی نمایندگان کشورها تصمیم گرفتند در مسابقات جام جهانی از فناوری GoalLine یا همان فناوری تراشه تشخیص گل استفاده نشود، اما اعتراض تیم ملی فوتبال انگلستان به داورها موجب شد بار دیگر استفاده از این فناوری در مسابقات مورد توجه مسئولان سازمان فیفا قرار گیرد. به این ترتیب استفاده از این فناوری از سوی انجمن بین‌المللی فوتبال مجاز اعلام شد. قابلیت مهم این فناوری این است که می‌تواند به صورت لحظه‌ای خط دروازه را کنترل کند تا امکانی برای خطای احتمالی داوری در این زمینه وجود نداشته باشد. بخشی از این سیستم در داخل توپ قرار می‌گیرد و هر زمان که توپی وارد دروازه شود از طریق سیستمی که خط دروازه را رصد می‌کند این خبر اعلام خواهد شد. گرچه این سیستم با این هدف طراحی نشده است که جایگزین داور شود، اما تصمیم‌گیری را برای داوران آسان‌تر می‌کند.

البته این سیستم نیز نمی‌تواند بدون عیب و نقص باشد، اما با گذشت زمان می‌توان مشکلات و نواقص احتمالی را برطرف کرد. در این رقابت‌ها 14 دوربین در قسمت‌های کناری هر ورزشگاه نصب می‌شود که هفت دوربین بر یک دروازه و هفت دوربین دیگر روی دروازه مقابل متمرکز خواهد شد. این دوربین‌ها به یک رایانه مرکزی متصل می‌شود که ضربه‌های وارد شده به دروازه‌ها را مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌دهد. وقتی توپ از خط دروازه عبور می‌کند این خبر از طریق لرزش ساعتی که داور به مچ دستش می‌بندد به او اطلاع داده می‌شود.

دوربین‌ها در زیر سقف ورزشگاه‌های محل برگزاری رقابت‌ها جاسازی می‌شود و به این ترتیب به کمک یک نرم‌افزار اختصاصی موقعیت توپ در اطراف دروازه شبیه‌سازی می‌شود. این 14 دوربین در هر ثانیه 55 فریم در حجمی حدود 2 گیگابایت ثبت می‌کند و به این ترتیب داور می‌تواند بدون وجود شک و شبهه‌ای این رقابت‌ها را قضاوت کند.

ایلیا امیری / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها