jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۶۰۷۲۰ ۱۹ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۰

یک عضو جامعه جراحان کشور، بیماری هموروئید – بواسیر را از شایع ترین بیماری های مقعدی درکشور دانست و گفت: بواسیرناشی از گرفتاری وریدهای مقعدی است زیرا فشار بیش از حد به پائین راست روده و ناحیه مقعدی منجر به پارگی وریدها می شود

بواسیر؛ بیماری شایع در ایران

دکتر علی سیفی امروز سه شنبه در گفتگو با شفا آنلاین افزود: عللی که منجر به ایجاد بواسیر می شود می تواند مادرزادی یا محیطی (اکتسابی) باشد.

به گفته وی، ایجاد بواسیر یا هموروئید اکتسابی که از محیط نشأت می گیرد ناشی از یبوست های مزمن است.

جراح عمومی افزود: فشارهای زیادی که هنگام اجابت مزاج باعث می شود وریدها برجسته شوند در ابتدا 3 تا 4 سانت داخل روده می مانند و سپس قسمت خروجی روده متورم می شود و هنگام دفع مدفوع با پاره شدن وریدها خونریزی رخ می دهد.

وی شایع ترین علائم بواسیر را خارش، خونریزی، بیرون افتادگی و درد دانست و افزود: گاهی اوقات به دنبال لخته شدن خون درد هم پدیدار می شود.

دکتر سیفی با بیان اینکه از نظر پزشکی بواسیر به 4 مرحله تقسیم می شود، گفت: در مرحله (درجه)اول فرد با خونریزی به پزشک مراجعه می کند و در مرحله دوم، خونریزی و درد با هم همراه می شوند.

وی ادامه داد: هموروئید مرحله سوم در حالی بروز می کند که هنگام دفع مدفوع، بواسیر خارج می شود و بیمار با فشار دستش آن را به سمت داخل مدفوع جا می اندازد.

عضو جامعه جراحان هشدار داد: هموروئید چهارم این گونه نیست، یعنی هنگام بیرون آمدن بواسیر با فشار دادن هم سر جایش نمی رود و این مرحله که بسیار هم سخت است یعنی پیشرفت بیماری.

وی درمان بواسیر مرحله اول و دوم را با دارو درمانی امکان پذیر دانست و یادآور شد: در این 2 گرید بدون نیاز به تداخلات جراحی با تکیه بر تأکید به مصرف مواد فیبردار و استفاده از داروهای موضعی ناحیه مقعد، درمان انجام می شود.

دکتر سیفی شیوع گرید اول و دوم بواسیر را در کشور شایع دانست و تصریح کرد: درمان بواسیر در این مراحل نیازمند جراحی است.

به گفته وی، میزان شیوع ابتلا به بواسیر در میان زنان و مردان یکسان اکنون یکسان است، هرچند در گذشته به دلیل زایمان های مکرر، این بیماری در زنان شایع تر بود.

این جراح عمومی شیوع بواسیر را بیشتر ناشی از افزایش سن دانست و گفت: در عین حال در جوانان هم این بیماری دیده می شود اما به نسبت کمتر از افراد سن بالاست.

وی افزود: در صورت عدم درمان این بیماری به دنبال خونریزی های مکرر،کم خونی هم در پی خواهد بود ضمن این که با زیاد شدن هر زخمی احتمال بدخیم شدن آن وجود دارد.

دکتر سیفی با بیان این که میان هموروئید و سایر خونریزی ها تفاوتهایی وجود دارد توصیه کرد: در صورت بروز خونریزی از مقعد مردم آن را به حساب هموروئید نگذارند و برای تشخیص درست به پزشک مراجعه کنند.

این متخصص جراحی با بیان اینکه یکی از عوامل مستعد کننده این بیماری یبوست در سنین بالا است تصریح کرد: بهتر است مردم رژیم غذایی و کیفیت آن را در راستای بهبود روزانه سبک زندگی تغییر دهند و در صورت ابتلا به یبوستهای مزمن ، مواد فیبردار و آب فراوان مصرف کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش