jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۵۶۲۲۶   ۲۵ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۵

در روزهایی که خودرو گران شده و هر کسی توان خرید آن را ندارد، سیستم حمل‌و‌‌نقل عمومی نیز نتوانسته آن طور که باید و شایسته است، به شهروندان ایرانی خدمات ارائه کند و در این بین، «تاکسی‌ها» بیش از اتوبوس و مترو، صدای اعتراض مردم را بلند کرده اند.

«تاکسی» در همه جای دنیا جزو سیستم حمل‌و‌‌نقل عمومی به‌شمار می‌رود و وظیفه اش، خدمات‌رسانی به عموم مردم در چارچوب و خطوطی مشخص است؛ اما در ایران، یا این موضوع به خوبی برای برخی تاکسی دارها جا نیفتاده یا آنها نمی‌خواهند در مدار قانون حرکت کنند.
جدای از اینکه برخی تاکسی‌دارها بدون مجوز و به اصطلاح سرخود، نرخ کرایه در مسیرهای مشخص را افزایش داده‌اند، عده‌ای نیز وظیفه اصلی شان (جا‌به‌جایی مسافران در خطوط مشخص شده) را فراموش کرده و فقط «دربست» مسافر می‌زنند؛ این رفتار خارج از قانون، به‌خصوص در روزهای بارانی و برفی، بیشتر به چشم می‌آید، تا جایی که مردم مجبور می‌شوند برای رساندن خود به سرپناهی اعم از خانه و محل کار و دانشگاه و...، گزینه «تاکسی دربست» را که هزینه بالایی نیز در بر دارد، انتخاب کنند؛ البته از سر ناچاری.
هرچند اینکه مردم بخواهند با دربست یا بدون دربست، تاکسی سوار شوند،موضوع بحث ما نیست، اما پرسش اینجاست که چرا برخی تاکسی‌ها با وجود دریافت بنزین یارانه‌ای، چنین رفتاری از خود بروز می‌دهند؟ وقتی دولت پنج برابر خودروهای شخصی، بنزین یارانه‌ای در اختیار تاکسی‌ها قرار می‌دهد، تنها به دلیل این است که «تاکسی» جزو وسایل حمل‌و‌‌نقل عمومی به‌شمار می‌رود و بنزین بیشتری می‌گیرد تا مردم را جا‌به‌جا کند، نه اینکه خارج از خطوط مشخص، مسافر دربستی بزند. طبعا اگر قرار بر دربستی شدن تاکسی‌ها باشد، بنزین کمتری نیز باید به آنها تعلق گیرد؛ زیرا دلیلی ندارد وقتی برخی تاکسی‌ها در چارچوب سیستم حمل‌و‌‌نقل عمومی حرکت نمی‌کنند، باکشان از بنزین یارانه‌ای پر شود.|دنیای اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر