jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۹۷۸۴ ۰۶ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۲:۴۴

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که مردان جامعه به عنوان نیمی از جمعیت کشور نگاه مجدد و اصلاح‌شده‌ای به خودشان داشته باشند زیرا آنها بیشترین علت مرگ بین سنین ۳۰ تا ۴۵ سال در ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

جام جم سرا: ناصر کلانتری اظهار داشت: اولین عامل مرگ مردان ایرانی در این سنین، حوادث جاده‌ای، ترافیکی و سقوط است. آمارها نشان می‌دهد حوادث ترافیکی مردان ۳ تا ۵ برابر زنان است. اگر به مراکز بهداشتی و درمانی و مطب‌های خصوصی نگاه کنیم بیش از 70 درصد مراجعات که در بخش مراقبت‌های پزشکی و چه غربالگری مربوط به خانم‌هاست چرا که مردان فکر می‌کنند که قوی‌ترند و دیرتر بیمار می‌شوند. نتیجه آن، این می‌شود که سن امید به زندگی در زنان 75 سال و در مردان 72 سال است.
وی افزود: در عین حال میزان مرگ و میر پسران نسبت به دختران در سنین زیر 5 سال بیشتر است.
به گفته قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت، بیشترین علت مرگ در مردان 30 تا 45 سال ایرانی حوادث جاده‌ای و ترافیکی است که هم صدماتی را به خانواده وارد کرده و هم هزینه درمانی زیادی را به حوزه سلامت تحمیل می‌کند.
کلانتری با تأکید بر اینکه زیربنای شبکه بهداشتی ما قابلیت ارائه خدمات را به مردان آن طور که باید ندارد، افزود: شاید به این دلیل باشد که 30 سال پیش دغدغه ما کاهش آمار مرگ و میر کودکان زیر یک ماه، زیر یک سال و زیر 5 سال بود و به دنبال روشی بودیم تا مرگ مادری هنگام زایمان را کم کنیم و قاعدتاً چیدمان سیستم نیز بر اساس این نیازها شکل گرفت چرا که مرگ کودکان در آن زمان 140 در هزار تولد بود که به یک سالگی نمی‌رسیدند و الان این رقم به 16 در هزار تولد زنده رسیده است.
وی ادامه داد: در 30 سال پیش بار بیماری‌ها بیشتر بیماریهای واگیردار بود و ما به دنبال واکسیناسیون کودکان و تامین آب بهداشتی بودیم چرا که در سال 67 ، حدود 34 هزار مرگ ناشی از اسهال در سال داشتیم اما اکنون حوادث و سوانح و تغذیه بیشترین عامل مرگ کودکان زیر 5 سال است.
کلانتری با تأکید بر اینکه پیشگیری از اعتیاد و سوانح ناشی از حوادث ترافیکی باید برای سلامت مردان در دستور کار قرار گیرد، افزود: آمارها نشان می‌دهد سقوط در مردان 3 برابر زنان است و این مردان هستند که 10 برابر زنان معتاد می‌شوند و حوادث ترافیکی در این قشر 3 تا 5 برابر زنان است.
کلانتری به این نکته اشاره کرد که نخستین عامل مرگ و میر مردان حوادث جاده‌ای است و پس از آن، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج، اعتیاد و ایدز که این روزها نگران کننده شده است مقام‌های بعدی علت مرگ و میر مردان را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: اگر خود افراد در سلامت فردی نکات بهداشتی و مراقبتی را اجرا نکنند هیچ کشوری با بالاترین رقم‌های سرانه سلامت و ام آر آی و سی‌تی اسکن به سلامت مطلوب نخواهد رسید.
هفته ملی سلامت مردان ایرانی با شعار سوانح و حوادث در کمین سلامت مردان از اول تا هفتم اسفند در سراسر کشور با هدف آشنایی مردان با عوامل خطر و غربالگری بیماری‌ها در حال برگزاری است.|صبحانه آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر