سارق دستگاه هوشمندتان را شناسایی کنید

برترین‌ضد سرقت های اندرویدی

کاربران بسیاری در سراسر دنیا تلفن همراه یا تبلت خود را گم می‌کنند یا دستگاه آنها سرقت می‌شود. چنانچه از محصولات اپل استفاده می‌کنید، می‌توانید از نرم‌افزار رایگان Find my iPhone کمک بگیرید تا دستگاه گمشده یا به سرقت رفته‌تان را ردیابی کنید؛ اما در صورتی‌که دستگاه شما به سیستم‌عامل اندروید مجهز باشد، می‌توانید از میان ده‌ها و حتی صدها نرم‌افزار و سرویس مختلف، یکی را انتخاب کنید. به‌نظر شما از میان این تعداد نرم‌افزار برای ردیابی دستگاه‌های هوشمند اندرویدی، کدام‌یک برای استفاده مناسب‌تر است؟
کد خبر: ۶۴۹۰۶۱

این هفته قصد داریم چهار مورد از برترین نرم‌افزارهای ضدسرقت (ردیابی دستگاه‌های گمشده یا به سرقت رفته) را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بتوانید بهترین آنها را برای استفاده در دستگاه اندرویدی خود انتخاب کنید. نرم‌افزارهای ضدسرقت انتخابی ما در این شماره Lookout، Cerberus، Prey و Android Lost نام دارند. همه این نرم‌افزارها از امکانات متعددی مانند شناسایی موقعیت مکانی، قفل کردن، فعال‌سازی هشدار با صدای بلند و پاکسازی اطلاعات ذخیره شده پشتیبانی می‌کنند. به کمک این امکانات، در صورتی‌که دستگاه هوشمند خود را گم کنید یا به یاد نیاورید آن را کجا قرار داده‌اید، می‌توانید براحتی با فعال‌سازی صدای هشدار دستگاه، از محل آن مطلع شوید. همچنین در صورتی‌که دستگاه شما سرقت شود، می‌توانید با شناسایی موقعیت مکانی آن، محل سارق را کشف و دستگاه خود را پس بگیرید!

اکنون قصد داریم با دقت بیشتری تفاوت‌ها و امکانات موجود در نرم‌افزارهای انتخابی را بررسی و بهترین را از میان آنها انتخاب کنیم.

محیط کاربری

رتبه نخست: با نگاهی اجمالی به سایت اینترنتی و محیط کاربری نرم‌افزار Lookout می‌توانیم بیشترین امتیاز را به آن اختصاص دهیم. این نرم‌افزار برخلاف کاربران فراوان و امکانات متعددی که به خود اختصاص داده است، محیط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و علاوه بر امکانات اصلی برنامه که در نرم‌افزار اندرویدی آن قابل استفاده است، بسیاری از امکانات دیگر نیز در نوار کناری محوطه کاربران پس از ورود به سایت اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

رتبه دوم: جایگاه دوم به Cerberus اختصاص می‌یابد. این نرم‌افزار نیز از محیط کاربری ساده‌ای برخوردار است و در نرم‌افزار اندرویدی آن فهرستی از تنظیمات قابل اعمال در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در محوطه کاربری آن روی سایت Cerberus نیز نقشه با قابلیت شناسایی موقعیت مکانی دستگاه و مجموعه‌ای از دستورات قابل ارسال به دستگاه را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد. یکی از نکات جالب در سرویس اینترنتی این سایت، نمایش میزان شارژ باقیمانده باتری دستگاه است که شما را از مدت زمان تخمینی روشن ماندن دستگاه مطلع می‌‌کند.

رتبه سوم: نرم‌افزار Prey به‌واسطه عملکرد خاصی که دارد در جایگاه سوم جای می‌گیرد. نرم‌افزار اندرویدی Prey به زیبایی دو نرم‌افزار دیگر نیست، اما روش کار با آن مخصوصا از وبسایت نرم‌افزار بسیار ساده است. از آنجا که این نرم‌افزار برای چند دستگاه مختلف طراحی شده است، کاربران پس از ورود به محوطه کاربری خود در سایت اینترنتی آن ‌‌باید ابتدا دستگاه موردنظر خود را انتخاب کنند. برخلاف نرم‌افزارهای دیگر که امکان ارسال دستورات مختلف از وبسایت به دستگاه را در اختیار کاربر قرار می‌دهند، این سرویس کلیدی برای تغییر وضع دستگاه به حالت سرقت‌ شده/ گمشده دارد. با فعال شدن این کلید در بازه‌های زمانی مختلف، اطلاعات کاملی از دستگاه دریافت شده و در قالب گزارش‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد. موقعیت مکانی، شماره سیمکارت مورد استفاده و بسیاری از اطلاعات دیگر از جمله موارد قابل مشاهده در گزارش‌های دریافتی از دستگاه هستند. این نرم‌افزار را می‌توان به یک کارآگاه خصوصی تشبیه کرد که به‌طور نامحسوس به کسب اطلاعات از سارق پرداخته و به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان، با مدارک محکمه پسند! سارق را شناسایی کند و دستگاه را پس بگیرید.

رتبه چهارم: تنها نرم‌افزار باقیمانده برای کسب این رتبه Android Lost است. این نرم‌افزار برخلاف دیگر نرم‌افزارهای مورد بررسی به‌هیچ وجه از جذابیت‌های ظاهری برخوردار نیست و نه فقط نرم‌افزار اندرویدی آن ظاهر گرافیکی خوبی ندارد بلکه پس از ورود به محوطه کاربری در سایت اینترنتی آن نیز جذابیت خاصی به چشم نمی‌خورد. امکانات قابل استفاده از سایت اینترنتی در بخش Controls قرار گرفته‌ و همگی با آیکون‌هایی نه چندان جذاب از یکدیگر تفکیک شده‌اند. چنانچه به ظاهر برنامه‌ها اهمیت می‌دهید، مطمئنا این برنامه توجه شما را به خود جلب نخواهد کرد؛ اما اگر برای دستگاه سرقت شده‌/‌ گمشده خود به‌دنبال راه چاره هستید پیشنهاد می‌کنیم این نرم‌افزار را نیز همچنان در فهرست خود مدنظر داشته باشید.

امکانات

رتبه نخست: این‌بار نیز نرم‌افزار Lookout رتبه نخست را به خود اختصاص داده است؛ زیرا این نرم‌افزار برخلاف دیگر ابزارهای مورد بررسی فقط یک نرم‌افزار ضدسرقت نیست و بسیاری از امکانات یک نرم‌افزار امنیتی را نیز در خود جای داده است. اسکن روزانه یا هفتگی دستگاه و اسکن فایل‌های دانلود شده و برنامه‌ها به‌منظور شناسایی بدافزارها از جمله امکانات منحصر‌به‌فرد این نرم‌افزار است. قابلیت Signal Flare در این نرم‌افزار آخرین موقعیت مکانی دستگاه شما پیش از تمام شدن شارژ و خاموش شدن دستگاه را در سرورهای برنامه ذخیره می‌کند و Lock Cam نیز قادر است پس از سه بار ورود رمز اشتباه در دستگاه شما، تصویر کاربر را ثبت و در اختیارتان قرار دهد.

چنانچه کاربری حرفه‌ای هستید این نرم‌افزار را خریداری کنید از امکاناتی مانند وبگردی امن، حفظ حریم خصوصی و پشتیبان‌گیری از اطلاعات بهره‌مند شوید. فعال‌سازی صدای هشدار، مکان‌یابی، قفل کردن، نمایش پیغام روی صفحه و حذف اطلاعات ذخیره شده روی دستگاه نیز از جمله امکاناتی است که در صورت سرقت دستگاه می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

رتبه دوم: Cerberus همچنان در جایگاه دوم است. شما برای هربار اجرای این نرم‌افزار مجبور به استفاده از نام کاربری و رمزعبور هستید، اما این نرم‌افزار از قابلیت پنهان ماندن در فهرست برنامه‌ها پشتیبانی می‌کند و برای دسترسی سریع به آن نیز می‌توانید از شماره‌گیر دستگاه کمک بگیرید. این نرم‌افزار با شماره‌گیری یک کد منحصر‌به‌فرد اجرا می‌شود و امکانات مشابهی مانند تهیه عکس از کاربر هنگام باز کردن قفل دستگاه را در اختیار شما قرار می‌دهد. (تعداد دفعات ورود رمز اشتباه برای تهیه عکس توسط شما قابل تغییر است)

همچنین در صورتی‌که شما یک پیام به دستگاه ارسال کنید یا صدای هشدار را روی آن فعال کنید و فردی آن را غیرفعال کند، تصویر ایشان نیز ثبت و برای شما ارسال می‌گردد.

سایت Cerberusapp.com نیز اولین جایی است که پیشنهاد می‌شود به محض سرقت شدن دستگاه خود به آن مراجعه کنید. پس از ورود به محوطه کاربری در این سایت امکانات متعددی همچون ارسال پیام روی صفحه دستگاه، قفل کردن، ثبت عکس توسط دوربین‌های دستگاه، ضبط صدا یا ویدئو و مکان‌یابی در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین اگر قصد دارید با سارق دستگاهتان دعوا کنید یا به ایشان وعده پرداخت پول در ازای بازپس دادن دستگاه بدهید نیز می‌توانید از قابلیت برقراری تماس روی حالت بلندگو (speakerphone) کمک بگیرید. به کمک این قابلیت تماس شما با دستگاه برقرار شده و به‌طور خودکار بلندگوی دستگاه نیز فعال می‌شود و شما می‌توانید بدون نیاز به دریافت پاسخ از سارق، با او صحبت کنید.

رتبه سوم: نرم‌افزار Prey از قابلیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. این نرم‌افزار را می‌توانید در دستگاه‌های مختلف مجهز به سیستم‌عامل اندروید، آی‌.او.‌اس، مک و ویندوز مورد استفاده قرار دهید. به این ترتیب شما می‌توانید علاوه بر تبلت یا تلفن همراه اندرویدی خود، لپ‌تاپ، دستگاه‌های مجهز به آی.‌او.‌اس و سایر دستگاه‌های هوشمند اقوام و آشنایانتان را نیز به کاربری خودتان منتقل کرده و در صورت نیاز هنگام جستجوی دستگاه سرقت شده‌/‌ گم شده به آنها کمک کنید.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم این نرم‌افزار عملکرد خاص خودش را دارد و هنگامی که شما سرقت شدن دستگاه را در آن مشخص سازید، به‌طور خودکار مجموعه‌ای از دستورات موردنظر برای ردیابی و شناسایی سارق به دستگاه ارسال شده و نتیجه در قالب گزارش‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

البته نرم‌افزار Prey از یک ویژگی بسیار مهم دیگر نیز پشتیبانی می‌کند که به‌طور کامل آن را از سه برنامه دیگر مجزا می‌سازد. برای حذف هریک از سه برنامه دیگر از روی دستگاه، اجازه مدیر سیستم موردنیاز است اما این مجوز دسترسی را می‌توان با اعمال تغییری جزئی در تنظیمات امنیتی دستگاه دور زد و برنامه موردنظر را حذف کرد. نرم‌افزار Prey برخلاف دیگر برنامه‌ها به محض مشاهده تغییر در این تنظیم امنیتی، دستگاه را با پین‌کدی که قبلا توسط شما مشخص شده است قفل می‌کند و به این ترتیب امکان حذف نرم‌افزار توسط سارق را غیرممکن می‌سازد.

رتبه چهارم: نرم‌افزار Android Lost برخلاف ظاهر گرافیکی نه چندان جالب و جذاب، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم‌افزار در فهرست برنامه‌های دستگاه شما با نام Personal Notes به‌نمایش درمی‌آید و آیکون آن نیز شبیه یک دفتر یادداشت است. این نام و آیکون موجب می‌شوند تا حد زیادی سارق از نصب نرم‌افزار امنیتی و ضد سرقت روی دستگاه آگاهی نیافته و به‌این ترتیب تلاشی برای حذف آن نیز نخواهد کرد.

یکی از امکانات جالبی که در سایت اینترنتی این نرم‌افزار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، فعال‌سازی قابلیت خواندن یک متن با صدای بلند توسط دستگاه هوشمند است! به این ترتیب شما می‌توانید متنی از پیش مشخص شده را به دستگاه ارسال کرده و دستگاه با تبدیل متن به گفتار، با صدای بلند شروع به خواندن متن خواهد کرد. این قابلیت برای ترساندن سارقان یا دادن وعده پول به آنها می‌تواند مناسب باشد. (متن موردنظر ‌باید انگلیسی باشد)

از دیگر امکانات منحصر‌به‌فرد این نرم‌افزار تبدیل به یک برنامه سیستمی در دستگاه‌های روت شده است. در این شرایط چنانچه سارق دستگاه را به تنظیمات کارخانه‌ای بازگردانی کند (factory reset) باز هم برنامه فعال است و هیچ تغییری در اجرای آن پیش نمی‌آید.

نتیجه‌گیری

اگر با پرداخت هزینه مشکلی نداشته باشید Cerberus بهترین گزینه انتخابی است؛ زیرا علاوه بر جذابیت‌های ظاهری، امکانات فوق‌العاده و قابلیت‌های متعدد، از هزینه بسیار کمی (چهار دلار برابر با 12 هزار تومان) برخوردار است و با یک‌بار پرداخت می‌توانید براحتی از آن استفاده کنید.

در ادامه همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم اگر قصد پرداخت هزینه را ندارید Android Lost انتخاب مناسبی است. این نرم‌افزار امکانات فراوانی دارد که برای استفاده از آنها به پرداخت هزینه نیز نیاز نخواهید داشت. انتخاب از میان نرم‌افزارهای Lookout و Prey نیازمند بررسی دقیق‌تر و جزئی‌تر هریک از آنها باتوجه به نیازهای کاربر است.

نرم‌افزار Lookout یک ابزار امنیتی تمام عیار است و مشتریان خاص خودش را دارد و نرم‌افزار Prey نیز به کاربرانی توصیه می‌شود که دستگاه‌های متعددی در اختیار دارند و قصد دارند هنگام سرقت یا گم شدن دستگاهشان با خیال راحت به جستجوی آن بپردازند و در کوتاه‌ترین زمان آن را بیابند. توصیه می‌کنیم همین حالا یک نرم‌افزار ضدسرقت را روی دستگاه هوشمندتان نصب کنید.

Prey Anti Theft: http://goo.gl/Zi9Pa2

Lookout: http://goo.gl/S5DXDg

Android Lost: http://goo.gl/EK6G9s

Cerberus: http://goo.gl/kqnFXV

نکته: این آدرس‌ها به حروف کوچک و بزرگ حساس است.

مریم محمد بیکی فراهانی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها