jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۸۴۸۷   ۰۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۵

در حالی که از خوردن سبزیجات به عنوان یکی از منابع لازم و «ضرورتی روزانه» در تأمین سلامتی بدن یاد می‌شود، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: میانگین مصرف میوه و سبزی تازه در کشور یک سوم میزان لازم است و ۴۷ میلیون ایرانی، یعنی ۸۸ درصد مردم این محصولات را به میزان کافی مصرف نمی‌کنند؛ علاوه بر این ۴۸ درصد مردم با اضافه وزن و ۴۵ درصد نیز با مشکل کم تحرکی مواجهند.

آمار نگران کننده از سبزیخوری ایرانیان

جام جم سرا: دکتر رضا ملک‌زاده اظهار داشت: طی یک دهه گذشته، نرخ باروری در کشور به ۱/۹ کاهش یافته که هیچ کشوری در دنیا چنین کاهش رشدی نداشته است. با ادامه این روند، جمعیت پیر و بزرگسال در کشور در حال افزایش است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت تحقیقات این حوزه نیز باید براساس بار بیماری‌ها معطوف به کاهش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر باشد گفت: برخی ریسک فاکتور‌ها در کشور وجود دارد که به آن‌ها توجه نمی‌شود. مثلا هر فرد باید روزانه پنج نوبت میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند در حالی که ۸۸ درصد مردم ما کمتر از این میزان میوه و سبزی می‌خورند و میانگین میوه و سبزی مصرفی یک و نیم واحد است. از سوی دیگر ۴۸ درصد مردم اضافه وزن و ۱۷ درصد مشکل چاقی دارند که این معضل رو به افزایش است. ۴۵ درصد افراد جامعه نیز کم تحرکند و درصد قابل توجهی از فشار خون و قند خون بالا رنج می‌ّرند در حالی که این ریسک فاکتور‌ها تا ۸۰ درصد قابل پیشگیری هستند.
وی اظهارداشت: ایران در بخش کنترل بیماری‌های عفونی و واگیردار بسیار موفق بوده اما از سوی دیگر شاهد افزایش بیماری‌های غیر واگیر مانند افسردگی هستیم.
ملک‌زاده گفت: بسیاری از بیماری‌هایی که افراد در سنین بالا به آن مبتلا می‌شوند ریشه در کودکی آن‌ها دارد از این رو نحوه زندگی و محل زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با تاکید بر اینکه سیستم وزارت بهداشت باید از کنترل و درمان بیماری‌های واگیردار به سمت بیماری‌های غیرواگیر حرکت کند از شیوع ریسک فاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: امروزه مصرف دخانیات به ویژه قلیان بسیار باب شده است که جلوگیری از این گونه رفتار‌ها نیازمند فرهنگ سازی و صرف هزینه است.|ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها