jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۷۵۲۳   ۲۹ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۸:۱۵

شستن دست‌ها به خودی خودش که بد نیست، مشکل از وقتی شروع می‌شود که یا راهکارهای قدیمی را فراموش می‌کنیم یا روز به روز راهکارهای تازه‌ای می‌شنویم.

جام جم سرا: این راهکار‌ها بعضا عجیب و غریب هستند اما چون همه طبق آن‌ها عمل می‌کنند، ما هم فکر می‌کنیم باید همین کار را انجام دهیم. در مورد شست و شوی دست هم دقیقا اوضاع به همین منوال است. پنج اشتباهی را که ممکن است در مورد شستن دست‌هایتان انجام دهید در ادامه می‌خوانید.

۱- با آب گرم می‌شویید؟
استفاده از آب گرم موقع شست و شوی دست‌ها عمدتا دو دلیل دارد. اولی که منحصر به این فصل است و آن احساس گرمای مطبوع است و دومی به یک باور نادرست برمی گردد: اینکه آب گرم می‌تواند جرم‌های دست را از بین ببرد. هرچند این باور به خودی خود نادرست نیست اما وقتی آب گرم روی پوست حساس دست بریزد حساب و کتاب‌های ما را هم به هم خواهد ریخت! تحقیقات نشان داده‌اند نتیجه استفاده از آب گرم در شستن دست‌ها باعث بالا رفتن حساسیت و آسیب دیدن پوست می‌شود. همچنین دست‌ها نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنش‌های بیشتری نشان خواهند داد.
تحقیقات دیگر هم نشان داده است اگر افراد به جای استفاده از آب گرم برای شستن دست‌هایشان سراغ آب سرد بروند لطف بزرگی به زمین کرده‌اند چون آب گرم باعث آسیب به لایه ازن می‌شود. اگر آب شدن یخ‌های زمین را به همین شیر آب گرم ربط بدهیم خیلی هم به بیراهه نرفته‌ایم!

۲- از صابون آنتی باکتریال استفاده می‌کنید؟
نکنید! بله از این صابون‌های آنتی باکتریال استفاده نکنید. وزارت غذا و داروی آمریکا اخیرا اعلام کرده استفاده از این صابون‌ها می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد و به صورت کاملا علمی ثابت کند که محتویاتش نمی‌توانند بهتر از صابونهای معمولی عمل کنند. تحقیقات تکرار شده هم نشان داده‌اند صابون معمولی و آب به اندازه صابون‌های آنتی باکتریال مثمر ثمر واقع می‌شود. تحقیقات دیگر نتایجی داشته که اصلا جالب نیستند.
گفته می‌شود موادی مثل تریکلوسان و سایر ضدباکتری‌های موجود در این صابون‌ها باعث ایجاد مشکلات تیروئیدی، حساسیت، اضافه وزن و تضعیف کارکردهای عضلانی بدن می‌شود. بنابراین اول از همه سراغ آب و صابون معمولی بروید و بعد هم مراقب مواد تشکیل دهنده صابون‌ها باشید چون حتی بعضی از اسانس‌ها ممکن است سمی باشند! برای همین هم بهتر است تا جایی که برایتان مقدور است از صابون‌های بدون بو استفاده کنید که این خطر را هم ندارند. در ‌‌نهایت به خاطر داشته باشید برندهای ناشناخته شاید ارزان‌تر باشند اما قطعا امن‌تر نیستند. از برندهایی خرید کنید که به مشتری مداری معروف هستند و به سلامت مشتریانشان پایبند!

۳- نمی‌گذارید صابون کف کند؟
اصلا کارکرد صابون به همین کف کردنش وابسته است. قرار است کف کند و شما دست‌هایتان را به هم بسایید تا تمام میکروب‌ها و چربی‌هایی که روی سطح پوستتان نشسته‌اند پاک شوند. اگر فکر کنید یک دور گرداندن صابون برای به وجود آوردن اصطکاک و پاک کردن دست‌هایتان کافی است سخت در اشتباهید. یادتان باشد بعد از اینکه صابون یا مایع دستوشییتان به خوبی کف کرد تمام سطح دست، از پشت آن گرفته تا بین انگشت‌ها و حتی زیر ناخن‌ها باید تمیز شوند. به خصوص این مورد آخر جای خیلی خوبی برای جمع شدن و خوشگذرانی میکروب هاست!

۴- تند می‌شویید؟
اشتباه دیگری که ممکن است در رابطه با شستن دست‌هایتان انجام دهید زود آب کشیدن آنهاست. خیلی از پدر و مادر‌ها بالای سر بچه‌ها می‌ایستند و آن‌ها را تشویق می‌کنند مدت زمان بیشتری دست‌هایشان را به هم بسابند اما وقتی نوبت به خودشان می‌رسد این کار را خیلی سریع انجام می‌دهند و بهانه می‌آورند که عجله داشتیم! سلامتی که عجله بردار نیست! اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید بهتر است خودتان را مقید کنید که شستن دست‌هایتان حداقل بیست ثانیه طول بکشد. در این مدت به صابون اجازه می‌دهید عملیات پاکسازی خودش را کامل کند و میکروب‌ها را به خوبی از بین ببرد.

۵- ژل ضدعفونی را ترجیح می‌دهید؟
استفاده از ژل‌های ضدعفونی خیلی هم خوب است؛ به شرطی که جایگزین شست و شوی دست با آب و صابون نشود و فقط در شرایط ضروری مورد استفاده قرار بگیرد. اگر به آب دسترسی ندارید سراغ این ژل‌ها بروید اما در صورتی که سینک دستشویی همین دور و بر است به ریسک استفاده از ژل نمی‌ارزد چون این ضدعفونی کننده‌ها هر چقدر هم که خوب باشند فقط انواع خاصی از میکروب‌ها را نابودمی کنند نه همه‌شان را؛ به خاطر داشته باشید!|توصیه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر