jamejamsara
سرا کد خبر: ۶۴۰۴۹۰   ۰۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۳:۲۷

«فرزندم اصلا حرف مرا گوش نمی‌دهد. با تمام حرف‌های من مخالفت می‌کند. بیشتر روزها آنقدر با او کلنجار می‌روم که خسته می‌شوم و دیگر رمقی برایم باقی نمی‌ماند. احساس می‌کنم دیگران نیز مدام به رفتار من با فرزندم توجه می‌کنند و حس می‌کنم فرزند من با بقیه تفاوت دارد. از نگاه‌های دیگران به فرزندم و خودم ناراحت می‌شوم و باعث می‌شود وقتی به منزل برمی‌گردم با فرزندم بدرفتاری کنم. ای کاش راهی پیدا می‌کردم تا او را ‌کنترل کنم.

دلم می خواهد هر وقت کاری از او می خواهم مخالفت نکند و براحتی بپذیرد. با غذا خوردن، دستشویی رفتن، مسواک زدن و حتی با خواباندن او نیز مشکل دارم و کاری را که می خواهم، انجام نمی دهد. آیا فرزندم بیش فعال است و آیا راهی وجود دارد که رفتارهای او طبیعی شود؟»

جام جم سرا: یکی از مسائلی که این روزها ذهن بیشتر والدین جوان را درگیر کرده رفتار فرزندشان است. شیطنت و سرکشی جزو ویژگی های طبیعی کودکان است و نمی توانیم آنها را به دلیل رفتارهایشان سرزنش کنیم.

باید توجه داشت چنانچه کودکی دچار بیش فعالی باشد، باید علامت هایی از خود نشان دهد که به او بیش فعال گفته شود. متاسفانه تاب و تحمل خانواده ها کاهش یافته و با دیدن چند نشانه در فرزندشان به او برچسب بیش فعال می زنند.

برخی کودکان در عین این که طبیعی هستند و اختلال ندارند، اما کودکان دشوار نامیده می شوند.

آنها معمولا براحتی کارهای خود را انجام نمی دهند و والدین و اطرافیان خود را کلافه می کنند. اگر بخواهیم با علائمی که گفته شد قضاوت کنیم، نمی توانیم برچسب بیش فعالی را به مورد ذکر شده بچسبانیم.

کودکان دشوار به والدین خلاق نیاز دارند تا دشواری آنها را کنترل کنند. والدین می توانند به جای این که زانوی غم بغل بگیرند، راه هایی بیابند تا بتوانند فرزند خود را کنترل کنند.

به کودکان همواره گفته می شود بنشینند و هیچ فعالیت جنب و جوشی نداشته باشند، بنابراین انرژی کودک سرکش و رها باقی می ماند. در خانه از آنها می خواهید ندوند و بنشینند، در مدرسه به آنها گفته می شود تحرک نکنند و در مهمانی ها نیز از آنها خواسته می شود سرجای خود بنشینند. بنابراین انرژی سرگردان آنها را سرکش می کند. فعالیت های ورزشی و راه های خلاق والدین می تواند با دشواری کودک مقابله کند.

کودکان نیاز دارند با آنها بازی شود و هنگام بازی درمانی می توان بسیاری از خواسته های خود را به عنوان والدین مطرح کرد. با زبان کودکانه و تقلید صدا و صحبت کردن به جای لوازم بازی کودکان نیز می توانید آنها را کنترل کنید.

یکی دیگر از فعالیت های لذتبخش، آشپزی کردن با کودکان است که هم انرژی او تخلیه می شود و هم زمان خوبی را با فرزند خود سپری کرده اید.

می توانید غذایی ساده را انتخاب کنید و در قالب بازی با فرزند خود مشغول آشپزی شوید و هم مهارت های او را افزایش دهید و هم رفتارهای او را کنترل کنید.

لجبازی کردن با کودک دشوار باعث می شود او بیشتر تحریک شود، اما باید در نظر داشته باشید در رفتارهای خود قاطع نیز باشید.|دکتر مهرنوش دارینی - روان شناس و مشاور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها