jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۳۵۱۹۸ ۲۳ دی ۱۳۹۲  |  ۱۰:۲۶

به گفته یک کار‌شناس بهداشت، برای افزایش کیفیت زندگی افراد سالمند باید بیماریهای آن‌ها را کنترل کرد و حفظ سلامت روان نیز بستگی به چگونگی مواجهه افراد با تغییرات بدنشان در این دوران دارد.

کلثوم مومنی افزود: دنیا در حال پیرشدن است و کشورهای پیشرفته با کنترل موالید و ارتقا سطح بهداشت جامعه خود سال هاست که با این پدیده آشنا هستند. این بدان معنا نیست که افراد مسن هیچ بیماری یا مشکلی را تجربه نمی‌کنند بلکه منظور آن است که کنترل و درمان به موقع علایم و بیماری‌ها منجر به افزایش کیفیت زندگی خواهد شد.
به گزارش جام جم سرا به نقل از ایرنا، وی اضافه کرد: بیماری‌های روان‌شناختی به گروهی از حالات روانی اطلاق می‌شود که باعث اختلال در تفکر و احساس فرد و کاهش سازگاری او با تغییرات و استرس‌های زندگی می‌شود. بیماری‌های ذهنی و روانی، هر فرد با هر سن و با هر موقعیت اجتماعی را می‌تواند درگیر کند.
وی، اضطراب و افسردگی، نبود تغذیه مناسب، مصرف دخانیات و الکل، برخی از داروهای مورد استفاده به علت مشکلات جسمی در سالمندان، تداخل داروهای تجویز شده توسط پزشک‌های متعدد و نبود فعالیت و تحرک کافی را از جمله مشکلات دوران سالمندی برشمرد و گفت: همچنین استرس و ناراحتی ناشی از مرگ عزیزان و تنهایی ناشی از آن و بیماری جسمانی از دیگر عواملی هستند که در روحیه افراد سالمند تاثیرمنفی می‌گذارند. سالمندان برای ارتقا کیفیت زندگی خود باید به اندازه کافی استراحت کنند تا ذهنی آرام داشته باشند. افراد جوان‌تر جامعه نیز باید بدانند که روزی سالمند خواهند شد به همین دلیل مناسب است هر چه زود‌تر ورزش منظم را آغاز کنند زیرا ورزش کردن باعث کاهش بیماری‌های مزمن مثل تصلب شرایین، فشارخون، چربی خون و... می‌شود.
مومنی گفت: مقداری از حواس پرتی‌ها در سنین پیری، طبیعی قلمداد می‌شوند، فشار عصبی و اضطراب و زندگی پر مشغله هم می‌تواند در حافظه و تمرکز حواس شما اختلال ایجاد کند. اما می‌توانید ذهنتان را با حل کردن انواع جداول و معما‌ها درگیر کنید و اطلاعات عمومی خود را با خواندن کتاب‌های متعدد افزایش دهید یا برای فرزندان و نوه‌های خود قصه بخوانید و در فعالیت‌های اجتماعی مختلف شرکت کنید و خاطرات گذشته خود را برای فرزندان و نوه‌ها تعریف کنید.
وی ادامه داد: برای بهبود کیفیت زندگی، سلامت جسمی خود را به طور منظم و با مراجعه به پزشک کنترل کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر