در پیامی ویدیویی ظریف عنوان شد؛

یا با هم می بریم یا با هم می بازیم

وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه مذاکرات جدید ایران با 1+5 در پیامی ویدیویی تاکید کرد: راهی به جلو وجود دارد، مسیری سازنده و حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو و تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست.باید باور داشته باشیم که یا با همدیگر می بریم یا با همدیگر می بازیم، تعادل رمز موفقیت است.
کد خبر: ۶۱۷۱۴۱
یا با هم می بریم یا با هم می بازیم

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران با 1+5 به صورت ویدیویی از طریق شبکه های اجتماعی خطاب به مردم جهان و دولتمردان غربی و به زبان های انگلیسی،عربی و فرانسوی پیامی از طرف ملت ایران صادر کرد که متن ان به این شرح است:

عزت چیست احترام چیست ؟ آیا این ها مذاکره می خواهند؟ آیا می توان روی آن ها قیمتی گذاشت؟ تصور کنید کاری را که همه انجام می دهند شما نبایست انجام دهید. کاری را که همه مجاز به انجام آن هستند. آیا شما کوتاه می آیید؟ یا بر موضع خود پافشاری می کنید؟ ما همه در اراده آزاد هستیم. با توانایی تعیین سرنوشت خودمان. این به معنای لجبازی یا قبول نکردن نقطه نظرات دیگران نیست. اراده آزاد در ذات ما است. این ماهیت مطالبات دسته جمعی ما ایرانیان در قرن اخیر بوده است. ما پی در پی دست در دست یکدیگر نهاده ایم تا در برابر استبداد بایستیم و برای آزادی در اراده احترام مطالبه کنیم.

ایرانی ها تفاوتی با دیگر مردم این کره خاکی که همه از آن بهره مندیم ندارند. ما نیز خواستار احترام به عزت خویش هستیم. برای ما ایرانی ها انرژی هسته ای پیوستن به یک باشگاه و یا ایجاد تهدید برای دیگران نیست. انرژی هسته ای یک جهش است. حرکتی به سوی تعیین سرنوشت خویش. به جای این که اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند. برای ما انرژی هسته ای به معنای تامین آینده فرزندانمان است. برای ایجاد تنوع در اقتصادمان به جهت جلوگیری از هدر رفتن نفتمان و پیرامون تولید انرژی پاک. این حرکتی است رو به جلو برای ملت ایران همانند دیگران در یک عرصه نوین که با صلح، پیشرفت و کامیابی تعریف شده است.

حال اگر به شما بگویند چنین انتخابی ندارید چه می کنید؟ آیا کوتاه می آیید؟ حقوق اعطا کردنی نیست و چون اعطا نشده پس مصادره نیز نخواهد شد. این به معنای رسیدن به بن بست نیست. راهی به جلو وجود دارد. مسیری سازنده در جهت تعیین سرنوشت خودمان. حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست. تابستان گذشته مردم ما تعامل سازنده را به وسیله صندوق های رای انتخاب کردند و از این راه آن ها به دنیا یک فرصت تاریخی برای تغییر مسیر دادند. استفاده از این فرصت یگانه نیازمند یک موضع برابر و انتخاب یک مسیر بر پایه احترام متقابل و به رسمیت شناختن عزت همه انسان ها و بیش از آن به رسمیت شناختن این واقعیت است که هیچ قدرتی هر چند مقتدر نمی تواند سرنوشت دیگران را تامین کند. این دیگر یک گزینه نیست. ما همه باید سرنوشت مشترکمان چالش های مشترکمان و فرصت های مشترکمان را هوشیارانه درک کنیم. ما همچنین باید باور داشته باشیم که تحمیل پایدار نیست و باور داشته باشیم که با هزینه های دیگران نمی توان پیشرفت کرد و باور داشته باشیم که یا با همدیگر می بریم یا با همدیگر می بازیم، تعادل رمز موفقیت است. گفتگوی صادقانه و اعتماد واقعی همه منوط به موضع برابر احترام مقابل و منافع مشترک است و بیش از هرچیز عزت برای همه ما این را به مردم خود و دنیا قول دادیم و همیشه به قول خود پایبندیم. مردم ایران مصمم به کاوش در این مسیر هستند. بیایید در پایان دادن به یک بحران غیرضروری و آغاز افق های جدید با هم همراه شویم.

من جواد ظریف هستم و این پیام مردم ایران است.

برچسب ها: ظریف مذاکرات
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
طاها
United States
۰۰:۳۹ - ۲۹ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
واقعا از درك و شعور بالای آقای ظریف كمال تشكر را دارم
محمد وكیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۲۹ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
در مفاد ان پی تی آمده در كشورهای عضوهیچ محدودیتی برای غنی سازی نمی باشد به شرطی كه این غنی سازی در جهت تولید علم وثروت باشد این موضوع بسیار خوبی است گرچه غرب و اعضاء باصطلاح امین آن هنوز آنرا از مفاد ان پی تی حذف نكرده اند یعنی این قانون هنوز پا برجاست آمدیم در آینده تكنولوژی طوری پیشرفت كرد كه ما برای تولید علم و ثروت نیاز به غنی سازی21 درصد داشتیم آنوقت چه كنیم؟ آیا بخاطر این 1درصد اضافی 10سال دیگر پشت میزهای مذاكره بنشینیم و وقت كشور را بگیریم برای امتیاز دهی بیشتر به غرب چرا باید خود را به اندازه فقط 20درصد محدود كنیم؟چرا بحثهای مادر گروه 1+5 كه خود این گروه مغایر با عهد نامه ان پی تی است ما را محدود به 20درصد و 3درصد و...كنند كه باید بندهایی به آن اضافه كرد.به مرگ گرفته اند به تب راضی شویم.عهد نامه ننگین گلستان و تركمنچای هرگز از یادها نخواهد رفت
كوروش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۲۹ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
احسنت به بیان شیوا و رسای دكتر ظریف. دورود بر دكتر روحانی

نیازمندی ها