توصیه‌های طب سنتی و گیاهی به زنان

چگونه یائسگی را به تأخیر بیندازیم؟

یائسگی به تغییرات عمده‌ای در بدن زن گفته می‌شود که طی آن ترشح برخی هورمون‌های زنانه و تخمگذاری متوقف می‌شود. در این نوشتار مطالبی فراهم آمده که می‌توانید درباره آن، همچنین تأخیر یا جلو انداختنش از نظر طب غربی و چینی بیشتر بدانید.
کد خبر: ۶۱۰۶۵۷

یائسگی در دیدگاه طب غربی
در دوران جنینی یک دختر که در رحم مادرش وجود داشته، پس از بلوغ این تخمک‌ها هر ماه آزاد می‌شوند تا زمانی که تعددشان آنقدر کم می‌شود که بدن میزان هورمون کافی برای آزاد کردن آن‌ها در اختیار نداشته در نتیجه میزان هورمون و تخمک لازم را برای باروری ندارد. بنابراین تخمک گذاری ماهیانه بدن شروع به یائسگی می‌کند.
یائسگی تغییرات عمده‌ای در بدن زن تلقی می‌شود و بدن زنی که به طور منظم هورمون‌هایی مثل استروژن و پروژسترون ترشح می‌کرده به جای ترشح این هورمون‌ها از آنجایی که شدت و میزانشان کم می‌شود جای خودشان را به ترشح میزان کمی از هورمون مردانه تستسترون داده و آن خواص ضد حفاظتی، ضد دردی، ضد بیماری عروقی و خاصیت ضد پوکی استخوان که هورمون‌های زنانه‌دار می‌باشند را از دست می‌دهد.
بدن از یک سیستم زنانه به یک بدن مردانه تبدیل می‌شود و چاقی که یکی از مشکلات زنانه است آرام آرام تبدیل به عارضه‌ای مردانه می‌شود. همه اینها به دلیل تغییرات شدید از لحاظ هورمونی است که در بدن یک زن اتفاق می‌افتد و یائسه می‌شود. یائسگی علائم زیادی از لحاظ روحی و جسمی برای زن به وجود می‌آورد و زن‌هایی که یائسه می‌شوند با این علائم آشنا هستند مثل گرفتگی، تپش قلب، تحریک‌پذیری و غیره.
 
یائسگی در دیدگاه طب چینی:
از نظر طب چینی دوره‌های زندگی یک زن به هفت روز تقسیم می‌شود. وقتی به دوره هفتم یعنی ۴۹ سالگی می‌رسد انرژی کلیه‌ها که نقش باروری در زن و مرد را به عهده دارند شروع به نقصان می‌کند و انرژی کلیه به حدی می‌رسد که نمی‌تواند انرژی رحم و تخمدانها را سیراب کند و وقتی نتواند انرژی کافی را برساند عادات ماهیانه شروع به کم شدن می‌کند و فواصل آن‌ها طولانی می‌شود یا در مواردی که بدن انرژی کافی را نداشته باشد تا خون را نگه دارد عادات ماهیانه همراه با خون‌ریزی‌های شدید خواهد بود و اگر اینکه خون کافی در اختیار نداشته باشد، زن دچار لکه بینی  می‌شود و موجب فواصل طولانی عادت ماهانه می‌شود.
علاوه بر اینها عدم تعادل سرما و گرمای بدن نیز با موارد بالا همراه خواهد بود. (در طب چینی هدف تعادل در بدن است) وقتی یک ارگان مثل کلیه‌ها انرژی‌شان و عصاره حیاتی کم می‌شود (عصاره حیاتی در طب چینی در تخمک‌های یک زن به ذخیره گذاشته می‌شود) و عصاره انرژی کلیه نیز در زن کم می‌شود، نمی‌تواند گرمای داخل بدن را کنترل کند.
سرما و عصاره نمی‌توانند افساری بر گرمای بدن بزنند زیرا گرما افسار گسیخته می‌شود و شروع به علائم گرما مثل تحریک پذیری، تپش قلب، بی‌قراری، عرق ریزش بدن، داغ شدن کف دست و پاها، سرخی صورت و علائم خاص دیگری را که خانم‌ها تجربه کرده‌اند و به آن آشنا هستند ایجاد می‌شود. از نظر طب چینی این گره افسار گسیخته چون که پایه‌ای ندارد و چون که عصاره حیاتی گرما را تولید می‌کند و خود عصاره نیز کم شده، آرام آرام کم می‌شود و زن یائسه می‌شود.
 از نظر طب چینی چه عواملی باعث یائسگی زودرس می‌شود:
از دیدگاه طب چینی عواملی که باعث می‌شوند انسان عصاره حیاتی بدن و کلیه‌ها را مصرف کنند به شرح زیر است:
اولا ژنتیک نقش بسیار مهمی دارد و دوران نوزادی یک زن یعنی موقعی که در رحم مادر بوده و عصاره حیاتی در حال شکل گرفتن بوده است. اگر مادر نوزاد، بارداری آرام و بدون استرس و تغذیه مناسب داشته باشد تعداد تخمک‌های نوزاد دختر در رحم به تعداد بالا خواهد بود و یائسگی دیرتری اتفاق می‌افتد.
در طب چینی اعتقاد بر این است که اولین عادت ماهانه یک دختر در سن ۱۴ سالگی یعنی پایان دوره دوم هفت ساله، اگر به دلایل محیطی، تغذیه‌ای، استرس‌ها، محرک‌ها و هورمون‌هایی که در جامعه داریم، هورمون‌های که درون غذاها امروزه مقدارشان رو به فزونی است، این موارد باعث می‌شود عادت ماهانه زودتر شروع شود.
مثلا در سن ۱۲ سالگی باعث خونریزی می‌شود و تخمک‌های بیشتری هدر می‌رود و طبیعتاً دوره یائسگی زودتر اتفاق می‌افتد. نکته مهم‌تر اینکه اگر یک دختر در سن نوجوانی ورزش‌های سنگین و بی‌خوابی‌های شبانه مکرر داشته باشد یا هر خستگی مزمنی می‌تواند انرژی کلیه‌های او را ضعیف کند. اگر دختری در سن ۱۴ سالگی تا ۲۱ سالگی (سنی که انرژی کلیه می‌خواهد شکوفا بشود) در این دوره ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای، ترس‌ها، وحشت‌ها، بی‌خوابی‌های طولانی، امتحان کنکور و کارهای سنگین داشته باشد، انرژی کلیه باز هم تحلیل می‌رود و در دراز مدت تأثیر سویی خواهد داشت.
مساله دیگر که روی انرژی کلیه‌ها تأثیر منفی می‌گذارد، عادت ماهانه سنگین است، یعنی به جای یک بار در ماه به ۲تا ۳ بار در ماه اتفاق بیافتد که انرژی بیشتری از کلیه‌ها و بدن دفع می‌شود و زودتر به نقص کلیه‌ها خواهد رسید. مسئله مهم دیگری که باید توجه داشت این است که اگر خانم‌ها در سن ۱۴ تا  ۲۱ سالگی سقط و زایمان داشته باشند یعنی در سنی که انرژی کلیه‌ها و بدن در حال رشد و رسیدن به شکوفایی است بنابراین بنیاد انرژی کلیه را ضعیف میکند.
از دیدگاه طب چینی بهترین دوره برای حاملگی سن ۲۱ سالگی تا ۲۸ سالگی است. از سن ۲۸ سالگی تا ۳۵ سالگی انرژی کلیهها آرام آرام شروع به کم شدن میکند و در سن ۳۵ سالگی تا ۴۲ سالگی ضعیفتر میشود و از ۴۲ تا ۴۹ سالگی انرژی در اوج تنزل است که طبیعتاً یائسگی به دلیل کمبود انرژی حیاتی کلیه اتفاق میافتد.
 
نقش کلیه های بدن بعد از یائسگی چیست؟
نقش کلیهها فقط در یائسگی و تولید مثل خلاصه نمیشود، در طب چینی کلیه‌ها استخوان و مغز استخوان را کنترل می‌کنند.کلیه‌ها خواب را تا حدی در کنترل خود دارند، اراده یک فرد در زندگی با کلیهها کنترل میشود. مفاصل تا حدی به کلیه مربوط است و تغییر شکل استخوان، گودی کمر، کمشنوایی، صدا یا وزوز در گوش، ریزش موی سر،حافظه کوتاه مدت و احساس ترس را کلیهها کنترل میکنند.
علائم پیری زود رس در طب چینی به عهده کلیه‌ها می‌باشد،مثلا زنی که در سن ۴۰ سالگی تصمیم به حاملگی می‌گیرد مانند این است که در سن ۱۸ سالگی حامله شود چون در سن ۱۸ سالگی انرژی کلیه در حال رشد است و در سن ۴۰ سالگی در حال تحلیل انرژی می‌باشد،پس به همان اندازه به انرژی کلیه آسیب وارد می‌شود.مورد دیگر که بر کلیه‌ها اثر سو می‌گذارد ،مصرف داروهای هورمونی است که برای ناباروری زنان تجویز می‌شود و رحم به طور مصنوعی و مکرر تقویت می‌شود.  بعد از حاملگی اتفاق بیافتد یا نیافتد این مساله باعث یائسگی زودتر می‌شود.
 
آیا در طب چینی میشود یک زن دیرتر یائسه شود؟
تاخیر در زمان یائسگی - برای تاخیر در زمان یائسگی یک زن لازم است ،هنگامی که این زن در رحم مادرش یک جنین بوده،مادرش به یائسگی و حاملگی و باروری این دختر که در رحم دارد فکر کند.
برای این تاخیر مادر باردار باید از دلشوره ها و نگرانی‌ها، دوری کردن از محیط های پر سر و صدا با استرس(توصیه‌ی ما خواندن قرآن و نماز برای رسیدن به آرامش درونیمی باشد) و سبک زندگ و یا جایی و روشی را فراهم سازد که ضمن حاملگی آرامش خاص داشته باشد و خواب آرام و مناسب،غذاهای طبیعی می‌تواند بر سلامت نوزاد کمک کند و بعد از متولد شدن نوزاد در مکانی با آرامش و بدون استرس و با خواب خوب بزرگ شود که اولین عادات ماهانه‌ی این دختر به موقع شروع شود و سبک زندگی سالم را در پیش گیرد. تغذیه مناسب، روان آرام، ورزش سبک و مناسب که بتواند انرژی کلیه را نگاه دارد که در سیکل‌های زندگی از آن‌ها استفاده لازم را ببرند. در طب چینی با طب سوزنی روی نقاط کلیه کار می‌کنند تا بتوان انرژی کلیه‌ها را تقویت کرد که روی جوهره کلیه و بدن تأثیر بگذارد.
لازم به ذکر است در طب سوزنی مسیر های حیاتی وجود داردکه می‌تواند ذخایر را در اختیار رحم و تخمدان قرار دهند و یائسگی را از ۲ سال تا ۵ سال به تاخیر بیاندازد و حتی یائسگی هایی که ۶ سال تا یک سال برای زن پیش آمده را برگرداند و ۲ تا ۵ سال دوران عادات ماهانه را به طور منظم تجربه کند. علاوه بر آن علائم یائسگی را می‌توان کنترل کرد.
در کنار طب سوزنی با تجویز بعضی از خوراکی‌ها و دارو های گیاهی که در طب سنتی مواد گرمازا تلقی می‌شوند مثل عسل،زنجبیل،اسپند و غیره می‌تواند باعث گرم شد کلی‌ها شود و باعث جلوگیری از یائسگی زود رس و یا به تاخیر انداختن یائسگی شود،توصیه دیگر اینکه یک دختر در سن پایین با روش طب سوزنی می‌تواند یائسگی دیرتر را بدون علائم یائسگی را تجربه کنند.
 >> مجله دخت ایران

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها