اگر گیج شده‌اید که بچه خود را چگونه بزرگ کنید، اگر قسط دارید و خانه هم ندارید و اگر فکر می‌کنید با بچه‌دار شدن همسرتان یک ورشکسته کامل می‌شود نگران نباشید. شما می‌توانید با هوش مادرانه همه چیز را کنترل کنید. شما باهوش و زرنگ خواهید شد، کار خوبی پیدا خواهید کرد و همه چیز را روی یک نوک انگشت هنرمند خود خواهید چرخاند. باور نمی‌کنید این مطلب را بخوانید.
کد خبر: ۵۹۷۱۷۶

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه ریچموند،‌ هورمون‌هایی که در دوران بارداری و حتی بعد از تولد نوزاد ترشح می‌شود، باعث تغییرات طولانی‌مدتی در مغز موش‌های مونث می‌شود که توانمندی آنها را در یادگیری وظایف جدید افزایش می‌دهد. محققان معتقدند که نتایج آن به انسان هم قابل تعمیم است و هوش و توانایی‌های ذهنی زن‌ها هم بعد از مادر شدن افزایش می‌یابد. به این ترتیب، اگر چه دردهای زایمانی و سختی‌های آن برای مدت کوتاهی در همان دوران زایمان، ذهن مادر را از کار می‌اندازد ولی بعد از آن به طرز معجزه‌آسایی هوش و قابلیت‌های ذهنی مادر افزایش می‌یابد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از زنان تازه بعد از بچه‌دار شدن می‌توانند علی‌رغم مشغله زیادکاری و ذهنی، به دانشگاه بروند و به‌خوبی تحصیل کنند.

دانشمندان معتقدند، ترشح هورمون‌های دوران بارداری که باعث می‌شود مغز مادر با شرایط جدید بچه‌دار شدن تطابق پیدا کند، باعث افزایش صبر و تحمل وی نیز  می‌شود

این محققان می‌گویند، مغز مادر به‌سرعت برای برآمدن از عهده وظایف مادر شدن و بچه‌داری تغییر می‌کند و این ‌تغییرات به حدی است که حتی حواس مادر تقویت می‌شود و او می‌تواند صداها و بوهای ضعیف فرزند خود را بشنود و او را بشناسد. محققان دانشگاه ریچموند بر این باورند که هم تغییرات هورمونی و هم مسوولیت مادر شدن علت افزایش کارایی ذهنی و افزایش هوش و ذکاوت مادران است.
یک خبر خوش دیگر هم برایتان دارم. شما به‌زودی در مقابل جیغ‌های کودک و نق زدن‌های احتمالی همسرتان صبور می‌شوید. خدا صبرتان بدهد! یعنی می‌دهد. محققان این دانشگاه در تحقیقی دیگر ثابت کردند که یک مادر در برابر فشارها و استر‌س‌های روانی آرام‌تر و منطقی‌تر است. این دانشمندان معتقدند، ترشح هورمون‌های دوران بارداری که باعث می‌شود مغز مادر با شرایط جدید بچه‌دار شدن تطابق پیدا کند، باعث افزایش صبر و تحمل وی نیز  می‌شود.
پس اگر تا حالا مادر نشده اید دست کم برای پیشرفت و ترقی خودتان هم که شده عجله کنید.

نترسید شما فقط مادر می‌شوید

مادر شدن همانقدر که برای اغلب افراد شیرین و دوست داشتنی است برای خیلی از خانم‌ها نیز ترسناک است. مثل ناهید که می‌گفت وقتی فهمیدم دارم مادر می‌شوم گریه کردم. ترسیده بودم و فکر می‌کردم در طول بارداری یا خودم مشکل پیدا می‌کنم یا کودکم. فکر می‌کردم دنیا به آخر رسیده است و هیچ جوری از پس نگه داری او بر نمی‌آیم. از کار بیکار می‌شوم و ظاهرم به هم می‌خورد و دیگر هیچ لباسی به تنم نمی‌رود. در بیمارستان با خشونت و بی‌اعتنایی مواجه می‌شوم و نخواهم توانست کودکم را بزرگ کنم. دستپاچگی و وحشت‌زدگی من به قدری بود که تا مدتی لذت وجود کودکی در درونم را حس نمی‌کردم. آنچه از زایمان و بارداری شنیده بودم فقط سختی و درد بود و فکر می‌کردم من تحمل این همه درد را نخواهم داشت.


برای شمایی که بچه‌دار شده‌اید یا شمایی که بچه خود را هنوز در شکمتان حمل می‌کنید توصیه‌هایی دارم که بد نیست مطالعه کنید:

فقط حرف‌های خوب را بشنوید

 به داستان‌های ترسناک در مورد حاملگی توجهی نکنید. زنان معمولا به همان روش که مردان داستان‌هایی در مورد ماهیگیری می‌گویند، داستان‌هایی در مورد تولد بچه نقل می‌کنند. ۵ ساعت زایمان به طور معجزه‌آسایی، ۳ روز طول می‌کشد، درست مثل یک ماهی ۳ کیلویی که به یک ماهی ۶ کیلویی تبدیل می‌شود!
هر چه را از مادرهای دیگر می‌شنوید، باور نکنید ‌ شنیدن بعضی از این مطالب و باور آن، فقط شما را عصبی می‌کند.
(ای بعضی از مادر‌هایی که زایمان را تجربه کرده‌اید، اینقدر دیگران را نترسانید. گرچه مادر شدن کار سخت و بزرگی است وقتی می‌خواهید برای قهرمان‌تر شدن اغراق کنید فکر آن بنده خدایی که برای اولین بار تجربه مادری را پشت سر می‌گذارد را نیز بکنید و یک بار بخود بگویید من هم زاییده‌ام مثل چندین میلیارد زن دیگر!)

بخورید تا حالتان بد نشود

همان‌طور که هر خانم حامله‌ای می‌داند، حالت تهوع صبحگاهی می‌تواند در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد. برای مبارزه با این حالت به جای ۳ وعده غذای معمولی یعنی صبحانه، ناهار و شام، ۶ وعده غذا در حجم کمتر میل کنید.
این روش باعث می‌شود که شما هرگز نه خیلی گرسنه باشید و نه خیلی سیر.
اگر آرامش خود را حفظ کنید بزودی دوره ویار حاملگی سپری می‌شود.
قبل از خواب، چند بیسکویت شورمزه را کنار دستتان بگذارید تا صبح هنگام بیدار شدن از خواب آنها را بخورید.

لااقل یک بار در دوران حاملگی به دندانپزشک مراجعه کنید. چون به خاطر میزان بالای استروژن و پروژسترون که در بدن‌تان جریان پیدا می‌کند، احتمال این‌که لثه‌ها دچار عفونت باکتری شوند، افزایش می‌یابد (که به بیماری لثه منجر می‌شود). این باکتری می‌تواند در خونتان جریان یافته و خطر زایمان زودرس را بالا ببرد

زنجبیل را فراموش نکنید. برای خوراک سبک بعدازظهر، همیشه چند هویج در کیفتان داشته باشید. روش مفید دیگر این است: در زمان‌های مختلف بخورید و بیاشامید، این کار مانع پرخوری و حساسیت معده می‌شود.

برنامه‌ریزی را شروع کنید

وقتی والدین از معاینات هفته ششم برمی‌گردند، همیشه از این موضوع که آنها از تغییراتی که کودک در زندگی‌شان به وجود می‌آورد، شگفت‌زده می‌شوند. با والدین دیگر درباره آنچه انتظار دارید، صحبت کنید، به صورت فهرست درآوردن آنها باعث می‌شود، ۲ ماه اول را راحت‌تر سپری کنید. خواه از اقوام و دوستان کمک بگیرید خواه از یک مشاور دوران شیردهی.
شما در این دوران آنقدر فکرهای خوب و کاربردی دارید که نباید بگذارید فکرهای بد بر شما غلبه کند.

آماده باش‌

شما بعد از ۳۶ هفته می‌توانید منتظر زایمان باشید، پس آماده باشید. آیا ساک بیمارستان را آماده کرده‌اید می‌دانید چه کسی شما را به بیمارستان می‌رساند و اگر بچه دیگری هم دارید چه کسی قرار است از بچه‌های دیگرتان در خانه نگهداری کند  در آخر لباس و صندلی ایمنی برای کودکتان را فراموش نکنید، زمانی که آن روز بزرگ بالاخره از راه برسد، از پیش سروسامان دادن به کارها، شما را از استرس و فشار عصبی نجات می‌دهد.

آزمایش  میکروب‌های استرپتوکوک

این باکتری یک باکتری معمولی است و بعضی اوقات در بزرگسالان بی‌ضرر است، اما می‌تواند برای نوزادان خطرناک باشد. با وجود این معاینه کردن در این مورد امری عادی نیست. به همین دلیل است که باید درباره این موضوع که در ۳۵ تا ۳۷ هفتگیباید مورد آزمایش قرار بگیرید، با پزشکتان صحبت کنید. اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، در هنگام زایمان برای جلوگیری از انتقال میکروب به کودک، به شما آنتی‌بیوتیک می‌دهند.

اطلاعات بچه‌دار شدن

به طور ناخودآگاه در کلاس‌های بیمارستان که برای این منظور تشکیل می شود شرکت نکنید. لازم است که شما اول فهرست مطالب آنها را بررسی کنید. بعضی بیمارستان‌ها، زمان زیادی را صرف خط‌ مشی و برنامه‌های خودشان می‌کنند و به دوران زایمان و تولد کودک توجه زیادی ندارند. خواه این کلاس در بیمارستان باشد خواه یک مربی تولد بچه، خارج از بیمارستان باشد، در پی یافتن کلاسی باشید که تمام جنبه‌ها (بُعدها)ی زایمان و دوران بعد از زایمان را به شما آموزش دهد.

مراقب بهداشت دهانتان باشید

لااقل یک بار در دوران حاملگی به دندانپزشک مراجعه کنید. چون به خاطر میزان بالای استروژن و پروژسترون که در بدن‌تان جریان پیدا می‌کند، احتمال این‌که لثه‌ها دچار عفونت باکتری شوند، افزایش می‌یابد (که به بیماری لثه منجر می‌شود). این باکتری می‌تواند در خونتان جریان یافته و خطر زایمان زودرس را بالا ببرد.

زایمان یک اتفاق است

مهم نیست که چقدر سخت تلاش می‌کنید، شما در مورد زایمان‌تان، کنترل کامل نخواهید داشت. شاید نتوانید یک دوره بدون دارو را سپری کنید یا زایمانی دلخواه خودتان داشته باشید. این را بدانید که برنامه زایمان باید منعطف و قابل تغییر باشد و اگر دقیقا آن طور که امید داشتید پیش نرود، احساس شکست نکنید. تمام این کارها به یک چیز منتهی می‌شود؛ مادر و کودک سالم.

از بارداری لذت ببرید

زمانی رسیده که آرزوی آن را داشته‌اید. آنقدر به دنبال زودتر سپری شدن آن نباشید. بچه همین الان هم با شما است. هر روز، چند لحظه‌ای را در این باره فکر کنید که داخل بدنتان چه اتفاقی دارد می‌افتد و از احساس این‌که کودکتان حرکت می‌کند و رشد می‌نماید، لذت ببرید.

>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری/ ماندانا ملا‌ علی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها