jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۹۵۸۴۷   ۱۹ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۴:۵۵

کم‌کم به فصل درس و مدرسه نزدیک می‌شویم و تقریبا از همین روزها، حال و هوای خانه‌ها هم تغییر می‌کند. حالا پدرها و مادرها به فکر تهیه اسباب و لوازم مورد نیاز بچه‌ها هستند و دانش‌آموزان هم با ذوق و شوق فراوان​ برای خرید کیف و دفتر و کتاب آماده می‌شوند، اما اگر شما هم دانش‌آموزی در خانه دارید، خوب است از همین الان به فکر باشید و ببینید برای حضور در کلاس درس آماده است یا نه.

جام جم/ ضمیمه چاردیواری: البته این موضوع برای بچه هایی که امسال برای اولین بار به مدرسه می روند و کلاس اول هستند، اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. پس، از همین حالا دست به کار شوید و آماده کردن بچه ها را به روزهای پایانی تعطیلات موکول نکنید.

البته باید یادمان باشد، شروع دوباره درس و مدرسه ممکن است برای بعضی​ بچه ها بسیار دشوار و ناراحت کننده باشد، بخصوص بچه هایی که باید مدرسه شان را عوض کنند و در نتیجه با افراد جدیدی هم روبه رو می شوند. پس بهتر است شما به عنوان پدر یا مادر، به آنها کمک کنید تا هرچه راحت تر بتوانند وارد مدرسه شوند و سال تحصیلی جدید را بدون مشکل آغاز کنند. برای این کار می توانید از این شیوه ها کمک بگیرید:

ـ قبل از شروع مدرسه برای بچه ها توضیح دهید برنامه آنها در طول سال تحصیلی چه تغییری می کند و چگونه خواهد بود. بچه هایی که برای اولین بار امسال به مدرسه می روند، ممکن است هیچ نظری در این مورد نداشته باشند و برای همین باید با جزئیات دقیق با آنها صحبت کنید. مثلا می توانید ساعت شروع درس و تعطیل شدن مدرسه را به آنها بگویید و همراه با هم برای انتخاب ساعت بیدارشدن یا خوردن ناهار تصمیم بگیرید.

ـ از او بپرسید، نسبت به شروع مدرسه چه احساسی دارد و بگذارید هر حسی که دارد، با شما در میان بگذارد. البته حواستان باشد طوری برخورد کنید که کودک راحت باشد و بتواند هر احساسی را راحت بیان کند.

ـ قبل از شروع سال تحصیلی و آغاز رسمی مدارس، خوب است کودکان را به مدرسه ببرید تا با محیط مدرسه و معلم ها و کارکنان آن آشنا شوند.

ـ بگذارید کودک بداند همه بچه های هم سن و سال او نگران آغاز مدرسه هستند و روز اول همه استرس دارند. او نباید فکر کند فقط خودش نگران است و بقیه بچه ها چنین حسی ندارند.

ـ به او اطمینان دهید در صورت ایجاد هرگونه مشکلی، شما در کنارش خواهید بود و آن را به بهترین شکل ممکن برطرف خواهید کرد.

با چنین کارهایی، دانش آموز هم احساس بهتری خواهد داشت و در روزهای اول مدرسه با مشکلات کمتری روبه رو خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر