jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۸۶۶۰۹   ۱۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۴۸

نخل مرداب که با اسم علمی Cyperus alternifolius هم از آن نام برده می‌شود، از خانواده cyperaceae است. این جنس ۵۵۰ گونه مختلف دارد که تمام آن‌ها علاقه‌مند به رطوبت زیادند و ارتفاعش حتی به یک متر می‌رسد. برگهای نخل مرداب، خشن، سبز تیره و خطی شکلند و برای مراقبت و نگهداری از آن باید نکاتی چند را مد نظر قرار داد. در ادامه مطلب با این نکات آشنا می‌شوید.

 

مشخصات: ساقه آن معمولا سخت و در انت‌ها دارای براکته‌های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته‌ها در انتهای ساقه مانند چ‌تر قرار گرفته‌اند. گل آذین کوچکی در قسمت تحتانی براکته‌ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود که در مراحل اولیه زرد رنگ است و تولید دانه‌های گرده سفید رنگ می‌کند و در آخر، به رنگ قهوهای در می‌آید. برای نگاه‌داری این گیاه، لازم است گلدان آن را همیشه در یک ظرف حاوی آب قرار دهید. 
 
مراقبت: نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد. 
 
کود: کود مورد نیاز نخل مرداب را می‌توان به میزان ۲ گرم در لیتر هر هفته یکبار از اردیبهست تا شهریور ماه، مصرف کرد. 
 
خاک: مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می‌کند. 
 
ازدیاد: نخل مرداب را می‌توان به راحتی، از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تکثیر کرد. بعد از آبیاری گلدان، گیاه را خارج نمایید و با یک چاقوی تیز، انبوه ریشه‌ها را به با حداقل ۴ یا ۵ ساقه تقسیم کنید. اگر با دست عمل تقسیم را انجام دهید، صدمه کمتری به ریشه‌ها وارد می‌آید. هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹تا ۱۱ سانتی‌متر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کاملا آبیاری کنید. یک روش غیر معمول دیگر، آ ن است که راس گل را همراه برگه‌های زیر گل با قیچی جدا کنید و در آن و یا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید به طوری ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد برگ‌ها داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل کنید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر