jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۸۶۴۹۷ ۱۷ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۸

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: عوارض ناشی از مصرف ماده مخدر شیشه و ترکیبات آن سه ماه پس از اولین مصرف در چهره فرد ظاهر می‌شود و این عوارض در ۱۰ سال نخست مصرف بسیار شدید می‌شود.

 

برخی سرسختی روانی جوانان و برخی نوع و شیوه‌های مقابله با آن را مطرح می‌کنند، با وجود اینها، آسیب‌شناسی روانی و اختلال‌های شخصیتی از یک‌ سو و الگوهای معیوب فرزندپروری از سوی دیگر، می‌تواند دلیل گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه را مشخص کند. 
دکتر شهره شکرزاده، پژوهشگر حوزه اعتیاد می‌گوید: در بحث گرایش افراد به شیشه، سن بیشتر و کمتر مفهومی ندارد، یعنی در سنین متفاوت این اعتیاد رخ می‌دهد، اما غالب معتادان به شیشه جوانان هستند. دلایل اینکه چرا افراد به این نوع روان‌گردان‌ها روی می‌آورند، متفاوت است که باید مطالعه دقیقی در این زمینه انجام شود. 
وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده شیوع و گسترش مصرف ماده مخدر شیشه، دلایل پیچیده‌ای دارد، گفت: برخی سرسختی روانی جوانان و برخی نوع شیوه‌های مقابله با آن را مطرح می‌کنند، با این وجود آسیب‌شناسی روانی و اختلال‌های شخصیتی از یک‌ سو و الگوهای معیوب فرزندپروری از سوی دیگر، می‌تواند دلیل گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه را مشخص کند. 
این پژوهشگر حوزه اعتیاد ادامه داد: نبود اطلاعات به خودی خود می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد، اما در پس این آمار‌ها می‌توان به یک موضوع به طور ضمنی اشاره کرد و آن اینکه، گرایش جوانان در مصرف روانگردان‌ها بیش از گروه‌های دیگر است، با این حال نکته حائز اهمیت در این مطالعات آن است که علت گرایش جوانان به مواد روان‌گردان، دستیابی به هیجانات و تاثیر هیجانی مواد صنعتی بر روان افراد است. 
شکرزاده با بیان اینکه پیشگیری از گرایش نوجوانان به مصرف آمفتامین نیازمند فرهنگ‌سازی، مدیریت و اطلاع‌رسانی است، گفت: در جهت پیشگیری باید بتوان سهم و نقش عوامل خانوادگی، تربیتی و بالینی و شخصیتی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه مشخص کرد. 
وی ادامه داد: بی‌شک با آموزش‌های ابتدایی و تبلیغات هیچ کمکی نمی‌توان به افراد مبتلا و معتاد به این مواد کرد، چرا که سطح تخریب این محرک بالاست، بنابراین نباید دنبال شیوه‌های کنترلی در افراد مبتلا بود. خانواده‌ها ابتدا بعد از اینکه متوجه ابتلای افراد به مخدر یا محرک و روان‌گردان می‌شوند، در وهله اول نباید این کشف را پیش فرد مبتلا فاش کنند. امروزه دیگر شیوه کنترلی جوابگو نیست و کسی نتوانسته با استفاده از این شیوه معتاد را نجات دهد، بنابراین باید افراد خانواده در یکسری برنامه‌های آموزشی برای کسب اطلاعات شرکت کنند. 
شکرزاده خاطر نشان کرد: آنچه مهم است اینکه اعتیاد می‌تواند مشکلات بسیار جدی را برای نوجوانان و جوانان در خانواده و جامعه ایجاد کند، از این رو مصرف شیشه با عوامل درون‌زا به عنوان عوامل بالینی شخصیتی مرتبط است و تحت تاثیر ساختارهای اجتماعی و عوامل تربیتی و خانوادگی قرار دارد. 
موضوعات مربوط به ترک اعتیاد، از تولید و حمل و فروش آن گرفته تا تاسیس کمپ‌های ترک و مشاوره و آموزش، از پولساز‌ترین پدیده‌های جهان هستند. 
 
>> شبکه خبر
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
خطیبی
United States
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
باسلام به نظر می آید دلایل مهم دیگری از جمله كنجكاوی وجودنقش بسزایی در گرایش جوانان به این مواد وجوددارد. لطفا درصورت امكان اطلاعات جامع تری دراین خصوص در اختیار مخاطبانتان قراردهید. با سپاس .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر