jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۸۳۹۴۱ ۳۰ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۴:۳۶

در طول روز زمانی می‌رسد که احساس می‌کنید توانایی ادامه فعالیت‌های خود را ندارید، نمی‌توانید به درستی فکر کنید، سرتان سنگین می‌شود و دائما به ساعت نگاه می‌کنید تا ببینید چه زمانی می‌توانید به خانه برگردید.

اما ساعت هنوز 2 بعدازظهر است. شما یک روز سخت کاری را دنبال می‌کنید که پر از تماس‌های تلفنی و فشارکاری بی‌حد و اندازه است. به همین دلیل خستگی در ظهر امری بدیهی به نظر می‌رسد. این هفته  برای شما راهکارهایی را بیان می‌کنیم تا بتوانید سلامتی خود را بهبود بخشید و از خستگی‌های روزانه به دور باشید.

1 - چیزی بنوشید. برای شروع می‌توان از روزی یک لیوان قهوه، چای  یا نوشابه شروع کرد، اما توجه داشته باشید که میزان بیش از اندازه کافئین هم موجب می‌شود که شما اندکی عصبانی شوید و آب بدن را نیز تبخیر می‌کند. به جای آن می‌توانید از نوشابه‌های انرژی‌زا با الکترولیت اضافه استفاده کنید. بعلاوه  باید در روز میزان کافی آب بنوشید. این عمل میزان آب بدن شما را تنظیم می‌کند، اشتهای کاذب به میان‌وعده‌های ناسالم را کاهش می‌دهد و حس خواب‌آلودگی را نیز از میان می‌برد. اگر در یک نشست خسته‌کننده هستید و فقط باید سر خود را به منزله تایید تکان دهید، یک جرعه آب می‌تواند تمرکز از دست رفته شما را بار دیگر سرجایش بیاورد.

- هر روز ناهار میل کنید. بیشتر ما آنقدر سرمان شلوغ می‌شود که نمی‌توانیم هیچ زمانی را به ناهار خوردن اختصاص دهیم و از مضرات آن نیز بی‌خبر هستیم و نمی‌دانیم که این کار باعث ایجاد کسالت و خواب‌آلودگی در ظهر می‌شود. شما لازم نیست که هر روز یک وعده ‌ غذای کامل با انواع و اقسام پیش‌غذاها را میل کنید، اما حداقل مطمئن شوید که یک چیز کوچکی می‌خورید. سعی کنید ناهار را روی میز کار خود نخورید. حتی اگر 20 دقیقه هم شده به خودتان استراحت دهید و ناهار را در جای دیگری میل کنید.

3-  استراحت کوتاهی داشته باشید. بایستید و تمام عضلات خود را بکشید تا خستگی از بدنتان درآید. لازم نیست این کار را خیلی پر سروصدا انجام دهید و توجه دیگران را به خود جلب کنید و بعد هم با صدای بلند خمیازه بکشید.
فقط از سرجای خود بلند شوید، چرخی بزنید. عضلات پای خود را منبسط کنید و انگشتان دستتان را خم و راست کنید. اگر نمی‌توانید دفتر کار خود را ترک کنید، به عقب تکیه دهید و نفس عمیقی بکشید تا کاملا آرام شوید و میزان اکسیژن جذب شده‌تان را نیز افزایش دهید. کشش باعث می‌شود که قلنج گردن و شانه‌هایتان بشکند و سیستم گردش خون نیز بهبود یابد.

4 - حرکت کنید. اگر ممکن است در طول وقت ناهار خود به باشگاه ورزشی بروید، در غیر این صورت برای راه رفتن به بیرون بروید، از پله استفاده کنید و یادداشت‌ها را به طور دستی به شعبه دیگر ببرید. اجازه دهید که خون در بدنتان به جریان افتد. این عمل متابولیسم بدن را تسریع می‌بخشد و از خواب‌آلودگی و کسالت نیز جلوگیری می‌کند.

- روی امور مختلف کار کنید. اگر انجام کار روزانه شما را اندکی خسته کرده روی مساله دیگری که اندکی نیاز به خلاقیت دارد، کار کنید. گاهی کار گرفتن از ذهن، شما را از خستگی و ضعف میان‌ روز نجات می‌دهد.

6 - با همکارانتان ارتباط برقرار کنید. کنار دستگاه کپی سر صحبت را با همکارتان باز کنید، به جای فرستادن نامه‌های الکترونیکی، خوب است که بر سر میز همکارتان بروید. از پاس دادن توپ‌های استرس‌زا به یکدیگر بشدت خودداری کنید. برقرار کردن ارتباط‌های منطقی با همکاران باعث می‌شود که روز کاری شما خیلی زودتر سپری شود. بعلاوه خندیدن بر سر یک موضوع می‌تواند حال همه افراد را عوض کند.

7-  از تنقلات استفاده کنید. یک سیب یا مقداری ماست جزو میان‌وعده‌های فوری بی‌نظیر هستند. سعی کنید به صورت خود مقداری آب خنک بزنید تا رخوت از شما دور شود. گاهی اوقات حتی شستن دست‌ها نیز به شما کمک می‌‌کند  تا احساس خستگی کمتری بکنید.

8 - گرما را کاهش دهید. کار کردن در یک فضای سردتر باعث می‌شود تا شما هوشیارتر بمانید. اگر اطراف شما گرم باشد احتمال دارد که به خواب فرو روید. البته اگر همکارتان داشت از شدت سرما به خود می‌لرزید بهتر است که لباس‌هایتان خودتان را کم کنید. ژاکتتان را بعد از ناهار درآورید و از پوشیدن پلیور و بلوزهای یقه اسکی و کلفت خودداری کنید.

 9 - از نور بیشتر استفاده کنید. میزان نوری که در طول روز در معرض آن قرار دارید را افزایش دهید. سعی کنید در بیرون قدم بزنید، به جای این‌که از آسانسور پارکینگ استفاده کنید. میز خود را جایی قرار دهید که بتوانید براحتی به خارج از پنجره نگاه کنید. اگر ممکن بود لامپ‌های فلورسنت را خاموش کنید و از چراغ‌های رومیزی استفاده کنید.


10 - به برنامه‌های بعد از کار فکر کنید. کارهای باقیمانده خود را روی کاغذ یادداشت کنید تا ببینید که دقیقا چه زمانی می‌توانید محل کار خود را ترک کنید. با خودتان فکر کنید که قصد دارید چه کارهایی انجام دهید. بنابراین  چیز مثبتی برای فکر کردن پیدا می‌کنید. به موضوعات مختلفی می‌توانید فکر کنید. مثلا تصور کنید که نامزد خود را برای تماشای یک فیلم به سینما برده‌اید یا با دوستان به بیرون رفته‌اید تا چرخی بزنید. این فکر هر چه که باشد حالت سستی شما را از بین می‌برد. وقتی متوجه می‌شوید که باید در زمان معینی محل کار خود را ترک کنید به طور حتم کار خود را با توجه و دقت بیشتری انجام دهید.

آیا کسالت ظهر شما از این حرف‌ها گذشته؟

شب‌ها زودتر بخوابید. بیخوابی مزمن مشکل دیگری است که برخی از افراد با آن مواجهند. مهمانی‌های شبانه نیز از عوامل دیگری هستند که می‌توانند شما را به سمت خستگی‌های زودرس عصرانه بکشانند. سعی کنید میزان خوابی را که بدن احتیاج دارد، فراهم کنید تا در طول روز سرحال‌تر باشید. میزان استرس خود را بسنجید.
خستگی‌های گاه و بیگاه شاید به دلیل نارضایتی شغلی و مشکلات محیط خانوادگی بروز کنند. این علائم می‌توانند نشانه دیگری از افسردگی باشند. با خودتان صادق باشید و کارهایی انجام دهید که میزان استرس شما را کاهش دهند تا این‌که بتوانید هر روز و همیشه احساس بهتری داشته باشید.

بازیافتن انرژی. زمانی که احساس کردید پس از صرف ناهار انرژیتان در حال تحلیل رفتن است باید دست به کار شوید. در روش زندگی خود تغییرات اساسی ایجاد کنید و عادات شغلی خود را از نو پایه‌ریزی کنید تا به یک سلامت نسبی دست یابید و از شر ضعف بعدازظهر هم خلاص شوید. با این کار خلاق‌تر و شادتر خواهید بود و احساس خستگی کمتری خواهید داشت. کارهای خود را با برنامه‌ریزی قبلی انجام دهید تا بتوانید بعدازظهر به گردش و تفریح رفته و لذت ببرید.

>> جام جم/ چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر