jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۷۴۱۶۱ ۰۵ تير ۱۳۹۲  |  ۱۲:۱۰

بارداری یک دوره پرمخاطره برای سوء‌استفاده فیزیکی، روانی و جنسی شناخته شده است. یافته‌های یک پژوهش انجام شده در کشور بر روی زنان باردار قربانی خشونت نشان داده است که شایع‌ترین محل آسیب به زنان باردار سر، صورت و شکم بوده است.

 سوءاستفاده فیزیکی، روانی و جنسی معمولا کمتر از حد واقعی گزارش می‌شود، اما خشونت و به خصوص بین افراد فامیل و همسران، به عنوان علت شایع بیماری‌زایی و مرگ و میر در سراسر دنیا محسوب می‌شود.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که متاسفانه بسیاری از پزشکان از بیمارانشان راجع به قربانی خشونت شدن، سوال نمی‌کنند و به راحتی نشانه‌های بالینی آن را از دست می‌دهند، لذا آموزش مداوم پزشکی در این زمینه هم در اغلب موارد نیاز است.

 

آنچه خشونت دوران بارداری بر سر مادر و جنین می‌آورد

خشونت فیزیکی در دوران بارداری درحالی با مکانیزم‌های مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌گیرد که مادر و جنین را تحت تاثیر قرار داده و منجر به عواقب ناگوار حاملگی و عوارض جبران‌ناپذیر در نوزاد خواهد شد. همچنین وارد شدن ضربه مستقیم به شکم زن باردار منجر به آسیب جنین، مرگ یا عواقبی مانند تولد نوزاد با وزن کم و تولد زود هنگام نوزاد خواهد شد.

همچنین خشونت به عنوان یک عامل خطر واسطه‌ای عمل کرده و منجر به ایجاد تنش روحی و عاطفی در مادر شده و در نتیجه سبب دسترسی ناکافی به خدمات مراقبت‌های بهداشتی توسط مادر و سرانجام عواقب نامطلوب مادری و نوزدادی عارض خواهد شد.

پژوهشی در کشور بر روی 406 نفر از زنان زایمان کرده در یکی از بیمارستان‌های تهران که دچار پارگی کیسه آب قبل از درد‌های زایمانی، بستری‌ شدن در بیمارستان، تولد نوزاد کم‌وزن و تولد قبل از موعد بودند انجام شده است. یافته‌ها نشان داد: فراوانی خشونت فیزیکی و تهدید فیزیکی از سوی همسر در دوران بارداری در زنان تحت مطالعه، به ترتیب 10.7 و 23.4 درصد بود. ارقام یاد‌شده در دوران قبل از بارداری نیز به ترتیب 11.9 و 25.4 درصد به دست آمد.

 

خشونت قبل از بارداری، یک نشانه جدی نیازمند توجه

براساس یافته‌های مطالعه‌ حاضر مشخص شد زنانی که در دوران بارداری مورد خشونت فیزیکی قرار گرفته‌اند، بیش از زنان باردار دیگر، سابقه‌ی آسیب فیزیکی در دوران قبل از بارداری را داشتند که این خشونت به میزان 75 درصد در برابر 2.2 درصد و بسیار معنادار بوده است.

 

بیشترین حرکت خشونت‌آمیز چه بوده است؟

یافته‌های تحقیق بر روی زنان تحت خشونت در دوران بارداری نشان داد: بیشترین نوع آسیب، مشت زدن (9.8 درصد)، سیلی زدن (8.4 درصد) و اقدام به خفه‌ کردن (3.6 درصد) بوده است. شایع‌ترین محل آسیب به زنان باردار تحت مطالعه در این تحقیق نیز، سر (7.1 درصد)، صورت (6.8 درصد) و شکم (6.1 درصد) بوده است.

 

پارگی کیسه آب قبل از تولد نوزاد و سایر عوارض خشونت علیه زنان باردار

یافته‌ها حاکی از آن است که ارتباط بین خشونت فیزیکی با عفونت کلیه، خونریزی شدید همراه با درد و تهوع و استفراغ در زنان باردار نیز معنی‌دار بوده است.

براساس نتایج به دست آمده در این پژوهش ارتباطی بین نحوه‌ی زایمان (سزارین واژینال) و خشونت فیزیکی مشاهده نشد، اما ارتباط بین خشونت فیزیکی و پارگی کیسه آب قبل از شروع درد‌های زایمانی، تولد نوزاد با وزن کم و تولد قبل از موعد معنی‌دار بود.

 

چرا ارزیابی علائم خشونت علیه زنان باردار توسط برخی پزشکان جدی گرفته نمی‌شود؟

این پژوهش باتوجه به یافته‌هایش که نشان می‌دهد زنانی که در دوران بارداری مورد خشونت فیزیکی واقع شده بودند، بیش از زنان باردار دیگر، سابقه‌ی آسیب و تهدید فیزیکی را در زمان قبل از بارداری از سوی همسر بیان کرده‌اند، تاکید کرده است که ارزیابی خشونت به عنوان اولین قدم در قطع خشونت و جلوگیری از انتشار بیشتر آن در آینده ضروری است و توصیه کرده است که با استفاده از سوالات ساده، به غربالگری خشونت خانوادگی در کلینیک‌های مراقبت از مادران و کودکان پرداخته شود. هم‌چنین چون حاملگی به عنوان یک دوره مناسب برای ارزیابی خشونت و مقابله با آن محسوب می‌شود، مشارکت منابع جامعه، آموزش پزشکان و زنان در معرض خطر و نیز اجرای برنامه‌های حمایتی برای زنان آسیب دیده در این تحقیق توصیه شده است.

>> ایسنا

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر