jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۵۶۷۳۶ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۸:۱۰

عروسکش را روی پاهایش می‌گذارد و محکم او را می‌زند. موهایش را هم می‌کشد تا چند تار موی عروسک بین انگشت‌هایش گیر کند. این قدر عروسک را محکم می‌زند که انگار می‌خواهد او را له کند. او کودکی خشن است!

 

نمی‌دانم شما هم شاهد برخوردهای خشن و نامناسب فرزندتان با عروسک‌هایش بوده‌اید یا نه؟ اما برخی از مادر و پدرها چنین صحنه‌ای را دیده‌اند و به جای آن که برایش تصمیمی بگیرند، کودک را دعوا کرده‌اند!
آن‌ها بدون این که دلیل اصلی این رفتار را بدانند یا حداقل سعی کنند آن را بفهمند، فقط کودک را متهم می‌کنند و با بدرفتاری او را از خود می‌رانند؛ اما بعضی‌ها هم هستند که از کودک علت کارش را می‌پرسند و می‌خواهند بدانند چرا فرزندشان چنین رفتاری را انجام می‌دهد. مثلاً ممکن است از او بپرسند: «چرا عروسکت را می‌زنی؟» یا «چرا می‌خواهی او را تنبیه کنی؟» در اغلب موارد هم کودکان پاسخ یکسانی خواهند داد: «عروسکم کار بدی کرده بود؛ باید تنبیهش می‌کردم!» گروهی از کودکان هم در جواب این سؤال فقط سکوت می‌کنند و با تغییر حالت چهره و اخم کردن نشان می‌دهند که جوابی ندارند.
متخصصان و کارشناسان بر این باورند که رفتارهای خشن و نامناسب کودکان در برابر اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌هایشان ممکن است به علل مختلفی بروز کند:
 
۱ ـ رفتار خشن پدر و مادر با کودک:
شاید این موضوع یکی از ساده‌ترین و مشخص‌ترین علت‌های بدرفتاری کودک باشد. او رفتار خشن و نامناسب را از پدر و مادرش می‌بیند، می‌آموزد و در زندگی خودش هم آن را به کار می‌گیرد. پس یادمان باشد رفتار خشن پدر و مادر با کودک، تأثیر بسیار نامطلوبی بر ذهن و روان او برجا خواهد گذاشت و این تأثیرات منفی به شکل‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد.
گاهی شرایطی پیش می‌آید که کودک در برابر دوستان و آشنایان هم همین رفتارهای خشن را از خود نشان می‌دهد و چنین کاری فقط به بازی با عروسک‌هایش محدود نمی‌شود؛ بنابراین والدین باید دست به کار شوند تا هر چه زودتر کودک این عادت را ترک کند.
برای حل این مشکل توصیه می‌شود والدین در رفتارشان تجدید نظر کرده و آرام‌تر از قبل با فرزندشان برخورد نمایند؛ البته این حفظ آرامش حتی هنگامی که کودک رفتار نامناسبی دارد نیز باید ادامه داشته باشد.
۲ ـ رفتار خشن پدر و مادر با یکدیگر:
بعضی از پدر و مادرها به فرزندشان از گل نازک‌تر نمی‌گویند و بسیار مراقب رفتارشان با او هستند، اما گاهی یادشان می‌رود چطور باید با همسرشان حرف بزنند و با او برخورد کنند. در حالی که رفتار خشن پدر و مادر با یکدیگر نیز می‌تواند به طور نامحسوس و ناخواسته به کودک منتقل شود.
کودک بیشترین زمان خود را در کنار والدینش می‌گذراند و در نتیجه از نظر عاطفی بسیار به آن‌ها وابسته است و رفتار آن‌ها در زندگی‌اش تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین اگر کودک شما به این دلیل عروسک‌هایش را تنبیه می‌کند، خوب است بیشتر مراقب لحن صحبت و رفتارتان با یکدیگر باشید.
۳ ـ کارتون‌های خشن یا بازی‌های کامپیوتری خشونت‌آمیز:
دیدن کارتون‌هایی که میزان خشونت و کشت و کشتار در آن‌ها زیاد است، اثرات نامطلوبی بر روح و روان کودک می‌گذارد که تا بزرگسالی نیز ادامه خواهد داشت. بازی‌های رایانه‌ای نامناسب هم همین شرایط را دارد و در صورتی که کودک در محیط خانوادگی مستعد پرخاشگری یا اختلالات رفتاری باشد نیز این مسئله شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.
بنابراین حتماً ساعات تماشای تلویزیون یا بازی با رایانه و تلفن همراه را محدود کنید و در این ساعت‌ها هم فقط بازی مناسب سن کودک را در اختیارش بگذارید.
۴ ـ رفتار خشن ناشی از اضطراب درونی:
ممکن است کودک از مسئله‌ای رنج ببرد و این باعث تشدید اضطرابش شود. در این شرایط شاید با فریاد کشیدن بر سر عروسک‌هایش یا زدن آن‌ها، اضطرابش را نشان دهد و آن را تخلیه کند.
در چنین مواقعی پدر و مادر باید با آرامش با کودک گفت‌وگو کنند و علت اضطرابش را بپرسند. البته ممکن است ابتدا کودک پاسخ دقیقی ندهد؛ ولی والدین باید با صبر و حوصله، علت را پیدا کنند.
>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر