jamejamsara
سرا کد خبر: ۵۵۳۶۵۴   ۲۶ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۰

«همسرم از لحاظ احساسی بسیار خاص است، اعتمادی به عشق ندارد، به ابراز احساسات و عواطف، علاقه ندارد و میگوید به این مزخرفات احتیاجی نیست. هرگاه از احساساتش صحبت میکنیم همه چیز را به مسخره میگیرد»

 

این جملات گلایه رایج خیلی از خانمهاست، آنها همیشه شکایت میکنند که با مردی بی‌احساس زندگی میکنند که هیچ درکی از ابراز عشق و محبت ندارد؛ اما چاره چیست؟ باید با چنین مردی چگونه رفتاری داشت آیا میتوان امید داشت که احساسات در او زنده شود.

 

میتواند احساساتی شود به شرطی که...

متاسفانه نمیتوان گفت اگر به نامزد یا همسرتان عشق کافی بورزید، حتما او تغییر خواهد کرد. البته این طور نیست که عشق شما کوچکترین تاثیری در این میان نداشته باشد. برخی اوقات مردها کمی از لحاظ عاطفی بازتر و پذیراتر میشوند، اما نه به اندازه‌ای که برای موفقیت در رابطه کافی باشد. گاهی اوقات این فرآیند بسیار طول میکشد و در آن موقع شما چنان عصبانی هستید که عشق همسرتان دیگر به دردتان نمیخورد. گاهی اوقات هم زمانی که او را ترک میکنید، به ناگهان عشقتان موثر واقع شده و باعث میشود تا بالاخره تغییر کند، اما شاید خیلی دیر شده باشد.

تنها به یک شرط میتوان به مردی کمک کرد تا از لحاظ احساسی بازتر شود؛ آن هم این است که او نیز مایل باشد به خودش کمک کند. البته که عشق شما میتواند روی زندگی یک مرد تاثیر بگذارد. عشق شما میتواند حمایت، امنیت، شوق و جراتی را که به آن نیاز دارد تا با دنیای درونی احساساتش روبرو شود را به او بدهد اما باید خودش هم بخواهد. تنها در این موقع است که میتوانید کمکش کنید.

 

بتنهایی نمیتوانید دست به کار شوید

یکی از بزرگترین اشتباههای زنها این است که بدون آن که به اطلاع نامزد یا همسرشان برسانند، برای رابطه خودشان تصمیمی میگیرند و یک‌تنه برای اجرای آن دست و پا میزنند.

ممکن است فکر کنید همسرتان نیاز دارد بیاموزد که چگونه باید ارتباط خوبی برقرار کند یا آسیب‌پذیرتر باشد و با احساسات و عواطف خود تماس بیشتری داشته باشد اما آنچه او فکرمیکند، مهمتر است. وقتی بدون آنکه به همسرتان بگویید، تصمیم میگیرید که رابطه‌تان باید در چه سمت و سویی حرکت کند، نه تنها برای او احترامی قائل نبوده‌اید، بلکه خود را آبستن یاس، سرخوردگی و دلشکستگی بزرگی کرده‌اید.

 

آیا همسرتان میخواهد از لحاظ عاطفی و احساسی باز شود؟

قدم اول: به نامزد یا همسرتان توضیح دهید که تصویر ذهنیتان از همسر و رابطه ایده‌آل چیست. در این رابطه دقیق باشید و با روشنی و وضوح کامل صحبت کنید و بپرسید که آیا خود او فکر میکند همسر ایده‌آلی است؟

قدم دوم: از نامزد یا همسرتان بخواهید خواسته‌ها و ایده‌آلهای خود را از یک رابطه ایده‌آل برایتان توضیح دهد. مراقب باشید از جانب او صحبت نکنید و بگذارید که خودش نظراتش را توضیح دهد.

قدم سوم: درباره اطلاعاتی که در اختیارتان قرار میدهد، بیندیشید و به رفتارش دقت کنید تا ببینید که آیا فقط صحبت میکند یا براستی نیز ویژگیهایی که شما به دنبالش هستید را از خود نشان میدهد؟

نکته مهم: تنها به یک شرط میتوان به مردی کمک کرد تا از لحاظ احساسی بازتر شود که او نیز مایل باشد به خودش کمک کند. البته که عشق شما میتواند روی زندگی یک مرد تاثیر بگذارد.

 

بگذارید مردها به او بگویند چه کند

اگر نامزد یا همسرتان اهل مطالعه است به او کتابهایی هدیه بدهید که توسط مردها و برای مردها نوشته شده باشد. کتابهای زیادی خاص زنان نوشته شده است، اما کتابهایی که مختص مردان نوشته شده در مقایسه، بسیار ناچیزند. با این حال، ظرف چند سال گذشته کتابهای فوق‌العاده‌ای نوشته شده که نظرات زیادی را ازدیدگاه مردها و درباره مردها ارائه میدهد. به یک کتابفروشی بروید و در قسمت مخصوص کتابهای روانشناسی بگردید. کتابهایی را انتخاب کنید که فکر میکنید برای شوهرتان جالبتر است. بعد از آن که کتابها را خواند، نظرش را جویا شوید، ببینید دوست دارد کدام بخشها را شما نیز بخوانید تا بهتر او را درک کنید.

 

بدها و خوبها در بهبود ارتباط

همه ما دوست داریم روزبروز رابطه‌مان را بهتر کنیم ولی گاهی بعضی از اشتباهات کوچک باعث ایجاد سوءتفاهمهایی میشود که رابطه را نه تنها بهتر نمیکند بلکه ما را از هم دور میکند. در اینجا برای شما یک فهرست تهیه کرده‌ایم تا متوجه شوید کدام رفتارها میتواند رابطه شما را مستحکمتر کند و چه رفتاری به رابطه آسیب میزند.

 

رابطه را بهتر میکند:

- به او بگویید میخواهید با او صحبت کنید. چنانچه وقت مناسب نیست او را تحت فشار نگذارید.

- هنگامی که نظر او را راجع به تعهد یا موضوع دیگری جویا میشوید، به او فرصت دهید تا جوابی بیابد.

- او را تایید کنید.

- از او تعریف کنید تا احساس امنیت کرده و احساس کند که کارها را بدرستی انجام میدهد.

- به او فرصت اشتباه کردن بدهید، بی‌آن‌که در حقش «مادری» کنید.

- با مهربانی خود برای او الگو باشید و او را با کارهایی مانند هدیه دادن متعجب کنید.

- به او کمک کنید با احساسات خود تماس برقرار کند و با استفاده از الگوی احساسات، او را هدایت کنید تا از لایه‌های احساسی مختلف خود بگذرد.

- هنگامی که مرتکب اشتباهی میشود با انتقاد بیش از حد و سرزنش کردن او کاری نکنید که احساس احمق بودن کند.

- توجه کنید هرگز به مانند یک کودک بی‌کفایت با او رفتار نکنید.

 

رابطه را بدتر میکند:

- به او اجازه دهید که به هنگام صحبت درباره مشکلات، مدام شما را کنترل کند.

- هنگامی که جوابی برایتان ندارد، او را ناراحت کنید و تحت فشار قرار دهید.

- تعریف و تمجید مدام از او، هنگامی که شما نیز در مقابل، تایید، تعریف و تحسین دریافت نمیکنید.

- اجازه به او که با بی‌مسئولیتی و تنبلی مدام، زندگیتان را خراب کند.

- مدام جاهای خالی را پر کردن و یک‌تنه تلاش برای حل تمام مشکلات.

- احساساتش را از زبان او بیان کردن و وابسته کردن او به خودتان طوری که برای ابراز و درک احساساتش کاملا به شما متکی باشد.

- هیچ گاه ایرادهایش را به او گوشزد نمیکنید (از ترس این که مبادا ناراحت شود).

- عادتهای ناپسند او را تحمل کردن و اجازه دادن به او برای این که از شغل خود در جهت عدم رؤیارویی باخود و رابطه‌اش استفاده کند.

>> زندگی ایده‌آل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رویا قدیمی از تهران
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۹
ای كاش آقایان به این روش ها توجه می كردند. همسر من مدتی است كه فقط كار می كنه و هیچ وقتی برای خانواده نمی ذاره. شب ها هم یا روزنامه می خونه یا پای تلویزیونه و یا اینترنت. به نظر شما من باید چه كار كنم.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها