jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۵۴۸۸۴۱   ۲۱ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۶:۱۷

محققان آمریکایی در حال کار بر روی زیست چاپگرهای سه بعدی هستند تا بتوانند قطعات جایگزین برای عضو و بافت های آسیب دیده و خراب شده بدن خلق کنند.

چاپ اعضای بدن با جوهر زیستی

این اقدام بین رشته ای که فناوری ساخت پیشرفته (AMTecH) نام دارد، در مرکز طراحی کمک رایانه ای دانشکده مهندسی دانشگاه آیووا شکل گرفته تا اجزای الکترومکانیکی و زیست مکانیکی، سیستم و فرایندها را طراحی کرده، بسازد و آزمایش مجازی و واقعی بر روی آنها انجام دهد.

«تیم مارلر» مدیر این مرکز گفت: سیستم های الکترومکانیکی یکی از دو شاخه کنونی این گروه است.

وی افزود: این گروه می خواهد صفحه مدارها و  مجموعه های چاپ شده را شبیه سازی، تحلیل و آزمایش کند. این سیستم ها در گستره وسیعی از تولیدات از موشک گرفته تا نیروگاه های برق تا تلفن های همراه کاربرد دارند.

شاخه دوم این گروه شامل ساخت های زیستی است که هدف بلند مدت آنها خلق عضو های عملکردی بدن طی پنج تا 10 سال آینده است.

ابراهیم اوزبولات استادیار مهندسی مکانیک و صنایع دانشگاه آیووا اظهارداشت: در این مرکز قرار است سیستم های بافت زنده در ساخت و اصلاح فرایندهای چاپ سه بعدی مختلف مهندسی شود که برای ساخت عضو و بافت ضروری اند.

وی افزود یکی از امیدوار کننده ترین فعالیت های تحقیقاتی چاپ زیستی لوزالمعده حساس به گلوکز است که می توان آن را در آزمایشگاه رشد داده و به هر جایی در درون بدن پیوند زد تا میزان گلوکز را خون را تنظیم کند.

در حالی که زیست چاپگرهای مورد استفاده در دیگر موسسات از یک بازو و چندین سر برای چاپ چندین ماده یکی پس از دیگری استفاده می کنند اما دستگاه چاپگر زیستی دانشگاه آیووا از چندین بازو استفاده می کند که می تواند به طور همزمان چندین ماده را چاپ کند.

این توانمندی مزیت صرفه جویی در زمان را دارد چرا که وقتی تلاش می کند تا یک عضو انسانی چاپ کند از یک بازو برای ساخت رگهای خونی استفاده می کند و از سوی دیگر از بازوی دیگر برای خلق سلول های خاص بافتی در بین رگهای خونی بهره مند می شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها