jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۴۰۱۰۱ ۳۰ بهمن ۱۳۹۱  |  ۱۶:۰۰

برای ایجاد تغییر در دکوراسیون خانه راه‌های متفاوتی وجود دارد. کسانی که به اندازه کافی پول برای این کار دارند، با مشورت مشاوران طراحی داخلی به هدف خود می‌رسند اما امروز و در این قسمت تصمیم داریم به نکته‌هایی اشاره کنیم که با هزینه کمتر نیز بتوان فضای داخلی خانه را زیبا و چشمنواز کرد.

 

در اولین مرحله و پیش از هر کاری بهتر است یک بار دیگر خانه خود را با دیدی جدید نگاه کنید. در این بازبینی، وسایل مورد نیاز را از آنهایی که بواقع مورد استفاده نیستند، جدا کنید. مثلا در خیلی از خانه‌ها مدتها یک گلدان بزرگ گوشه اتاق جاخوش کرده است، آنقدر طولانی که دیگر به‌چشم نمی‌آید؛ یا گاهی در یک سرویس،  مبلی یک نفره خراب شده اما چون نمی‌توانیم تعمیرش کنیم، همان‌جا میان اتاق مانده است. می‌توانیم در ذهن‌مان اتاق را بدون آن گلدان یا آن مبل در نظر بیاوریم و ببینیم بدون آنها چه نوع چیدمان و تغییری امکان‌پذیر است.

به عنوان گام دوم باید به دیوارها و قاب‌های پنجره توجه داشته باشید تا اگر زدگی و یا رنگ رفتگی‌ای دارند، آنها را بر طرف کنید. یادتان باشد که بهتر است در جمع خانواده این کارها را انجام دهید و از همه بخواهید نظر خود را در هر مورد اعلام کنند، سپس با گذاشتن این پیشنهادها در کنار هم، بهترین و اقتصادی‌ترین شیوه که بیشترین تغییر را نیز ایجاد می‌کند، انتخاب کنید.

رنگ و روی دیوار را در نظر بگیرید

خوب به دیوارها نگاه کنید و آن را که از همه بیشتر در چشم است، رنگ بزنید. بهتر است این دیوار رنگی متضاد با بقیه دیوارها داشته باشد. به عنوان مثال از رنگ‌های آبی، بنفش، نارنجی و... استفاده کنید که زیبایی بیشتری به خانه شما می‌دهد. همچنین اگر در خانواده شما فرد هنرمندی وجود دارد، می‌توانید بر روی این دیوار نقشی هم طراحی کنید تا زیباتر بشود و به تغییر فضا کمک بیشتری بکند.

اگر به هر دلیلی با استفاده از رنگ چندان موافق نیستید، کاغذ دیواری هم برای این کار گزینه بسیار مناسبی است. اگر فقط برای یک دیوار بخواهید کاغذ دیواری تهیه کنید، هزینه زیادی هم برای شما در بر نخواهد داشت، به شرطی که با نگاه اقتصادی این کار را انجام دهید و سراغ نمونه‌های گران قیمت نروید.

می‌توانید قاب‌های روی دیوار را هم  تغییر دهید. سعی کنید قاب‌های متناسب با هم را انتخاب کنید. همچنین بهتر است جنس قاب‌ها هم از یک نوع باشد تا همخوانی بیشتری روی سطح دیوارها ایجاد کند.

عوض کردن پرده‌ها هم می‌تواند تغییر زیادی در فضای خانه ایجاد کند، اما این کار نیاز به هزینه زیادی دارد. بنابراین اگر در خانه شما کسی هست که با این کار آشناست بهتر است دوختن پرده را به او واگذار کنید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده باشید.

پنجره هم می‌تواند زیبا باشد

قاب پنجره‌ها شاید از نظر شما بی‌اهمیت باشد اما در تغییر دکوراسیون نقش بسیار مهمی دارد. با نزدیک شدن به فصل بهار، معمولا پنجره‌ها بیشتر از قبل باز می‌شوند و قاب پنجره خود را بیشتر نشان می‌دهد. اگر تا به حال دست به رنگ‌آمیزی این قاب‌ها نزده‌اید، می‌توانید این کار را برای اولین بار در همین روزها امتحان کنید. مطمئن باشید که از پس این کار بر خواهید آمد. اگر تصمیم به این کار گرفتید، با توجه به رنگ دیوارها و پرده‌ها، رنگ مناسبی را برای قاب پنجره انتخاب کنید تا اتاق‌تان هم دلباز و هم زیباتر شود. یادتان باشد هر پنجره می‌تواند نقش یک تابلوی زیبا را روی دیوار بازی کند.

قلم و سطل رنگ را فراموش نکنید

میز و قفسه‌های قدیمی را بازسازی کنید. این کار در نهایت سادگی، تغییرات چشم‌گیری را ایجاد می‌کند. پس از بازسازی، نوبت رنگ زدن است، اما اگر در رنگ آمیزی مهارت لازم را ندارید، بهتر است سطوحی مانند شیشه که احتیاجی به رنگ آمیزی ندارد را جدا کنید و یا با یک کاغذ، کاملا روی آن را بپوشانید.

وقتی دست بکار شدید و رنگ زدن را شروع کردید، می‌توانید صندلی قدیمی خود را هم رنگ بزنید و از یک تک صندلی با رنگی متفاوت در کنار مبلمان پذیرایی استفاده کنید. این راه‌ها در عین سادگی و کم هزینه بودن خانه شما را زیباتر از قبل خواهد کرد و تغییر فضا، تغییر روحیه شما را در پی خواهد داشت.

یک میز پر از خاطره

در گوشه‌ای از خانه یک میز برای یادگاری‌ها اختصاص دهید. این یادگاری‌ها می‌تواند عکس‌های قدیمی و یا هدیه‌هایی باشد که از دوستانتان گرفته‌اید. یک دسته گل که نشان دهنده روزهای خوشی برای شماست هم می‌تواند روی این میز جا بگیرد. در طول شبانه‌روز هر بار که نگاهی به این میز پرخاطره بیندازید، احساس شادی و آرامش، وجود شما را پر می‌کند.

رنگ بدون رنگ

یک راه حل ساده و ارزان، تغییر رومیزی‌ها است. استفاده از رومیزی‌های جدید با رنگ‌های شاد، فضای گرم و دلنشینی ایجاد خواهد کرد. استفاده از کوسن‌های رنگی و یا آباژورهایی که پایه‌هایی با رنگهای شاد دارند نیز همین اثر را خواهد داشت. با این کارهای کوچک می‌توانید بدون رنگ آمیزی هم رنگ را به خانه خود بیاورید.

مریم اسدی/ جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

وداع با ارتش یک نفره

وداع با ارتش یک نفره

از منظر من دیگو مارادونا بزرگترین چهره تاریخ فوتبال جهان است. قصد ندارم بعد از مرگش در مورد او غلو کنم، اما مارادونا یک شخصیت چند‌بعدی بود و اصولا به شکلی پارادوکسیکال و تضادگونه در جهان فوتبال حضور داشت.

هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر