jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۷۳۶ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

امروز از فراز سلسله کوه‌های البرز سری به شمال شرق کشورمان می‌زنیم و دره‌های با صفای این منطقه را معرفی می‌کنیم. رشته کوه‌های البرز در شرقی‌ترین قسمت‌های خود به استان گلستان می‌رسد. این قسمت نسبت به البرز مرکزی دارای کوه‌های کم‌ارتفاع‌تری است؛ با وجود این به دلیل دوری از قله‌ها و مسیرهای مرکزی خوشبختانه دست‌نخورده‌تر و بکر باقی مانده است و آنهایی که در دره‌ها و کوه‌های این منطقه گشت‌ و‌ گذار کرده‌اند، دیده‌اند که این بخش زیبایی بیشتری از البرز مرکزی دارد.

اواخر زمستان و اوایل بهار زمان خوبی است برای سفر به استان گلستان و دیدن زیبایی‌های دره‌ها و کوه‌های البرز شرقی. در این منطقه کوه‌هایی را می‌بینید که بیشترشان ارتفاعی کمتر از 1000 متر دارند و تا نزدیک قله‌شان پوشیده از مزارع سبز گندم و جو و دشت‌های زرد گل‌های کلزاست. این مناظر البته به دلیل از بین رفتن جنگل‌ها به دست انسان و جایگزین شدن مزارع به جای آنها به وجود آمده است؛ مناظر زیبایی که در حقیقت به عنوان آسیبی به محیط زیست تلقی می‌شود.

در گذشته‌ای نزدیک، روستای ناهارخوران در شمال شهر گرگان قرار داشت؛ روستایی که امروز بخشی از این شهر زیباست و تفرجگاه این شهر به حساب می‌آید. خیلی از گردشگران بعد از دیدن ناهارخوران به شهر بازمی‌گردند. تنها گردشگرانی که از زیبایی‌های کم‌نظیر این منطقه اطلاع دارند، پس از دیدار ناهارخوران دره را به سوی جنوب ادامه می‌دهند و با ادامه جاده وارد دره‌ای جنگلی و باریک می‌شوند که در فاصله کمتر از 10 کیلومتر به انتهای دره یعنی روستای زیارت می‌رسند. اگر شما هم از این مسیر بیایید، وقتی به این روستای کوچک برسید روبه‌روی‌تان قله 3100 متری تلنبار خودنمایی می‌کند و در کنار روستا چشمه آبگرمی به انتظار شما نشسته است.

و اما وقتی از گرگان به سوی شرق می‌روید، اولین دره‌ای که باید حتما دید دره «توسکاستان» است. مسیر این دره حدود 15 کیلومتری شرق گرگان از جاده اصلی جدا می‌شود و به سوی جنوب می‌رود. این جاده در کنار دره رودخانه «گرماب‌دشت» قرار دارد که از کوه‌های پیر گردکوه و چلی‌چلی سرچشمه می‌گیرد. جاده‌ای بسیار زیبا که بعد از گذر از روستای توسکاستان گویی به قصد قله بالا می‌رود، در نهایت به چهارباغ و شاهرود می‌رسد. برای کسانی که می‌خواهند زیبایی‌های واقعی جنگل‌های شمال را ببینند این جاده که اخیرا آسفالت هم شده است، در اوایل بهار غنیمتی است برای گردشگری.

برمی‌گردیم به جاده گرگان ـ مشهد و راهمان را به سوی شرق ادامه می‌دهیم. در نزدیکی آزادشهر در حالی که 60 کیلومتر از گرگان فاصله گرفته‌ایم، دره‌ای زیبا با انبوه جنگل‌هایش در سمت جنوب خودنمایی می‌کند. برای دیدن این دره باید به جاده‌ای که درست بعد از پلیس‌راه آزادشهر به سوی جنوب می‌رود، وارد شویم؛ این جاده ابتدا به شهر زیبای «رامیان» و پس از آن به سوی روستای باقرآباد و شش آب می‌رود. کوه قلعه ماران که بسیاری آن را زیباترین کوه استان گلستان می‌دانند در غرب این دره قرار دارد. اگرچه این جاده آسفالته در پایان به جاده اصلی آزادشهر ـ شاهرود می‌رسد، ولی خوشبختانه کم‌تردد است و زیبایی‌های دست‌نخورده زیادی دارد.

بر بلندای کوه قلعه ماران منطقه‌ای بسیار وسیع شبیه کاسه قرار دارد که در بیشتر ایام سال پر از برف است. به این دلیل ترکمن‌های منطقه این کوه را تانقرقارقان به معنای «نفرین خدا» نامیده‌اند. اگر همت کنید و از روستای شش آب وارده جاده سمت راست که درست به سوی کوه قلعه ماران می‌رود تغییر مسیر دهید، جاده شما را به روستای «پاقلعه» می‌رساند که روستایی است در ارتفاع بسیار زیاد و در دامنه این کوه بلند که بسیار دیدنی است. این را هم بدانید که تا پاقلعه جاده آسفالت است.

رضا کریمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر