jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۳۸۹۳۲۹ ۱۴ اسفند ۱۳۸۹  |  ۲۲:۳۴

نبرد خونین میان شورشیان و طرفداران قذافی بر سر تسلط بر شهرهای لیبی ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد. این کشور می‌رود که به صحنه‌ یک جنگ داخلی بدل شود. واشنگتن سناریوهای مختلف را در قبال لیبی در دست بررسی دارد.

گمان نمی رفت باراک اوباما، رئیس‌جمهور ‌آمریکا تا این اندازه تعلل کند. پس از چندین هفته درگیری‌های خونین که در این روزها به اوج خود نزدیک می‌شود، واشنگتن هنوز نظاره‌گر حملات سنگین نظامیان قذافی علیه مخالفان حکومت است.

در طول روز شنبه 5 مارس مخالفان توانستند بندر نفتی "رأس لانوف" را زیر کنترل خود درآورند. درگیری‌های خونین در شهر "الزاویه" در جریان است. نظامیان حامی قذافی این شهر را به محاصره‌ خود درآورده‌اند.

در سحرگاه روز شنبه نظامیان از چندین نقطه به شهر الزاویه حمله کردند که دست‌کم 30 کشته و بیش از 100 زخمی در میان ساکنان و مخالفان قذافی برجای گذارد. ولی در نهایت مخالفان با مقاومت خود توانستند نظامیان را به خارج از شهر برانند. این شهر در 50 کیلومتری طرابلس واقع است.

در بعدازظهر شنبه نظامیان حامی قذافی یکبار دیگر حملات خود را برای تسخیر شهر آغاز کرده‌اند.

نگرانی نسبت به آغاز جنگ داخلی

به گزارش خبرگزاری آلمان، چندین هفته طول کشید تا بالاخره اوباما به طور رسمی خواستار کناره‌گیری قذافی شود. در حالی که رویکرد دیگر اوباما مذاکره با قذافی بوده است، وی هنوز نظاره‌گر صحنه است.

موضع رسمی واشنگتن می‌گوید: «تمام گزینه‌ها روی میز است»، ولی واقعیت اینجاست که امکانات دولت آمریکا محدود است. لیبی برای ارتش آمریکا سرزمینی پرخطر است.

حال تشدید درگیری‌ها در الزاویه واشنگتن را برای اتخاذ یک تصمیم زیر فشار گذارده است. به گفته‌ جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، کارشناسان باراک اوباما سه بار در روز به رئیس‌جمهور از وضعیت لیبی گزارش می‌دهند.

روزنامه‌ واشنگتن پست می‌نویسد که نبرد بر سر الزاویه، ورود واشنگتن به صحنه‌ عملیات را محتمل‌تر می‌کند. ولی نظامیان آمریکا نسبت به موفقیت یک عملیات نظامی تردید دارند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که پیش از این ایجاد یک حریم هوایی علیه جنگنده‌های معمر قذافی ممکن دانسته بود، این بار از خطرناک بودن چنین عملیاتی سخن می‌راند و آن را برابر با جنگ ارزیابی می‌کند.

گیتس در برابر کمیسیون کنگره آمریکا گفت: «بگذارید صریح‌تر سخن بگوییم.ایجاد حریم هوایی، با حمله به لیبی برای متلاشی کردن پدافند هوایی آغاز می‌شود.»

این سخن گیتس بدین معناست که جنگنده‌های آمریکایی باید نیروی هوایی لیبی و تمامی موشک‌های ضدهوایی را از کار بیاندازد. ولی نظامیان آمریکا هشدار می‌دهند که سیستم ضدهوایی لیبی قوی‌تر از پدافند رژیم صدام حسین است که در سال 2003 مورد حملات نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت.

"خط قرمز" قذافی

از نظر تحلیل‌گر خبرگزاری آلمان، نگرانی اوباما این است که قذافی در یک پناهگاه امن پنهان شود و با تشدید نبردها وضعیت کشور از کنترل خارج شده و یک جنگ داخلی درگیرد. واشنگتن حساب می‌کند که در چنین شرایطی آنگاه اقدام آمریکا اجتناب‌ناپذیر خواهد شد.

پیش از این در واشنگتن در محافل سیاسی به‌طور غیرمستقیم از یک "خط قرمز" سخن می‌رفت که قذافی نباید از آن تجاوز کند. ولی مسئله اینجاست که مرزهای این خط دقیق مشخص نشده است.

با این حال ارتش آمریکا برای زمانی که عملیات نظامی اجتناب‌ناپذیر گردد، در حال آماده‌سازی است. ناو هلیکوپتربر "کرسارج" با 1200 سرنشین و 800 سرباز نیروی دریایی به پایگاه نظامی "سودا" در جزیره‌ کرت در یونان رسیده است. این ناو ویژه‌ انتقال نیروی زمینی و خروج آنهاست. قرار است نیروهای آمریکایی در پایگاه کرت تقویت شوند.

مقامات آمریکا و اروپا در حال حاضر طرح ایجاد حریم هوایی با کمک نیروی هوایی ناتو را در دست بررسی دارند.

دویچه وله

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر