jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۷۴۰۵ ۰۳ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

با کم شدن روابط انسانی و عاطفی گویا بیش از پیش آدم‌ها با اشیای بی‌جان و لوازم خود ارتباط می‌گیرند. به این شکل که برای لوازم و اشیا و وسایل خود خصلت‌های انسانی قائل می‌شوند و سعی می‌کنند با آنها روابط انسانی برقرار کنند. ما همه به شکلی این روابط را در کودکی تجربه کرده‌ایم. با عروسک‌ها یا با سایر لوازم و ابزار بازی خود. اما احتمالا این ناشی از خیال‌پردازی‌های کودکانه و ناتوانی در گفت‌وگو و ارتباط با آدم بزرگ‌ها بوده است. اما در دنیای امروز انگار این شکل رابطه کم‌کم زنگ خطری را به صدا درمی‌آورد شاید هم نمی‌آورد! اما وقتی یک موجود دارای شعور و فهم مدام با اشیای بی‌جان خود مشغول حرف زدن و دعوا کردن و امثال این‌گونه روابط انسانی است حق بدهید که ادعا داشته باشیم که زنگ خطر به صدا درآمده است.

اگرچه این رفتار آنقدر عادی و روزمره شده که شاید ما کمتر به مخرب بودنش فکر کنیم. یک نمونه جالب از این رفتار را خبرگزاری مهر گزارش کرده است. یک شرکت آلمانی توسعه‌دهنده آنتی‌ویروس دست به یک نظرسنجی از کاربران رایانه زده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد تعداد افرادی که به رایانه خود ناسزا می‌گویند تقریبا برابر با تعداد کاربرانی است که با دستگاه خود مهربان هستند. اما مساله اساسی در این نظرسنجی شاید این نباشد که چند نفر با دستگاه خود مهربانند و چند نفر برخورد خشن می‌کنند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد 39 درصد افراد با صدای بلند سر رایانه خود فریاد می‌زنند و به آن ناسزا می‌گویند و 38 درصد گفته‌اند هرگز نمی‌توانند سر رایانه خود داد بزنند چون خیلی حساس است و دوستانه تشویقش می‌کنند کار خود را دوباره انجام دهد و از همه جالب‌تر این‌که 11 درصد نفرین می‌کنند که یک فاجعه مهیب بر سر شرکت تولیدکننده رایانه ‌یا شرکت تولیدکننده سیستم عامل نازل شود. حالا شما تصور کنید بخش مهمی از 14 هزار نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند به نوعی برای رایانه‌های خود تشخص قائل بوده‌اند. ناسزا می‌گفته‌اند یا با مهربانی او را تشویق به ادامه کار می‌کرده‌اند. دامنه این رابطه البته گاهی به وابستگی‌های جنون آمیز هم می‌رسد. چنانکه مثلا خیلی از ما شاید بدون دیدن فلان دوست بتوانیم سر کنیم اما بدون رایانه شخصی‌مان نه. می‌بینید که موضوع به قول دیالوگ کلیشه‌ای «ابعاد پیچیده‌ای پیدا کرده». پس اجازه بدهید زنگ را بزنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر