توسط محقق ایرانی صورت گرفت

کشف رابطه دردهای میگرنی و سکته

پزشک و محقق ایرانی مرکز پزشکی جان هاپکینز توانست با بررسی نتایج 32 سال مطالعه بر روی سکته، رابطه میان دردهای میگرنی و بروز سکته های ناشی از لخته شدن خون در عروق را تایید کند.
کد خبر: ۳۳۳۸۲۵

به گزارش رویترز ، مطالعه جدید دانشمند ایرانی نشان می دهد آسیب دردهای میگرنی تنها در حد دردهای ضربانی در سر نیست و می تواند آسیب های جبران ناپذیرتری را به بدن انسان وارد کند. این مطالعه تایید می کند میزان خطر سکته در اثر لخته شدن خون در افرادی که از دردهای میگرنی در عذابند نسبت به افرادی که مبتلا به میگرن نیستند دو برابر است.

سامان نظریان ، رهبر تیم تحقیقاتی در این مطالعه با بررسی نتایج به دست آمده از 21 مطالعه که در فاصله سال های 1975 تا 2007 بر روی 622 هزار داوطلب سالم و یا مبتلا به میگرن انجام گرفته بود موفق به ارائه این نتایج شده و نتایج مطالعات وی و همکارانش در نشریه American Journal of Medicine منتشر شده است.

نظریان از مرکز پزشکی جان هاپکینز می گوید با بررسی مطالعات پیشین توانسته است رابطه میان سردردهای میگرنی و سکته های ایسکمی (کم رسیدن خود به بخش های مختلف بدن) که در اثر توقف جریان خون در شریان به واسطه لخته شدن خون به وجود می آیند را کشف کند.

وی می گوید: مبتلایان به دردهای میگرنی باید نسبت به کنترل عوامل خطر ساز قابل درمان سکته از خود حساسیت نشان داده و آن را پیگیری کنند. سازمان های رسمی از قبیل انجمن ملی سکته آمریکا برای کاهش دادن خطر بروز سکته رعایت مواردی از قبیل کنترل فشار خون، پرهیز از سیگار، پیروی از رژیم غذایی کم چربی، کاهش دادن استرس و ورزش کردن را توصیه می کنند.

مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها