jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۳۱۴۶۴۶   ۱۰ اسفند ۱۳۸۸  |  ۱۵:۵۳

ناسا اعلام‌کرد:

سفر به مریخ تنها در 39روز

دانشمندان علوم راکتی سازمان ناسا اعلام کردند فناوری جدید فضایی می تواند مدت زمان سفر زمین به مریخ را از سه سال به تنها 39 روز کاهش دهد.

محققان موسسه MIT اعلام کردند دستیابی به سیاره سرخ با استفاده از راکت پیشرفته VASIMR می تواند با سرعت بالاتری انجام گیرد. این راکت از اکنون به دهها سال دیگر برای تکمیل و فعال شدن نیاز خواهد داشت. این راکت به سرعت به بخش مرکزی استراتژی های آینده ناسا تبدیل شده است و این سازمان در جستجوی شرکتهای خصوصی است تا بتواند با توسعه دادن این فناوری با هزینه های اکتشافات فضایی مقابله کند.

سازمان ناسا که پس از ضربه شدید تصمیم سیاسی برای متوقف کردن پروژه Constellation هنوز هشیاری کامل خود را به دست نیاورده است به شرکتهای مختلف سفارش فناوریهای جدیدی را که بتوانند انرژی مورد نیاز کاوشگران، خودروها و یا ماموریتهای انسانی در فضا را تامین کنند داده است.

در راکت جدید VASIMR انرژی الکتریکی برای تبدیل سوخت هایی مانند هیدروژن، هلیوم یا دیوتریوم به گازهای پلاسمایی که حرارت آنها تا 19.8 میلیون درجه فارنهایت افزایش پیدا می کند مورد استفاده قرار می گیرد سپس این گاز پلاسمایی با استفاده از میدان مغناطیسی برای انرژی دادن به فضاپیما به لوله های موتور انتقال داده می شوند.

این فناوری می تواند یک فضاپیما یا شاتل را با سرعتی 55 کیلومتر بر ثانیه بیشتر از پیش به مریخ یا ماه بفرستد. به گفته محققان شتاب بالای فضاپیماها در این فناوری می تواند منجر به شکل گیری سفرهای 39 روزه به جای سفرهای سه ساله به مریخ شود.

بر اساس گزارش زی نیوز، همچنین استفاده از سوخت های یونیزه شده می تواند با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف فضاپیما از آن در برابر تابش های کیهانی محافظت کند.

تاکنون مدل کوچک این فضاپیما تحت نظارت ناسا و در شرایط خلا ساخته شده و مورد آزمایش قرار گرفته است و قدم بزرگ بعدی آزمایش مداری این فناوری تا انتهای سال 2013 با استفاده از نمونه 200 کیلوواتی از موتور این راکت جدید خواهد بود.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.