jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۳۳۱۲   ۰۱ اسفند ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۰

گروه سیاسی: ناوشکن جماران، نخستین ناوشکن طراحی شده و ساخته شده به‌دست متخصصان افتخار آفرین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نخبگان و دانشمندان توانمند ایرانی، در مراسم ویژه‌ای با فرمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم کل قوا رسما به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد و جمهوری اسلامی ایران به جمع معدود کشورهای جهان پیوست که از قابلیت طراحی، ساخت و تجهیز رزمناوها و ناوشکن‌های پیچیده و مجهز برخوردارند.در این مراسم فرمانده کل قوا در بازدید از بخش‌های مختلف ناوشکن جماران، از نزدیک با ویژگی‌های این دستاورد عظیم ملی آشنا شدند. ناوشکن جماران از جمله رزمناوهای با ماموریت سه منظوره است که در عرصه‌های ضد هوایی، ضد سطحی و ضد زیرسطحی از تجهیزات کاملا پیشرفته برخوردار است.

علاوه بر متخصصان و دانش‌آموختگان مراکز آموزشی نیروی دریایی، نخبگان و دانشمندان ده‌ها دانشگاه و مرکز علمی، تحقیقاتی و صنعتی و متخصصان بخش خصوصی نیز در طراحی و تولید ناوشکن جماران همکاری داشته‌اند.

ناوشکن جماران که در کلاس خود، در شمار ناوهای پیشرفته محسوب می‌شود و از قابلیت حمل و سوختگیری بالگرد نیز برخوردار است؛ بخشی از سامانه‌های اصلی این ناوشکن تنها در انحصار چند کشور است اما متخصصان ایرانی موفق شدند این انحصار بین‌المللی را بشکنند و کشور را به دانش طراحی و ساخت این سامانه‌های مهم مجهز کنند.ناوشکن جماران حاصل تلاش بی‌وقفه و سنگین علمی، تحقیقاتی و تخصصی است و بیش از یک میلیون و 400 هزار انواع قطعه، دستگاه و سامانه‌های پیچیده داخلی در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بازدید با قدردانی از نیروهای جوان و پر نشاط نیروی دریایی تاکید کردند: کلید اقتدار و پیشرفت کشور، سپردن کارها به جوانان مومن و دل‌های پر امید و انگیزه‌های پرشور آنان است.

در طول بازدید، فرماندهان و مسوولان نیروی دریایی توضیحات لازم را بیان می‌کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در جمع فرماندهان نیروهای مسلح و جمعی از دست‌اندرکاران طراحی و ساخت ناوشکن جماران، امروز را روزی شیرین، مبارک و نوید بخش خواندند و افزودند: این دستاورد مهم که نتیجه امید، اعتماد و توکل به پروردگار است، نسل جوان ما را مصمم‌تر از پیش خواهد کرد و این عزم و امید و اراده، حتی از تولید ناوشکن نیز مهم‌تر و شیرین‌تر است.

ایشان شناخت توانایی‌ها و استعدادهای خودی، قدرشناسی علمی از این نعمت بزرگ و شجاعت ورود به کارهای عظیم را اساس و مبنای پیشرفت و اقتدار کشور دانستند و خاطرنشان کردند: برخی خواست‌ها در ابتدا، بلند پروازانه به نظر می‌رسد اما همت‌های بزرگ در پرتو ایمان و اعتماد، هر کار به ظاهر ناشدنی را ممکن می‌سازد و به همین علت یقینا کارهای آینده در عرصه ساخت رزمناوها، بمراتب عظیم‌تر و با ارزش‌تر خواهد بود.

ایشان با یادآوری صدها سال قدمت ایران در صنعت دریانوردی، تسلط حکمرانان فاسد و خودکامه در طول قرن‌های اخیر را باعث ضعف ایران در این عرصه برشمردند و تاکید کردند: اسلام و جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد توانایی، حیثیت و آبروی ایران و ایرانی در جهان از بین برود و بازگشت روح عزت و هویت به ملت و کشور در 30 سال اخیر، مدیون همین نگاه و تفکر است.

رهبر انقلاب اسلامی برچیده شدن سفره چپاول منافع و منابع ایران را علت اصلی خشم مستکبران عالم برشمردند و افزودند: قبل از انقلاب، زورگویان جهانی، ایران را سفره‌ای بی‌صاحب می‌دانستند و هر چه می‌خواستند آن را چپاول می‌کردند، اما ملت بیدار شده ایران، اکنون بساط این غارت و چپاول را برچیده است و سلطه‌گران جهانی نیز این ملت را به جرم استقامت و استقلال‌طلبی مورد خشم و توطئه قرار داده‌اند.

ایشان ایستادگی ملت ایران را، آزمایشی تاریخی و درسی بزرگ برای نسل‌های آینده خواندند و افزودند: ناکامی زورگویان جهانی در مقابل استقامت و پایداری ملت ایران، ثابت کرده است که اگر ملتی با احساس هویت، تکیه بر قدرت ذاتی خود و اتکا بر ایمان الهی به صحنه بیاید هیچ قدرتی نمی‌تواند بر عزم و اراده او غلبه کند.

خشم و درماندگی دشمنان ملت ایران

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به خشم و درماندگی دشمنان ملت ایران پس از حماسه عظیم مردم در 22 بهمن، افزودند: در آن روز به یاد ماندنی، ده‌ها میلیون دل مومن و حنجره پر استقامت، یکصدا نفرت از استکبار را فریاد زدند و بر ایمان و عزت اسلامی پافشاری کردند و این حقیقت زیبا و ماندگار، سلطه‌گران بخصوص آمریکا را درمانده و مایوس و خشمگین کرده است.

ایشان، حرف‌های روزهای اخیر رئیس جمهور و دیگر مقامات آمریکایی را نشانه عصبانیت و ناامیدی از ملت ایران خواندند و افزودند: حرف‌های کهنه و مهمل درباره ساخت سلاح اتمی در ایران، نشان می‌دهد دشمنان ملت حتی در زمینه تبلیغاتی نیز در نهایت ناتوانی، به تکرار افتاده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: جمهوری اسلامی در پاسخ به این گونه مهملات، احساساتی نخواهد شد چرا که ما بارها گفته‌ایم مبانی و اعتقادات دینی ما این‌گونه سلاح‌ها را به عنوان سمبل نابودی حرث و نسل، ممنوع و حرام می‌داند و به همین علت ماهیچ اعتقادی به سلاح و بمب اتم نداریم و دنبال آن نمی‌رویم.ایشان افزودند: ما بر خلاف تبلیغات زورگویان مستبد جهانی، دنبال بیدار کردن روح حماسه و عزت در همه امت اسلامی هستیم همچنانکه تاکنون نیز تلاش‌های ملت و نظام اسلامی موجب بیداری اسلامی و نفرت روزافزون از مستکبران بویژه آمریکا شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با اشاره به ادعای دروغ آمریکایی‌ها و برخی دیگر از کشورهای غربی درباره اقدامات ایران برضد همسایگانش افزودند، همسایگان ما نیز می‌دانند که این ادعاها دروغ است و آمریکا و رژیم صهیونیستی با این اختلاف افکنی‌ها، تلاش می‌کنند نگاه امت اسلامی را از دشمنان اصلی جهان اسلام یعنی آمریکا و اسرائیل منحرف کنند.

سیاست ایران در قبال خلیج فارس

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال خلیج فارس افزودند: کشورهای منطقه، برادران و همسایگان ما هستند و ما معتقدیم مجموعه خلیج فارس می‌تواند با سیاست خردمندانه جمعی، به سود همه ملت‌ها و کشورهای منطقه اداره شود.

ایشان، بیگانگان را مخدوش‌کننده امنیت منطقه دانستند و افزودند: اختلاف‌انگیزی و حیله‌ورزی، سیاست مستمر بیگانگان است اما ما امیدواریم که مانند بسیاری از مواقع که توطئه‌ها و حیله‌های تفرقه‌افکنانه آنها ناکام مانده، بعد از این هم با هوشیاری همه کشورها، این طرح‌ها خنثی شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جمهوری اسلامی را کشوری متکی بر دل‌های مردم خواندند و افزودند: براساس قوانین تخلف ناپذیر طبیعت، هنگامی که صدایی واحد و مقتدرانه از حنجره یک ملت، بیان می‌شود این امواج در تاریخ و هستی ماندگار خواهد شد.ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، استحکام و اتقان در کارها را مورد تاکید قرار دادند و با اشاره به نشاط و تحرکی که کارهای بزرگ مانند ساخت ناوشکن جماران، در ذهن‌ها و دل‌ها ایجاد می‌کند، افزودند: تلاش کنید این حرکت علمی صنعتی از شتاب نیفتد و پی در پی منشا کار و ابتکار و پیشرفت شود.

باید برخی ضعف‌ها جبران شود

رهبر انقلاب اسلامی، تکیه بر نیروی انسانی پرانگیزه و متعهد را جبران‌کننده بسیاری از کمبودها خواندند و با اشاره به تجربیات سی ساله مدیریت کشور افزودند: باید برخی ضعف‌ها و نقایص را با کشف منابع بالقوه انسانی و عینی ترمیم و جبران کرد.فرمانده کل قوا با تبیین ضروریات و اولویت‌های نیروی دریایی افزودند، با تلاش مستمر و عزم و اراده و جدیت، نیروی دریایی را به مرتبه‌ای در شأن ملت بزرگ ایران برسانید و مطمئن باشید که این کار با ایمان و توکل به خدا، امکان‌پذیر است. در ابتدای این مراسم، هنگام ورود فرمانده کل قوا به محوطه کارخانجات نیروی دریایی ارتش در منطقه یکم دریایی بندرعباس، سرود جمهوری اسلامی نواخته شد و ایشان در مقابل یادمان شهدای نیروی دریایی، علو درجات شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی را مسالت کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس از یگان‌ها و نیروهای فنی - تخصصی مستقر در میدان سان دیدند.

در این مراسم ویژه، همچنین سرلشکر صالحی، فرمانده کل ارتش ضمن خیرمقدم به فرمانده کل قوا گفت، کارکنان نیروی دریایی ارتش با تاسی به افتخار آفرینی‌های ملت بزرگ ایران و با بهره‌گیری از توان علمی و تحقیقاتی خود، زنجیره تولید رزم‌ناوهای موشک‌انداز را آغاز کرده است.

ناخدا مهندس علی غلامزاده، مسوول پروژه موج هم در گزارشی از روند طراحی ساخت ناوشکن جماران گفت: دانش طراحی و ساخت انواع ناوشکن در کشور نهادینه شده است و اکنون آمادگی داریم ساخت ناوهای پیشرفته با کلاس بالاتر را در دستور کار قرار دهیم.

دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش هم گفت: این نیرو با درک ضرورت خودکفایی در عرصه‌های تجهیزات دریایی، آب‌های نیلگون خلیج فارس را به عرصه‌ای برای تجلی «ما می‌توانیم» تبدیل کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

سال تحصیلی با ١٠هزار کلاس جدید

ماه مهر همواره یادآور فرا رسیدن بهار تعلیم و تربیت، تبلور تلاش و تکاپوی پرشتاب و شوق‌انگیز برای فتح قله‌های دانش و کرامت انسانی است تا هرچه بیشتر زنگارهای جهل و نادانی از پیکره جامعه زدوده‌شود و انسان‌ها در مسیر حیات بخش آگاهی و تکامل قرار گیرند.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها