سریال‌های فصل پاییز خیلی زیادند حالا این 3 تا را داشته باشید

باران پاییزی سریالهای خوب

مازیار میری، محمدرضا هنرمند، سیروس الوند، محمدعلی سجادی، ابوالقاسم طالبی و... اینها اسم‌هایی هستند که با کنار هم قرار گرفتن‌شان پیش از هر چیز شاید فکر کنید قرار است در این صفحه از سینما صحبت کنیم اما اشتباه می‌کنید. ما داریم درباره سریال‌های روتین تلویزیون حرف می‌زنیم. سریال‌هایی که به دست این کارگردانان ساخته می‌شودند تا این شب‌ها، سر سریال نگاه‌کن‌های حرفه‌ای تلویزیون حسابی شلوغ باشد.
کد خبر: ۲۹۷۹۰۰

خوشمزه و بانمک

فکر کنید نشسته‌اید جلوی تلویزیون و مدام تصویر غذاهای رنگارنگ را می‌بینید. تصویر قورمه‌سبزی، خورش قیمه و انواع و اقسام کباب‌ها. اولش فکر می‌کنید عجب... باز هم یک برنامه آشپزی دیگر ولی بعد می‌بینید که در خلال نشان دادن انواع و اقسام غذاها دارند برای‌تان قصه هم تعریف می‌کنند. آن هم چه کسانی، پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا... از این بهتر نمی‌شود اگر بدانید که این دو نفر هم به کارگردانی محمدرضا هنرمند می‌خواهند قصه‌شان را روایت کنند. همه این مقدمه‌ها یعنی که پخش سریال آشپزباشی شروع شده است. یعنی این که از این به بعد قرار است دوباره با یک کار خوب طرف باشید که شب‌های‌تان را حسابی خوشمزه می‌کند.

سریال «زیر تیغ» هنرمند، وقتی پخش شد خیلی‌ها را پای تلویزیون میخکوب کرد. خیلی جاها نفس آدم بند می‌آمد که حالا یعنی چی می‌شود؟ و به خاطر همین خاطره خوبی از آن سریال در ذهن همه ماند. حالا همان دو نفر یعنی پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا در یک سریال دیگر با کارگردانی هنرمند ظاهر شده‌اند. آن هم با این تفاوت عمده که قرار نیست آشپزباشی مثل «زیر تیغ» از تلخی لب پر بزند بلکه یک سریال طنز است. آشپزباشی قصه خانواده‌ای را روایت می‌کند که صاحب رستوران موفقی هستند. اکبر (پرویز پرستویی) سرآشپز رستوران است و مینو (فاطمه معتمدآریا) مدیریت رستوران را بر عهده دارد. فرزندان این زوج موفق، سارا (مهراوه شریفی‌نیا)، شیرین (ملیکا شریفی‌نیا)، سعید (محمدرضا غفاری) و فرهاد (علی طباطبایی) نیز که تقریبا هم‌سن و سال هستند، هریک به نوعی در انجام امور رستوران همکاری می‌کنند. در اوج موفقیت رستوران اتفاقی رخ می‌دهد که اختلاف بین اکبر و مینو را به همراه داشته و موجب بروز مشکلاتی در خانواده و اداره رستوران می‌شود و این تازه شروع ماجراست؛ ماجراهایی که گرچه در ظاهر طنزند اما همان دغدغه‌های همیشگی محمدرضا هنرمند را شامل می‌شوند. یعنی دغدغه‌های اجتماعی. دغدغه‌هایی که به بطن جامعه و تضاد و تعارض‌هایی برمی‌گردد که گاه در عین این که می‌توانند ردای یک فاجعه را بر قامت خود بپوشند داستانی‌اند. این جان‌مایه اکثر کارهای هنرمند است.

«آشپزباشی» البته حاشیه‌هایی هم داشت. مثلا یک مدت می‌گفتند به دلایل غیرسینمایی فیلمبرداری کار متوقف شده است که البته بعدها خود هنرمند منکر این اتفاقات شد.

پل راه‌آهن یه آواز غمناکه...

پل راه‌آهن یه آواز غمناکه تو هوا/ پل راه‌آهن یه آواز غمناکه تو هوا/ وقتی یه قطار از روش رد میشه/ به خودم می‌گم سر بذارم برم یه جایی تو جنوب/ آی خداجونم آوازای غمناک داشتن چیز وحشتناکیه... آوازای غمناک داشتن چیز وحشتناکیه...

آدم سریال خسته‌دلان سیروس الوند را که می‌بیند ناخودآگاه یاد این شعر لنگستون هیوز شاعر مشهور سیاهپوست آمریکایی می‌افتد. چون این سریال هم راوی بخشی از زندگی آدم‌هایی است که آوازهای غمناکی دارند و انگار می‌خواهند این آوازها را با قطار به جایی دور ببرند، خیلی دور. جوری که دیگر هیچ وقت دست‌شان به غصه‌هایشان نرسد. «خسته‌دلان» بالاخره طلسم حضور سیروس الوند در تلویزیون را برای ساخت یک سریال شکست. خیلی سال پیش بود که زمزمه حضور الوند در تلویزیون دهان به دهان شد اما شایعه به واقعیت نپیوست و طی این سال‌ها الوند فقط به ساخت دو تله‌فیلم در تلویزیون رضایت داد تا این که بالاخره پای خسته‌دلان وسط کشیده شد. سریالی که اول قرار بود بهرام بهرامیان همان کارگردانی که ساعت شنی را ساخته بود آن را بسازد اما نشد و قرعه فال به نام سیروس الوند افتاد.

خود الوند در گفتگویی با روزنامه جام‌جم کارگردانی سریال خسته‌دلان را تجربه‌ای کاملا متفاوت دانسته و گفته اگر تجربه فضای جدید کاری نبود، ساخت این سریال را به عهده نمی‌گرفتم.

این شاید یکی از معدود سریال‌های تلویزیون باشد که در لوکیشن محدود و سختی مثل یک قطار ساخته می‌شود. به خاطر همین هم ساخت این سریال کمی طولانی شد. بیشتر اتفاقات این داستان در قطار و کوپه‌های آن شکل می‌گیرد و الوند با هنرمندی توانسته است از پس ساخت آن بربیاید. او داستان مسافران یک قطار را روایت می‌کند که در ایستگاه‌های مختلف توقف می‌کنند، برخی مسافران پیاده و برخی سوار می‌شوند و قطار به راه خود ادامه می‌دهد. رئیس این قطار، داوود رشیدی است و بعضی از مسافران آن را بازیگرانی مانند علی نصیریان، امین تارخ، مسعود رایگان، کورش تهامی، آتنه فقیه‌نصیری، آنا نعمتی، امیرمحمد زند، داریوش یاری، بهرام شاه‌محمدلو و رامتین خداپناهی تشکیل می‌دهند. فیلمنامه خسته‌دلان را محمدهادی کریمی نوشته است و چهارشنبه‌شب‌ها از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

به خاطر یک مشت جواهر

خب، خیلی‌ها هستند که اهل تئاتر دیدن نیستند، به دلایل گوناگون. یکی‌اش این که مثلا ساکن تهران نیستند یا هستند ولی وقتی یاد ترافیک غروب خیابان ولیعصر می‌افتند اصلا بی‌خیال هر نوع هنری می‌شوند چه برسد به تئاتر دیدن. اما خب این خیلی‌ها لابد توی روزنامه‌ها یا مجله‌ها یا هر جای دیگری مثلا می‌خوانند و می‌شنوند که فلان بازیگر در فلان تئاتر چنان خوش درخشیده که دهان تماشاچی‌ها از تعجب بازمانده یا فلان کس یکی از کهنه‌کاران تئاتر است که هیچ وقت سری به سینما یا تلویزیون نمی‌زند. طبیعی است که آدم بعد از خواندن چنین چیزهایی دلش می‌خواهد برای یک بار هم که شده بازی این بازیگران را ببیند. به خاطر همین وقتی می‌شنود که حداقل 4 بازیگر مشهور تئاتر در «گاوصندوق» مازیار میری بازی می‌کنند، حتما کلی خوش خوشانش می‌شود. سیامک صفری، افشین هاشمی، پیام دهکردی و سینا رازانی چهار بازیگر مشهور تئاتر هستند که البته بعضی‌هایشان قبلا هم در سریال‌های خوب تلویزیون ظاهر شده بودند ولی حالا همه در یک سریال... .

این که این 4 نفر به همراه کلی از بازیگران خوب دیگر در سریال گاوصندوق دور هم جمع شدند دستپخت کسی نیست به جز حبیب رضایی، بازیگر، بازیگردان و انتخاب‌کننده بازیگری که رد پایش را در خیلی از فیلم‌ها، سریال‌ها و تئاتر‌ها می‌توان دید و اغلب هم البته ردپای خوبی است.

اما از همه این‌ها که بگذریم می‌رسیم به خود مازیار میری که اولین سریالش را آن هم در قالب طنز در تلویزیون کارگردانی کرده است؛ کارگردانی که این روزها کتاب قانونش حسابی توی بورس بود و بعد از کلی اما و اگر اجازه اکران یافت. همین سریال گاوصندوق هم با حاشیه‌هایی مواجه شد که بعد البته میری آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت حول و حوش این سریال هیچ خبری نیست که نیست، جز این که داریم آن را می‌سازیم و از این حرف‌ها.... سریال «گاوصندوق» توسط مصطفی عزیزی برای گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما تهیه شده و جز آنها که گفتیم بازیگرانی نظیر فرهاد اصلانی، علی عمرانی، شراره دولت‌آبادی، آشا محرابی، محسن حسینی، رضا بابک، الهام حمیدی، آزاده صمدی، سیروس گرجستانی، سروش صحت، بهاره رهنما، حمید ابراهیمی، داریوش اسدزاده، عباس کوثری، پویا پرستویی، احمد یاوری، مهدی طاهری، عباس توفیقی و مهدی باطبی در آن ایفای نقش کرده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها