jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۶۹۰ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۲

هرچند بحران مالی اقتصادی کام بسیاری از آدم‌ها را تلخ کرده، اما این موضوع باعث نشده آنها به شکلات پشت کنند. دست‌کم از دید آمار به نظر می‌رسد که بسیاری‌ برای فرار از تلخی اقتصاد به شیرینی شکلات پناه برده‌اند.

طبق اعلام اتحادیه‌ فدرال شرکت‌های شکلات‌سازی در آلمان، میزان فروش شکلات در این کشور در سال 2008، 4 درصد رشد داشته است.

در این‌که آلمانی‌ها یکی از ملت‌های شکلات دوست به حساب می‌آیند، جای تردید نیست. اگر از سبدهای خرید در فروشگاه‌ها که بیشتر مواقع یکی دو بسته شکلات از درون آنها چشمک می‌زنند صرف‌نظر کنید و به آمار رجوع کنید، اعداد و ارقام به شما خواهند گفت که هر آلمانی در سال 2008 در حدود 31 کیلو شکلات خورده است.

برای سیر کردن این اشتهای شکلاتی باید دست را هم در جیب فرو برد. به همین منظور در سال گذشته، از جیب هر آلمانی مبلغ 112 یورو برای شکلات رفته است.

به نوشته دویچه وله، به عقیده‌ توماس هوپ، کارشناس تاریخ هنر، گرایش بسیاری از مردم اروپا به شکلات‌های کاکائویی تلخ و رنگارنگ در سال‌های اخیر ریشه در فیلم شکلات دارد. فیلم موفق شکلات با شرکت ژولیت بینوش و جانی دپ، داستان افسانه‌وار زن جوانی را به تصویر می‌کشد که با باز کردن یک مغازه‌ شکلات‌فروشی در یک دهکده‌ فرانسوی، اوضاع آنجا را آشفته می‌کند و علاقه‌ مردم را به شکلات‌های کاکائویی برمی‌انگیزد.

در شهر کلن، زینا موندورف، در مغازه‌‌ کاکائوفروشی خود 360 نوع شکلات کاکائویی با افزودنی‌های مرغوب و خالص برای ذائقه‌های دشوارپسند و افراد خوش‌خوراک ارائه می‌کند. متخصصان ساخت شکلات‌های کاکائویی همچنان به کار و نوآوری‌های خود ادامه می‌دهند تا دوستداران این خوراکی را با محصولات جدید خود شگفت‌زده کنند.

شکلات با ‌شکل‌های گوناگون و با مزه‌های مختلف جز جدایی‌ناپذیر از زندگی امروزی است. اما شکلات از کجا آمد و چطور محبوب شد؟ سرگذشت دشوار شکلات در تمام قرن‌های گذشته، چیزی از شیرینی آن کم نکرده است.

نخستین بار یک اسپانیایی به نام هرناندو کورتز در حدود سال 1528 دانه‌های کاکائو را از آمریکای مرکزی به اروپا آورد و به ارزش واقعی این گیاه در سرزمین بومی آن پی برد. از این گیاه زمانی در اسپانیا به عنوان واحد پول استفاده می‌شد. شکلات کاکائویی حدود سال 1580 وارد اروپا شد. در قرن هفدهم، شکلات از دربار اشراف فرانسوی و از طریق اتریش به اسپانیا و انگلستان راه یافت. کاکائوی داغ، مدت‌ها نوشیدنی مورد علاقه در مناسبت‌های رسمی دربار اشراف بود. اما شکلات کاکائویی در قرن هفدهم و هجدهم با شکل و محتوای کنونی آن فاصله بسیاری داشت.

در قرن نوزدهم، علاقه به شکلات افزایش بسیاری یافت. علت این موضوع تنها آغاز روند صنعتی شدن جامعه و کاهش قیمت کاکائو یا تولید انبوه آن در آفریقا و آسیا نبود؛ در این میان، افراد آرمان‌گرایی نیز بودند که رواج این خوردنی در اروپا را آسان‌تر کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر