jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۹۰۳ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۶

مهر: اگر شما هیچگاه در محلی حضور نداشته باشید، مشخص است که نمی‌توانید تصویر آن محل را نقاشی کنید. همین امر به ظاهر بدیهی، راهی شده است برای شناسایی متهمان. افراد دروغگو به طور حتم از سیستم‌های دروغ‌سنج و اسکن‌های مغزی هراس دارند، اما هرگز نمی‌توانند تصور کنند کشیدن یک نقاشی ساده دروغ آنها را آشکار کند. بر اساس مطالعات جدید، چگونگی ترسیم یک صحنه می‌تواند آشکار کند که آیا فرد واقعا در آن مکان حضور داشته یا داستانی غیرواقعی سر هم کرده است.

به گفته دانشمندان دانشگاه پورتسموث، سیستم‌های دروغ سنج معمولا پر‌هزینه‌اند و دسترسی به آنها در هر زمان و مکانی امکانپذیر نیست و در عین حال، برای استفاده از چنین ابزارهایی باید از متخصصان ویژه کمک گرفت. در مقابل، می‌توان با درخواست نقاشی مکانی که فرد ادعا می‌کند در آن حضور داشته، بدون هیچ هزینه و متخصصی دروغ یا راست بودن سخن فرد را آشکار کرد.

در صورتی که فرد به دروغ ادعا کند در مکانی حضور داشته‌، توانایی کشیدن طرح جزئیات بصری آن مکان را به نسبت فردی که در آن مکان قرار داشته، نخواهد داشت و بر اساس همین تفاوت‌ها می‌توان دروغگویی یا راستگویی فرد را برملا کرد.

برای آزمایش این ایده از 31 داوطلب خواسته شد در بازی شرکت کنند که بردن درآن، وابسته به دروغ گفتن به تیم حریف است. نتایج نشان می‌دهد نیمی از این افراد از کشیدن موقعیتی که درباره حضور در آن دروغ گفته‌اند، ناتوان بوده‌اند. افرادی که در این بازی دروغ گفته بودند، تنها قادر به کشیدن کلیات موقعیت بودند، در حالی که افرادی که حقیقت را بیان کرده بودند، می‌توانستند جزئیات دقیقی از موقعیت را ترسیم کنند.

البته بعضی معتقدند اگر مجرمان از این شیوه دروغ‌یابی آگاه شوند، می‌توانند با افزایش میزان دقت خود نسبت به محیط اطراف، استناد به نتایج این تست را غیرممکن سازند، اما در این میان تعدادی از متخصصان مطالعات دادگاهی کالج جان جی نیز معتقدند افراد دروغگو و متهم، با افزودن جزئیات و نفرات به اظهارات خود می‌توانند به تعداد سوالات پلیس و شانس اشتباه کردن خود بیافزایند و به‌همین دلیل هرگز به ترسیم جزئیات فکر نمی‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر