jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۹۰۳   ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۶

مهر: اگر شما هیچگاه در محلی حضور نداشته باشید، مشخص است که نمی‌توانید تصویر آن محل را نقاشی کنید. همین امر به ظاهر بدیهی، راهی شده است برای شناسایی متهمان. افراد دروغگو به طور حتم از سیستم‌های دروغ‌سنج و اسکن‌های مغزی هراس دارند، اما هرگز نمی‌توانند تصور کنند کشیدن یک نقاشی ساده دروغ آنها را آشکار کند. بر اساس مطالعات جدید، چگونگی ترسیم یک صحنه می‌تواند آشکار کند که آیا فرد واقعا در آن مکان حضور داشته یا داستانی غیرواقعی سر هم کرده است.

به گفته دانشمندان دانشگاه پورتسموث، سیستم‌های دروغ سنج معمولا پر‌هزینه‌اند و دسترسی به آنها در هر زمان و مکانی امکانپذیر نیست و در عین حال، برای استفاده از چنین ابزارهایی باید از متخصصان ویژه کمک گرفت. در مقابل، می‌توان با درخواست نقاشی مکانی که فرد ادعا می‌کند در آن حضور داشته، بدون هیچ هزینه و متخصصی دروغ یا راست بودن سخن فرد را آشکار کرد.

در صورتی که فرد به دروغ ادعا کند در مکانی حضور داشته‌، توانایی کشیدن طرح جزئیات بصری آن مکان را به نسبت فردی که در آن مکان قرار داشته، نخواهد داشت و بر اساس همین تفاوت‌ها می‌توان دروغگویی یا راستگویی فرد را برملا کرد.

برای آزمایش این ایده از 31 داوطلب خواسته شد در بازی شرکت کنند که بردن درآن، وابسته به دروغ گفتن به تیم حریف است. نتایج نشان می‌دهد نیمی از این افراد از کشیدن موقعیتی که درباره حضور در آن دروغ گفته‌اند، ناتوان بوده‌اند. افرادی که در این بازی دروغ گفته بودند، تنها قادر به کشیدن کلیات موقعیت بودند، در حالی که افرادی که حقیقت را بیان کرده بودند، می‌توانستند جزئیات دقیقی از موقعیت را ترسیم کنند.

البته بعضی معتقدند اگر مجرمان از این شیوه دروغ‌یابی آگاه شوند، می‌توانند با افزایش میزان دقت خود نسبت به محیط اطراف، استناد به نتایج این تست را غیرممکن سازند، اما در این میان تعدادی از متخصصان مطالعات دادگاهی کالج جان جی نیز معتقدند افراد دروغگو و متهم، با افزودن جزئیات و نفرات به اظهارات خود می‌توانند به تعداد سوالات پلیس و شانس اشتباه کردن خود بیافزایند و به‌همین دلیل هرگز به ترسیم جزئیات فکر نمی‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر