jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۸۹۵۱۰   ۳۱ تير ۱۳۸۷  |  ۱۴:۴۲

احمدی نژاد دستور بررسی داد:

پیشنهاد تشکیل سازمان مدیریت انرژی

اسماعیل ساعی ور رئیس کمیسیون انرژی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از پیشنهاد تشکیل سازمان مدیریت انرژی زیر نظر رئیس جمهور خبر داد و گفت: دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری نیز دستور بررسی این پیشنهاد را صادر کرده است.

به گزارش مهر ، ساعی ور امروز در نخستین نشست تخصصی بررسی ابعاد طرح تحول اقتصادی در دانشکده خبر افزود: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری پیشنهادی درباره تشکیل سازمان مدیریت انرژی زیر نظر رئیس جمهوری به دکتر محمود احمدی نژاد ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهوری نیز نسبت به این پیشنهاد نظر مثبت دارد و آن را برای بررسی های بیشتر به وزارت نفت ارجاع داده است.

ساعی ور در عین حال خواستار بررسی سریع این پیشنهاد در وزارت نفت شد و گفت: جزیره ای عمل کردن در گذشته ضررهای جبران ناپذیری به کشور وارد کرده است.

رئیس کمیسیون انرژی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از پیشنهاد دیگر این مرکز درباره عرضه انرژی با قیمت تمام شده خبر داد و گفت: برهمین اساس، در بهمن سال 85 پیشنهاد کردیم که دولت مصوب کند دستگاه های اجرایی انرژی را با قیمت تمام شده خریداری کنند که هیئت دولت نیز با این پیشنهاد موافقت کرد و مقرر شد هزینه آب، برق، گاز دستگاه های اجرایی با قیمت آزاد محاسبه شود.

وی پیشنهاد دیگر کمیسیون انرژی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری افزایش پلکانی قیمت بنزین عنوان کرد و اظهارداشت: با این فرمول، قرار بود سهمیه بندی بنزین از سال 86 آغاز و با افزایش پلکانی سالیانه، در سال 89 با قیمت منطقه ای عرضه شود.

ساعی ور طرح تحول اقتصادی دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جراحی ساختار اقتصادی کشور هرچه سریعتر باید آغاز شود.

رئیس کمیسیون انرژی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری معتقد است که روند مصرف انرژی به نحوی است که اگر طرح تحول اقتصادی اجرایی نشود به اهداف سند چشم انداز 20 ساله نظام نخواهیم رسید، ضمن اینکه در صورت عدم اجرای این طرح از کشوری صادرکننده به واردکننده نفت تبدیل می شویم. به گفته وی، رشد مصرف انرژی در سال 86 نسبت به سال 85 معادل 9.9 درصد بوده است.

وی خواستار برنامه ریزی دقیق با نظارت عالیه در اجرای طرح تحول اقتصادی به خصوص در بخش هدفمندکردن یارانه ها شد و تاکید کرد: کوچکترین انحراف در این بحث می توان مشکلاتی گریبانگیر اقتصاد کشور کند. برهمین اساس، این طرح باید با برنامه ریزی دقیق و نظارت عالیه بر روی آن اجرایی شود.

رئیس کمیسیون انرژی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری همچنین برنامه دولت برای هدفمندکردن یارانه ها را کار بسیار بزرگی خواند و گفت: هم اکنون سه دهک از ده دهک جامعه 70 درصد انرژی را مصرف می کنند. بر همین اساس، هدفمندکردن یارانه ها در نهایت به نفع مردم تمام می شود. ساعی ور معتقد است توزیع درست یارانه ها نوعی پیاده سازی عدالت اجتماعی است.

وی مطرح کرد: براساس تراز نامه انرژی وزارت نیرو که متعلق به سال 84 است، یارانه بنزین ثروتمندان 28 برابر یارانه بنزین فقرا در کشور است. همچنین  یارانه گازوئیل ثروتمندان 120 برابر یارانه بنزین فقرا در کشور است. به هرحال، به جای نگاه بخشی به انرژی باید نگاه فرابخشی به این بحث داشت. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر